MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Projekt domu: indywidualny czy gotowy? Na jaki się zdecydować, aby pasował do naszych potrzeb i wyobrażeń?

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Planując budowę domu, musisz zdecydować się, jaki projekt będzie dla ciebie najlepszą opcją. Jest to jedna z ważniejszych decyzji, więc warto poświęcić jej odpowiednio dużo czasu, aby twój nowy dom był właśnie tym, czego oczekujesz i potrzebujesz. Co będzie lepsze dla ciebie: projekt gotowy czy indywidualny? Wyjaśniam najważniejsze różnice!

Spis treści

Projekt domu – czym się kierować przy wyborze?

Wybór projektu domu nie należy do prostych zadań. Już na etapie podejmowania decyzji, pojawiają się pierwsze wątpliwości co do kosztów budowy, eksploatacji czy układu pomieszczeń. Dokonując ważnej dla ciebie decyzji inwestycyjnej, weź pod uwagę przede wszystkim:

  • oczekiwania co do przyszłej nieruchomości,
  • twoje realne potrzeby jako przyszłego mieszkańca domu,
  • twoje możliwości finansowe.

Wybór projektu, który pomija choćby jeden z wymienionych wyżej elementów, może przynieść negatywne skutki. Na przykład przeszacowanie potrzeb lub możliwości, w efekcie sprawi, że nasz dom będzie zbyt duży i nieekonomiczny w utrzymaniu, lub – co gorsza – nie będzie nas stać na jego wykończenie i finalnie zamieszkanie w nim – wyjaśnia Wojciech Rynkowski z Extradom.pl.

architekci pracujący nad projektem domu
Dom to jedna z największych, jeśli nie największa inwestycja w naszym życiu. Tym bardziej należy się do niej dobrze przygotować już zawczasu, a wszelkie decyzje podejmować na podstawie racjonalnych przesłanek i kalkulacji. 123RF/saiarlawka

Indywidualny projekt domu – kiedy warto go wybrać?

Projekt indywidualny rozważ na poważnie, gdy:

  • planujesz liczną rodzinę,
  • kupiłeś działkę o nietypowym obrysie i ukształtowaniu terenu,
  • dysponujesz dużymi środkami finansowymi i chcesz, aby twój dom był oryginalny.

Jeśli masz specjalne wymagania dotyczące funkcjonalności domu, np. konieczność dostosowania przestrzeni do osób niepełnosprawnych lub zaprojektowanie miejsca do pracy zdalnej, to indywidualny projekt domu może być najlepszym rozwiązaniem. Pozwoli on dopasować układ pomieszczeń do twoich konkretnych potrzeb.

Jakie są plusy i minusy projektów indywidualnych?

Projekt indywidualny powstaje w oparciu o konkretny teren, na którym ma zostać wybudowany. Dostosowanie kształtu obiektu do granicy działki pozwoli na postawienie budynku, który będzie nie tylko nowoczesny, ale także praktyczny i zgodny z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Ponadto, Indywidualny projekt umożliwia wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które nie zawsze są dostępne w gotowych projektach.

Głównym minusem jest niewątpliwie wysoka cena, jaką trzeba zapłacić za taki projekt. Musisz bowiem pamiętać, że twój przyszły dom to nie tylko bryła, ale również stojąca za nią konstrukcja i wszystkie instalacje. Trzeba je zatem zaprojektować w taki sposób, by zapewnić bezpieczeństwo osobom, które zamieszkają w nowo wybudowanym domu.

Zalety i wady projektów gotowych

Największym atutem gotowych projektów jest to, że możesz się od razu z nimi zapoznać i podjąć decyzję na podstawie konkretnych przykładów brył. Są to starannie opracowane i profesjonalnie przedstawione wizualizacje, które przyciągają uwagę potencjalnego nabywcy.

Zatem niezależnie od tego, czy zamierzamy kupić projekt gotowy, czy jesteśmy zdecydowani udać się do pracowni, by zamówić projekt indywidualny, poszukiwania na pewno warto zacząć od zapoznania się z propozycjami portali oferujących gotowe rozwiązania. Tak żeby idąc na spotkanie z architektem, wiedzieć co się nam podoba i czego oczekujemy od swojego przyszłego domu. To bardzo istotne, ponieważ znacząco ułatwi i przyspieszy cały proces – tłumaczy ekspert.

Pamiętaj, że po zakupie projektu gotowego musisz się z nim udać do architekta adaptującego, by ten dostosował go do konkretnych warunków panujących na twojej działce.

Jednym z większych minusów, na jaki wskazują przeciwnicy projektów gotowych, jest brak indywidualizmu. Mimo dużej liczby projektów gotowych dostępnych na rynku zawsze może okazać się, że identyczny budynek jak nasz stoi przy drodze w sąsiedniej gminie. Inną wadą, na jaką wskazują klienci jest ich schematyczność.

Decyzja o budowie domu to jeden z najważniejszych wyborów w życiu. Przed podjęciem decyzji o wyborze projektu warto rozważyć za i przeciw obu opcji. Gotowy projekt może być wygodną opcją dla ciebie, jeśli chcesz zaoszczędzić czas i nie martwić się o detale techniczne. Z kolei projekt indywidualny daje możliwość stworzenia domu, który w przyszłości może wręcz idealnie odpowiadać twoim potrzebom, stylowi życia i estetyce.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Projekt domu: indywidualny czy gotowy? Na jaki się zdecydować, aby pasował do naszych potrzeb i wyobrażeń? - RegioDom.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński