3/6
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Dariusz Wieczorek...

2. Czy samorządy powinny zajmować się sprawami mniejszości, jak np. przyjęcie karty LGBT?

Dariusz Wieczorek

- Tak. Rolą samorządu jest m.in. edukowanie w zakresie równości i szacunku dla każdego człowieka. Samorząd również powinien walczyć z przejawami dyskryminacji.

Marcin Bedka

- W żadnym wypadku. Samorząd powinien zajmować się drogami, śmieciami, infrastrukturą itd. Generalnie powinien się zajmować tylko tym, z czym nie może sobie poradzić rodzina, a czego w swoich zadaniach nie ma państwo. Kwestia mniejszości nie jest rolą samorządu. Rodzi się pytanie, dlaczego działaniem wspierającym mniejszości w mieście jest akurat karta LGBT. A co z innymi mniejszościami? Dlaczego miasto miałoby wspierać tylko jedną mniejszość? Zamiast zastanawiać się nad kartą LGBT miasto powinno zająć się brakiem toalet w mieszkaniach komunalnych, bo to jest bardzo ważny temat dla - na szczęście - mniejszościowej grupy mieszkańców, który w przeciwieństwie do karty LGBT mieści się z kompetencjach samorządu.

Jarosław Rzepa

- Chętnie odpowiem na pytanie na przykładzie wspierania mniejszości narodowych i grup etnicznych w naszym województwie. Od kilku lat samorząd województwa wspiera mniejszość ukraińską, romską, żydowską, niemiecką i grecką, które przybyły na tereny Pomorza Zachodniego tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej lub w późniejszym okresie, czego przykładem są Grecy. Kultywują oni swoją kulturę, już dawno zintegrowali się z resztą społeczeństwa, a dziś są ambasadorami dla ich rodaków przybywających do naszego kraju w celach zarobkowych. Ci ludzie wyraźnie dziś wspierają naszą gospodarkę. Tak też jest z LGBT. Uważam, że właściwie prowadzona edukacja prowadzi do tego, że dzieci, a w zasadzie młodzież sama winna wiedzieć, co jest dla niej najlepsze. Winna w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób zapoznać się z prawami natury i, w mojej ocenie, zbyt wczesne wprowadzanie takich zajęć do edukacji szkolnej zwyczajnie mija się z celem. Jestem zatem przeciwny takiemu pomysłowi.

Sławomir Nitras

- Żyjemy w XXI wieku w środku Europy. Wszyscy jesteśmy zobowiązani do respektowania podstawowych zasad współżycia ludzi cywilizowanych. To oczywistość. Nie tylko samorządy, ale wszyscy mamy obowiązek respektowania faktu, że mamy różne poglądy, wyznania, rasę, narodowość, czy właśnie orientację seksualną. Biorąc pod uwagę, że mamy niestety obecnie wyjątkowo obskurancki rząd należy z radością przyjąć aktywność samorządów wspierających postawy okazujące szacunek człowieka w stosunku do drugiego człowieka.

Zobacz również

Dlaczego remont w Polsce to droga przez mękę? Fachowcy: nieraz winni są sami klienci

Dlaczego remont w Polsce to droga przez mękę? Fachowcy: nieraz winni są sami klienci

Kto powinien uważać na upały? Te osoby są zagrożone przegrzaniem i udarem cieplnym

Kto powinien uważać na upały? Te osoby są zagrożone przegrzaniem i udarem cieplnym

Polecamy

Niepodległa Szkocja? Znamy planowaną datę referendum

Niepodległa Szkocja? Znamy planowaną datę referendum

To oni kazali rozstrzelać cywilów pod Kijowem

To oni kazali rozstrzelać cywilów pod Kijowem

Białoruś zostanie przez Rosję wciągnięta do wojny z Ukrainą?

Białoruś zostanie przez Rosję wciągnięta do wojny z Ukrainą?

Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie