Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przygotowania do powodzi w Zachodniopomorskiem [wideo, zdjęcia]

am
Umacnianie wałów przeciwpowodziowych na Wyspie Puckiej.
Umacnianie wałów przeciwpowodziowych na Wyspie Puckiej.
Zachodniopomorskie przygotowuje się do powodzi. Dziś wojewoda zachodniopomorski wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe. Do wielkiej wody przygotowuje się Wyspa Pucka w Szczecinie
Pogotowie przeciwpowodziowe w Szczecinie

Pogotowie przeciwpowodziowe w Szczecinie

Stan pogotowia będzie obowiązywał w powiatach myśliborskim, gryfińskim, polickim, goleniowskim oraz w Szczecinie. Niewykluczone, że trzeba będzie ewakuować około 350 mieszkańców z blisko stu domów.

W gminie Boleszkowice zalane lub podtopione mają być budynki w sołectwach: Chlewice, Porzecze i Kaleńsko. Przewiduje się ewakuację 190 osób. W gminie Mieszkowice podtopione mogą być 4 domy oraz ok. 700 ha łąk i nieużytków.

W gminie Cedynia - 26 domów (w Bielinku, Piasku, Siekierkiach, Starym Kostrzynku) oraz 2500 ha nieużytków w okolicach Osinowa Dolnego. W gminie Chojna podtopionych może być 12 domów (w Zatoni Dolnej i Krajniku Dolnym).

Dzisiaj na Wyspie Puckiej w Szczecinie, która jest najbardziej narażona na zalanie, przygotowywano worki z piaskiem do podwyższenia i umocnienia wałów. Skoszono trawę wałów, by lepiej określić ich stan, na przykład to, czy nie uszkodziły go zwierzęta kopiące nory.

Stan przygotowań przeciwpowodziowych sprawdzał też prezydent Szczecina.

- Prognozy dla Szczecina są optymistyczne - mówił Piotr Krzystek, prezydent miasta - jesteśmy przygotowani na przyjęcie fali kulminacyjnej.

W Szczecinie na razie nie ma zagrożenia powodziowego. Stan wody przy Moście Długim wynosi obecnie 516 cm (stan ostrzegawczy - 560 cm, stan alarmowy - 580 cm ).

Piotr Krzystek, prezydent miasta. Od rana trwała tam mobilizacja. Ciężarówki przywoziły piasek, który wsypywano do worków. - Przygotowujemy 6 tysięcy worków, którymi podwyższymy koronę wału i będziemy umacniać skarpę. Jeśli worków będzie za mało, załatwimy więcej - obiecywała Elżbieta Zakrzewska, kierownik terenowego oddziału Zarządu Melioracji w Szczecinie.

Według prognoz, 28 maja w Słubicach (Lubuskie) stan alarmowy wody na Odrze ma być przekroczony o 2,5 metra. Około 30 maja w Gozdowicach (powiat gryfiński) - o 230 centymetrów. 1 czerwca w Bielinku - o 225 cm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński