MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa ulicy Kolumba w Szczecinie. Wykonawca ruszył do pracy

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Urząd Miasta Szczecin
Sprawdzamy stan prac na jednej z inwestycji prowadzonych w ramach "Torowej rewolucji" na Nowym Mieście i Pomorzanach.

- O problemach na placu budowy, w szczególności na ulicy Kolumba, informowaliśmy już niejednokrotnie. Na ul. Kolumba od Dworca PKP do ul. Zapadłej wykonawca napotkał na szereg kolizji uzbrojenia podziemnego. Kolizje wymagały dodatkowych opracowań projektowych oraz uzgodnień. Na szczęście wiele z nich udało się już zrealizować i prace widać już nie tylko w rejonie Pętli Pomorzany, ulicy Smolańskiej czy Nabrzeżu Wieleckim. Żeby przejść wzdłuż całego placu budowy od ulicy Wyszyńskiego do Zapadłej potrzeba co najmniej 30 min szybkiego marszu. Można podczas takiej podróży zobaczyć cały przekrój zaawansowania. Od prac brukarskich i miejscami wykończeniowych, przez drogowe, torowe i ziemne po rozbiórki - informuje Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Szczecińskie.

W ostatnich dniach wykonawca realizował między innymi poniższe prace:

  • Demontaż torowiska oraz podbudowy w śladzie jezdni wzdłuż ul. Kolumba
  • Wykonanie koryta w śladzie torowiska wzdłuż ul. Kolumba/Nowa
  • Roboty drogowo-torowe - Betonowanie górnej warstwy podbudowy rozjazdu na Pętli Pomorzany;
  • Układanie podkładów i szyn na peronie na ulicy Klemensiewicza
  • Betonowanie dolnej warstwy podbudowy torowiska pod wiaduktem
  • Kontynuacja budowy budynku socjalnego na pętli Pomorzany
  • Montaż odwodnienia torowego na Chmielewskiego
  • Prace przy kanalizacji deszczowej, sieci wodociągowej i gazowej

Najbliższe dni także zapowiadają się pracowicie. Wykonawca ma w planie zrobienie koryta pod konstrukcję nawierzchni drogi technicznej, ułożenie geowłókniny separacyjno-filtrującej i ułożenie geosiatki wzmacniającej w konstrukcji drogi technicznej na pętli. Do tego wykonanie nasypów pod koronę drogi technicznej i ułożenie krawężnika drogowego w tym samym rejonie. Realizowane będą także roboty torowe - spawanie rozjazdu oraz betonowanie dolnej warstwy podbudowy torowiska - oba łuki do Nabrzeża Wieleckiego, układanie mat i szyn w torze na ulicy Chmielewskiego oraz prace ziemne na ulicy Kolumba.

Do kiedy potrwają prace?

- Harmonogram mocno uległ zmianom, nie ma jednak jeszcze aneksu terminowego więc nie jesteśmy w stanie powiedzieć kiedy dokładnie uda się zadanie zrealizować. Najważniejsze jest jednak to, że nie ma zagrożenia dla dofinansowania - zapewnia Hanna Pieczyńska. - Informujemy, że nie zostanie utracone dofinansowanie, które zostało przyznane Gminie Miasto Szczecin w ramach zawartej umowy na przebudowę torowisk, w ramach której realizowana jest „Przebudowa torowiska z trakcją w ul.: Nabrzeże Wieleckie, Nowa, Dworcowa, Kolumba, Chmielewskiego, Smolańska, al. Powstańców Wlkp. z rozbudową pętli Pomorzany w Szczecinie”. Powyższe zadanie będzie realizowane częściowo w ramach obecnej perspektywy finansowej oraz w przyszłej perspektywie finansowej. Skonsumowana zostanie w całości dotychczas przyznana dotacja i nie zostanie utracona ani złotówka/euro przyznanych środków. Ponadto w ramach zadania Gmina Miasto Szczecin ubiegać się będzie o dodatkowe finansowanie w ramach nowej perspektywy finansowej dla tego zadania.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński