Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Wykonawca przebudowy ulicy Kolumba podaje nowy terminarz prac. Wiemy, kiedy planuje wejść na al. Powstańców Wielkopolskich

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
O przyczynach opóźnienia prac pisaliśmy już wielokrotnie na łamach „Głosu”. Kolumba, de facto nietknięta przez kilkadziesiąt lat, to dla wykonawcy istny koszmar
O przyczynach opóźnienia prac pisaliśmy już wielokrotnie na łamach „Głosu”. Kolumba, de facto nietknięta przez kilkadziesiąt lat, to dla wykonawcy istny koszmar Marek Jaszczyński
Rozbieżności między projektem a rzeczywistością, podziemne kolizje to powody opóźnienia przy gruntownej przebudowie ulic na Pomorzanach. Prace mają przedłużyć się do drugiej połowy 2025 roku.

Pierwotny termin oddania inwestycji, rozpoczętej pod koniec 2021 roku, minął 6 listopada 2023 roku. Firma ZUE złożyła wniosek o wydłużenie terminu prac przy przebudowie ulicy Kolumba, alei Powstańców Wielkopolskich i na pętli Pomorzany do drugiej połowy 2025 roku, jaki jest powód opóźnienia?

- Powodem opóźnienia są głównie kolizje podziemne wynikające z rozbieżności pomiędzy dokumentacją projektową, w tym mapą do celów projektowych, względem tego co zastajemy pod ziemią. Zaznaczyć należy, że ulica Kolumba nie była kompleksowo remontowana od czasu zakończenia II Wojny Światowej. Podczas robót budowlanych niemal na każdym fragmencie ulicy natrafialiśmy na przedmiotowe rozbieżności, jak również na niezidentyfikowane kolizje podziemne - odpowiada Marcin Wiśniewski, Wiceprezes Zarządu i Dyrektor ds. Infrastruktury Tramwajowej ZUE SA. - Każdą taką sytuację musimy analizować indywidualnie, kolizję należy odkopać, zinwentaryzować, opisać. Następnie projektanci taką kolizję rozwiązują. Skutkuje to także koniecznością zawarcia aneksu do umowy i zamówienia odpowiednich materiałów. Takich sytuacji na kontrakcie było bardzo dużo, stąd przedłużenie się prac.

"Głos" zapytał, dlaczego tak długi termin zakończenia prac?

- Termin połowy 2025 roku wynika z prostej matematyki. Na przebudowę al. Powstańców Wlkp. potrzeba co najmniej roku (wynika to, chociażby z etapowania robót tak, żeby nie zamknąć naraz całej ulicy) a ulicę Kolumba planujemy oddać do ruchu tramwajowego pod koniec trzeciego kwartału przyszłego roku. Część prac będzie się zazębiała na obu ulicach, ale będą one tak skoordynowane, żeby zawsze była możliwość obsługi mieszkańców zamieszkujących ten rejon miasta - wyjaśnia Marcin Wiśniewski.

Czy wiadomo, kiedy rozpoczną się prace na alei Powstańców Wielkopolskich?

- Na roboty w al. Powstańców Wielkopolskich planujemy „wejść” w kwietniu przyszłego roku i na początek tylko na niewielki zakres. Większe zamknięcia planowane są na okres pomiędzy majem a czerwcem - zdradza szczegóły Marcin Wiśniewski. - Dodam, że trwająca przebudowa to wspólne, kompleksowe przedsięwzięcie miasta Szczecin, spółki Tramwaje Szczecińskie, Szczecińskiej Energetyki Cieplnej oraz Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Przy okazji bowiem przełożone i przebudowane zostaną sieci ciepłownicze i wodociągowe. Ta kompleksowa przebudowa strategicznych arterii w centrum miasta docelowo ułatwi znacząco poruszanie się po mieście oraz pozwoli na lepszą integrację ekologicznego transportu miejskiego. Zdajemy sobie sprawę, że obecne zmiany organizacji ruchu to utrudnienia dla mieszkańców i dokładamy starań, by okres prac był jak najmniej uciążliwy dla szczecinian.

Według informacji "Głosu" 28 listopada dojdzie do spotkania przedstawicieli wykonawcy z władzami spółki Tramwaje Szczecińskie.

- Celem jest wypracowanie kompromisu w sprawie terminu zakończenia budowy – powiedział nam Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina. - Strony przedstawią swoje argumenty. Jestem przekonany, że osiągniemy porozumienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński