2/6
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Dariusz Wieczorek, SLD...

1. Czy kościoły powinny płacić podatki od dochodu?

Dariusz Wieczorek, SLD

- Wszystkie kościoły powinny płacić podatki, gdyż wszyscy obywatele i instytucje powinny być równe wobec prawa. Jako Lewica chcemy rozdziału państwa od kościoła, zgodnie z zapisami w Konstytucji RP.

Marcin Bedka, Konfederacja

- Nie. Każdy obywatel płaci podatki. I może swoje opodatkowane już pieniądze (jeżeli chce) przekazać zgodnie ze swoją wolą na kościół lub na inne związki wyznaniowe. Opodatkowanie kościoła doprowadziłoby do sytuacji, w której te same pieniądze byłyby opodatkowane dwa razy. Uważam, że żadne darowizny nie powinny być opodatkowane.

Jarosław Rzepa, PSL

- Na pewno powinien płacić podatki, kiedy prowadzić będzie działalność gospodarczą. Obecnie często słyszę, że parafie są beneficjentami środków UE, gdzie efektem finalnym jest np. produkcja energii elektrycznej. Jeżeli ilość produkowanej energii będzie przewyższać wewnętrzne zapotrzebowanie i będziemy mieli do czynienia z zarobkowaniem, to bezwzględnie podatki powinny się należeć. Kościół uzyskuje również swego rodzaju wynagrodzenie za posługę duszpasterską jak opłaty od udzielanych ślubów, pogrzebów, mszy św., tacy, które w świetle obowiązujących przepisów z opodatkowania są zwolnione. Tutaj powinniśmy odpowiedzieć sobie, czy jest to dochód, a moim zdaniem jak najbardziej tak, zatem podatek winien być należny. Może warto powrócić do pomysłu opodatkowania wiernych, którzy deklarują czynne uczestnictwo w życiu kościoła, zwalniając ich jednocześnie od uiszczania opłat za jakiekolwiek czynności kościelne i posługi duszpasterskie. Wówczas jednak należy całkowicie zmienić zasady opodatkowania osób duchownych, które na dzień dzisiejszy opłacają podatek zryczałtowany, którego podstawę naliczenia stanowi liczba mieszkańców podległej im parafii, na rzecz podatku liczonego w sposób zbliżony do tego, jaki płaci każdy obywatel, czyli od uzyskanego dochodu. Zatem wszystko na to wskazuje, iż wielkimi krokami zbliża się dla kościoła czas na zmiany.

Sławomir Nitras, Koalicja Obywatelska

- Od dochodu tak. Jeśli prowadzi działalność gospodarczą, to oczywiście. Przecież jesteśmy równi wobec prawa. Kościół korzysta z przywileju nieopodatkowania tacy. Ta sprawa nie budziła poważnych kontrowersji do czasu, kiedy kościół jednoznacznie opowiedział się po stronie jednej partii politycznej. Odszedł od roli niezależnego autorytetu społecznego w stronę jednej ze stron politycznego sporu. To błąd. W tym kontekście hierarchia kościelna nie może dziwić się, że jeśli w kościołach atakuje się mniejszości, inaczej myślących to rodzi to sprzeciw wobec kościelnych przywilejów.

Zobacz również

Jovana Brakocević-Canzian podpisała nowy kontrakt z Grupa Azoty Chemikiem Police

Jovana Brakocević-Canzian podpisała nowy kontrakt z Grupa Azoty Chemikiem Police

Owoce, które nawadniają i chłodzą – po nie warto sięgać w upały

Owoce, które nawadniają i chłodzą – po nie warto sięgać w upały

Polecamy

Przywódcy państw G7 potępiają atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku

Przywódcy państw G7 potępiają atak na centrum handlowe w Krzemieńczuku

Pół tysiąca młodych piłkarzy rywalizowało w Golek Chełmża Cup

Pół tysiąca młodych piłkarzy rywalizowało w Golek Chełmża Cup

W najbliższą zimę magazyny mają być zapełnione gazem

W najbliższą zimę magazyny mają być zapełnione gazem

Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie