MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Program Maluch+ w praktyce. Planowany jest nowy żłobek przy ul. Pszczelnej w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Nowy żłobek ma powstać przy ul. Pszczelne
Nowy żłobek ma powstać przy ul. Pszczelne Andrzej Szkocki
Władze Szczecina planują wybudować żłobek przy ul. Pszczelnej. Do połowy przyszłego roku ma powstać koncepcja tego obiektu.

W szczecińskim budżecie miasta zaplanowano 1,7 mln złotych na budowę nowego żłobka przy ul. Pszczelnej w ramach rządowego programu Maluch+ 2022-2029. Pieniądze te mogą być przeznaczone na tworzenie miejsc opieki wyłącznie w żłobkach i klubach dziecięcych, w tym miejsc dla dzieci z niepełnosprawnością lub wymagających szczególnej opieki.

- Warunkiem uruchomienia realizacji kompleksowej inwestycji dotyczącej budowy żłobka przy ul. Pszczelnej jest podpisanie umowy z wojewodą zachodniopomorskim oraz otrzymanie środków warunkujących sfinansowanie prac projektowych, a następnie prac budowlanych - informuje Lidia Rogaś, zastępca prezydenta Szczecina ds. oświatowych.

Urzędnicy magistratu przekazali na początku lipca 2023 roku do Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wszystkie wymagane dokumenty niezbędne do zawarcia umowy.

- Aktualnie czekamy na zawarcie umowy z wojewodą - wyjaśnia Lidia Rogaś. - Zgodnie z przyjętym harmonogramem miasto, poprzez inwestora zastępczego, tj. spółkę Szczecińskie Inwestycje Miejskie, planuje do końca 2023 roku ogłosić przetarg na opracowanie koncepcji oraz Programu Funkcjonalno-Użytkowego. Prace projektowe dotyczące koncepcji mają potrwać do końca II kwartału 2024 roku.

Zgodnie z danymi na dzień 28 lutego 2023 r. liczba miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 na terenie Szczecina wynosiła w placówkach niepublicznych i publicznych 3425. Oznaczało to, że prawie 3000 dzieci w wieku od 12 do 36 miesiąca musiało zostać w domu z jednym z rodziców. Od 2018 r. liczba dzieci nieobjętych opieką sukcesywnie spada.

W ramach programu Maluch+ (2022-2029) Szczecin ma dostać prawie 24 mln zł na budowę pięciu żłobków i pięciu klubów dziecięcych.

Pieniądze dostaną też inne gminy. Do samorządów w województwie zachodniopomorskim ma trafić blisko 206 mln zł. Każda gmina otrzymała informację o tym, ile dokładnie pieniędzy jej przysługuje.

Przydzielona województwu zachodniopomorskiemu kwota powinna wystarczyć na 3887 miejsc w żłobkach i klubach malucha. Każde utworzone miejsce opieki będzie przez trzy lata dofinansowywane kwotą 837 zł miesięcznie. Co ważne, samorządy nie muszą mieć wkładu własnego.

Pieniądze w ramach programu Maluch+ przeznaczone są w pierwszej kolejności dla gmin, ale niewykluczone są także podmioty prywatne. Jeśli samorządy nie wykorzystają całej kwoty, to w drugim etapie o pieniądze będą mogły wystąpić podmioty prywatne.

W przypadku jednostek samorządu terytorialnego pieniądze mogą być przeznaczone na budowę lub renowację żłobków i klubów dziecięcych (zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego) oraz zakup nieruchomości i infrastruktury (zakup gruntów i lokali). Podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego mogą przeznaczyć je wyłącznie na adaptację, tj. dostosowanie budynków lub pomieszczeń do potrzeb dzieci (w tym z niepełnosprawnością), w tym do wymogów budowlanych, sanitarno-higienicznych czy bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński