Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa Placu Orła w zawieszeniu

Paulina Targaszewska [email protected]
Przebudowa placu Orła Białego nie została ujęta w przyszłorocznym budżecie miasta. Projekt jednak zmieniono. Co ciekawe, bez wiedzy jego autorów.
Przebudowa placu Orła Białego nie została ujęta w przyszłorocznym budżecie miasta. Projekt jednak zmieniono. Co ciekawe, bez wiedzy jego autorów. wizualizacje
Przebudowa placu Orła Białego nie została ujęta w przyszłorocznym budżecie miasta. Projekt jednak zmieniono. Co ciekawe, bez wiedzy jego autorów. - To projekt autorski, nie można go zmieniać bez naszej akceptacji - mówią projektanci.

W październiku ubiegłego roku szczecinianie zobaczyli oficjalny projekt zagospodarowania placu Orła Białego przygotowany przez Tomasza i Annę Bagińskich z Gdańska. Wielu Czytelników oceniło go bardzo krytycznie.

Negatywnie wypowiadali się o nim także radni i urbaniści. Mieszkańcy przysłali do redakcji wiele listów, w których wyrażali swoje oburzenie nowym projektem, za który miasto zapłaciło 50 tys. zł.

Główne uwagi przeciwników, to przede wszystkim brak parkingu podziemnego pod placem Orła Białego, zbyt dużo kamienia na terenie placu, zbyt mało zieleni, brak klimatu i cechy charakterystycznej, która miałaby przyciągać mieszkańców i turystów oraz zaprojektowanie kolejnej fontanny przy już istniejącej.

Jakie zmiany?

W listopadzie ubiegłego roku Łukasz Marcinkiewicz, zastępca dyrektora biura strategii Urzędu Miasta Szczecin zapewniał, że plac będzie wyglądać inaczej niż w przedstawionym projekcie. Projekt uzyskał jednak pozwolenie na budowę miesiąc później.

Ostatecznie przebudowa placu Orła Białego nie została ujęta w przyszłorocznym budżecie miasta (jest jedynie zapisana w Programie Strategicznym I "Szczecin miasto wysokiej jakości życia"). Oznacza to, że nie wiadomo kiedy plac przejdzie rewitalizację. Co więc zrobiono w sprawie projektu przez ostatnie 12 miesięcy?

- W 2013 r. projekt został ponownie przeanalizowany i zmodyfikowany - mówi Tomasz Klek ze szczecińskiego magistratu. - Uatrakcyjniono aranżację placu, wprowadzono nową formę i ukształtowanie zieleni oraz innych elementów krajobrazu miejskiego. Zasadnicza część zagospodarowania przedstawionego w projekcie (nawierzchnie, plac wodny itp.) pozostaje bez zmian.
Proponuje się natomiast bardziej czytelny układ kompozycyjny obiektu.

W miejsce ławek i siedzisk w środkowej części placu proponuje się wprowadzić wzniesienia terenu porośnięte trawą. Siedziska proponuje się ulokować na obrzeżu placu, w cieniu drzew przewidzianych do posadzenia (7 sztuk), które będą posiadały formę dachową.

Miejsca te będą oddzielone żywopłotem od parkingów przy ul. Staromłyńskiej. Zaproponowano również przemieszczenie rzeźby Flory i wprowadzenie na budynkach od nr 6 do nr 10 pnącej roślinności.

Czekają na kontakt

- W momencie wpisania zadania do budżetu miasta przeprowadzona zostanie zmiana pozwolenia na budowę, uwzględniająca zmiany w zakresie zieleni i ukształtowania placu Orła Białego - zapewnia jednak Tomasz Klek.

Co ciekawe o wprowadzonych do projektu zmianach nic nie wiedzą autorzy projektu przebudowy placu Orła Białego.

- Projekt uzyskał pozwolenie na budowę w grudniu ubiegłego roku. Przekazaliśmy go wówczas do urzędu miasta i od tej pory nikt z magistratu w sprawie placu Orła Białego się z nami nie kontaktował - mówi Anna Gontarz Bagińska. - Nie wiemy nic o rzekomo wprowadzonych do projektu zmianach. To projekt autorski, nie można go zmieniać bez naszej akceptacji. Inwestor, czyli w tym przypadku miasto Szczecin, będzie musiało się z nami skontaktować kiedy zdecyduje się projekt zrealizować.

Opinia
Hubert Pachciarek, prezes Forum Gryf

- To przykre, że sprawa przebudowy i ożywienia placu Orła Białego przycichła. To miejsce, które ma ogromny potencjał, aby stać się sercem miasta, m.in. ze względu na bliskość instytucji kultury. Projekt przebudowy placu Orła Białego autorstwa projektantów z Gdańska budził kontrowersje, ale był szansą, aby to miejsce zrewitalizować. Mamy ambicje, by doprowadzić do przebudowy placu Orła Białego. Czekamy jednak na decyzje i ruchy ze strony urzędu miasta, które jest w tym przypadku inwestorem. Szkoda byłoby projekt wyrzucić do kosza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński