Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prof. Tomczak: Dzisiaj jesteśmy zarzucani aferami i nie robią na nas już wrażenia [Rozmowa tygodnia GS24.pl, WIDEO]

Ynona Husaim-Sobecka
Prof. Łukasz Tomczak: Gdybym był członkiem Platformy, to pewnie zagłosowałbym za szukaniem nowego lidera
Prof. Łukasz Tomczak: Gdybym był członkiem Platformy, to pewnie zagłosowałbym za szukaniem nowego lidera
Rozmowa z prof. Łukaszem Tomczakiem, politologiem z Uniwersytetu Szczecińskiego.

- Kto wygra wybory to już wiemy.

- Tego dowiemy się, jak podliczymy wszystkie głosy.

[b- ]W sondażach Prawo i Sprawiedliwość jest bezkonkurencyjne. Nie wiemy tylko, czy wygra osiągając większość pozwalającą na samodzielne rządy. [/b]

- Tutaj zgadzam się, ale przypominam, że w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego sondaże wskazywały na inną sytuację niż miała ona miejsce w rzeczywistości. Dlatego musimy poczekać na wyniki niedzielnych wyborów. Możliwych jest kilka scenariuszy. PiS może wygrać samodzielną większością, może też potrzebować partnera, który byłby skłonny wejść w koalicję. Z drugiej strony może okazać się, że ugrupowanie, które zdobędzie największą liczbę mandatów, nie będzie mogło utworzyć rządu i koalicję zawiążą ugrupowania przeciwne. Wszystko zależy od tego, kto przekroczy próg wyborczy i ile mandatów będzie miał w parlamencie.

ZOBACZ TEŻ:

Wybory parlamentarne 2019: Sondaż Polska Press Grupy. Wyniki ogólnopolskie

  1. PiS, Solidarna Polska, Porozumienie
    48.30%
  2. PO, Nowoczesna, Zieloni, Inicjatywa Polska
    27.70%
  3. SLD, Razem, Wiosna
    12.40%
  4. PSL, Kukiz'15, Unia Europejskich Demokratów, SD
    6.50%
  5. Partia KORWiN, Ruch Narodowy, Konfederacja Korony Polskiej, Liga Narodowa, Partia Kierowców, ZChR
    4.20%
  6. 0.90%

Polska Press Grupa / Ośrodek Badawczy Dobra Opinia

- Zapaść w służbie zdrowia, afera srebrnej, afery lekowa i samolotowa, problem z obecnym szefem NIK. Te wpadki pogrążyłyby już dawno każdy inny rząd, tymczasem notowania PiS są na niezmiennie wysokim poziomie.

- Kolejne afery nie są nagłośnione w mediach, których głównymi odbiorcami prawdopodobnie są potencjalni wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. Tak naprawdę jednak, to myśmy się już przyzwyczaili do afer. Pierwsza wielka afera, z którą mieliśmy do czynienia, czyli afera Rywina, dzisiaj już nie zrobiłaby takiego wrażenia, a wtedy spowodowała ogromny spadek popularności ugrupowania rządzącego, które przegrało wybory. Dzisiaj spraw nagłaśnianych mamy dużo, zmieniły się media i sposób patrzenia na świat polityków. Aferami jesteśmy zarzucani z różnych stron, poza tym nie do końca w nie wierzymy. A być może inne rzeczy decydują o poparciu ugrupowań.

- Sławomir Sierakowski napisał, że wyborcy są cyniczni i uznali, że wszyscy politycy kradną, ale ci przynajmniej się dzielą.

- Być może dla części wyborców jest to argument. Transfery socjalne są skierowane do niektórych grup, wiele osób z nich nie korzysta. Rzeczywiście PiS nagłaśnia swój program w sposób budzący zaufanie i poparcie u części wyborców. Trzeba wziąć pod uwagę także pokazywane przez tę partię wartości, wyraźny konserwatyzm. Grupa wyborców, do których to trafia, jest liczna.

SONDAŻ GS24.PL:

SONDAŻ GS24.pl - województwo zachodniopomorskie

  1. 39.50%
  2. 37.70%
  3. 16.00%
  4. 3.90%
  5. 2.90%

Badanie zostało zrealizowane przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia w dniach 30 września - 4 października na reprezentatywnej kwotowo próbie 8000 dorosłych mieszkańców Polski metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego.

- Pomysłodawca programu 500+, prof. Julian Auleytner twierdzi, że teraz przyszedł czas skrócenie czasu pracy. Zamiast 40 godzin tygodniowo, powinniśmy pracować 38, a może nawet 35 i z takim programem powinny wyjść partie.

Chodzi o wydajność pracy, która spada kiedy za długo się pracuje. Wracając jednak do 500+ to tego typu transfery występują w wielu krajach, to nie jest nasz oryginalny pomysł. Dodatkowo się tam także wprowadza wsparcie w innych aspektach: elastyczny czas pracy, ochrona zdrowia, zagwarantowanie miejsca pracy.

- W sondażu zrobionym przez Polska Press Grupę we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia wyraźnie widać, że Zachodniopomorskie głosuje inaczej niż reszta Polski. U nas wygrywa Koalicja Obywatelska.

Jak się popatrzy na sondaże i wyniki wyborów przez ostatnie 30 lat, Polska południowo-wschodnia i Polska północno-zachodnia, to są różne Polski. Jesteśmy mniej konserwatywni, troszeczkę inaczej patrzymy na sprawy obyczajowe, mamy inne sympatie jeśli chodzi o partie polityczne. U nas większe poparcie miał Sojusz Lewicy Demokratycznej, a mniejsze Akcja Wyborcza Solidarność. U nas większą sympatią cieszyły się Unia Wolności, Platforma Obywatelska, a teraz Koalicja Obywatelska. Prawo i Sprawiedliwość rekordy popularności bije na wschodzie. Bardziej lewicowo-liberalne, tak jak my, jest lubuskie, po części wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i Gdańsk.

ZOBACZ TEŻ:

Z którą partią ci po drodze? Test preferencji politycznych. Wybory do Sejmu i Senatu 2019

- Czy Platforma po wyborach powinna zmienić przywódcę?

- To zależy jaki będzie wynik. Jeżeli będzie kiepski, dojdzie do wewnętrznych rozliczeń w PO. Nie każda klęska w wyborach musi doprowadzić do odejścia przywódcy. W innych państwach partia, która przegrywała wybory, wcale nie zmieniała przywódcy. Jak popatrzymy na PiS, partię rządzącą, mimo wielu porażek, też nie zmieniała lidera. Gdybym był członkiem Platformy, to pewnie zagłosowałbym za szukaniem nowego lidera, co mogłoby spowodować nowe otwarcie. Warto odwołać się do przykładu lewicy. Nie samo zjednoczenie, ale nowe otwarcie, nawet bez zmiany szyldu, przyniosło świeżość. Pojawili się nowi ludzie i sondaże są bardzo korzystne.

- Wiosną wybierzemy nowego prezydenta Polski. Kto może zagrozić Andrzejowi Dudzie?

- Po pierwsze: sam Andrzej Duda, jeżeli będzie miał kilka wpadek. Przykład poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego jest bardzo wyraźny. Po drugie: zależy jakie poparcie w wyborach parlamentarnych będą miały poszczególne siły polityczne. Zobaczymy, czy pojawi się inny kandydat, który mógłby zagrozić obecnemu prezydentowi. Przed 5 laty też wydawało się to niemożliwe.

- Małgorzata Kidawa-Błońska? Mówi się, że to wymarzona kandydatka dla Koalicji Obywatelskiej.

- Prezydent to coś innego niż lider partii. Być może dobrze by się odnalazła w tej roli. Jest dużo osób, które mogłyby być niezłymi kandydatami.

WIDEO: Znani szczecinianie: Ja głosuję, a Ty? Warto!

- Jeśli sondaże się potwierdzą i PiS wygra wybory, to w jakiej Polsce obudzimy się 14 października?

- To będzie ta sama Polska. Mieliśmy już reformę edukacji, przeżyjemy też inne reformy. Każda władza ma program, który chce wdrożyć. Pamiętam katastroficzne wizje jeszcze w 1993 roku, kiedy doszła do władzy koalicja SLD - PSL. Wieszczono powrót do PRL, okazało się, że nic wielkiego się nie stało. Raczej patrzyłbym na zmiany społeczne i to co się dzieje w społeczeństwie, a myślę, że nie są to korzystne zmiany dla ugrupowań konserwatywnych.

- Na czym się skupi PiS w następnej kadencji, jeżeli wygrają wybory.

- Na kontynuacji tego co jest. Będzie wprowadzać nowe projekty, by trzeba pokazać coś nowego, ale będzie starał się utrzymać obecny kurs, sposób myślenia i patrzenia na rzeczywistość przez pryzmat konserwatywnych wartości, które z czasem mogą okazać się problemem. Pojawią się kłopoty z prawami kobiet, prawem do aborcji. Ludzie się zmieniają. Widać to dobrze na przykładzie marszów równości. Na przełomie wieków na te manifestacje przychodziły trzy-cztery osoby, tyle samo dziennikarzy i policjantów. Dzisiaj te parady gromadzą tysiące ludzi, czyli coś się zmienia. To samo będzie dotyczyło kwestii obecności Kościoła w życiu publicznym. Myślę, że utrzymanie obecnej roli Kościoła w życiu publicznym będzie bardzo ważną kwestią dla rządzącego ugrupowania, a będzie to trudne. Jeżeli popatrzymy na młodsze pokolenia, na aktywność młodych ludzi w praktykach religijnych, która spada bardzo mocno, PiS z czasem może mieć problem.

Dowiedz się więcej

Zadaliśmy kandydatom startującym do Sejmu z pierwszych miejsc* pytania na ważne tematy, dotyczące kościoła, mniejszości, emigrantów i oświaty. Oto co usłyszeliśmy w odpowiedzi. Sprawdź na kolejnych zdjęciach >>>>>*Marek Gróbarczyk, „jedynka” na liście PiS, nie odpowiedział na nasze pytania mimo kilkukrotnych próśb.ZOBACZ TAKŻE: Wybory19: jak głosować poza miejscem zamieszkania?

Wybory 2019. TOP 4 pytania do kandydatów z naszego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński