MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W wyborach do PE zarejestrowano 40 komitetów. Na rejestrację list kandydatów mają czas do 2 maja

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Kto i na jakich zasadach może kandydować?
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Kto i na jakich zasadach może kandydować? 123rf
W nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w Polsce 9 czerwca, rywalizacja zapowiada się wyjątkowo interesująco. Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) zarejestrowała łącznie 40 komitetów wyborczych, w tym zarówno komitety partii politycznych, jak i komitety wyborców. Wszystkie one mają teraz czas do 2 maja na zgłoszenie swoich list kandydatów. Jakie są kluczowe zasady zgłaszania kandydatów i jakie wymagania muszą spełnić, aby ich kandydatury zostały zaakceptowane?

Spis treści

Wśród zarejestrowanych komitetów wyborczych znajdują się zarówno znane nazwy partii politycznych, jak i nowe inicjatywy, które po raz pierwszy będą próbowały swoich sił na arenie europejskiej. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, w tym:

  • KKW Koalicja Obywatelska,
  • KKW Lewica,
  • KKW Trzecia Droga 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe,
  • KKW Polexit Niepodległość.

Ponadto, wśród zarejestrowanych znalazły się 27 komitetów partii oraz 9 komitetów wyborców, co pokazuje różnorodność i bogactwo polskiej sceny politycznej.

Zobacz również: Znane nazwiska na listach do Parlamentu Europejskiego

Zasady zgłaszania kandydatów: Co warto wiedzieć?

Każdy z tych komitetów ma teraz za zadanie zgłosić swoje listy kandydatów, co nie jest procesem wolnym od wymogów. Kodeks wyborczy nakłada na komitety obowiązek umieszczenia na listach co najmniej 35% kobiet i co najmniej 35% mężczyzn, co ma na celu zapewnienie równowagi płci wśród kandydatów. Ponadto, każda lista musi być poparta podpisami co najmniej 10 tys. wyborców, co stanowi istotną barierę dla mniejszych komitetów.

Każdy komitet wyborczy może zgłosić w okręgu tylko jedną listę kandydatów, przy czym liczba kandydatów na liście nie może być mniejsza niż 5 i większa niż 10. To oznacza, że komitety muszą bardzo starannie dobierać swoich kandydatów, aby zapewnić sobie jak najlepsze szanse w wyborach.

Dodatkowo, zgodnie z Kodeksem wyborczym, komitet, który zgłosił w co najmniej 7 okręgach wyborczych listy poparte 10 tys. podpisów wyborców, może zgłosić listy w pozostałych okręgach już bez konieczności dołączania do nich podpisów. To ułatwienie może mieć kluczowe znaczenie dla dużych komitetów, które dysponują odpowiednimi zasobami do przeprowadzenia takiej kampanii.

Kto może startować i głosować?

Warto przypomnieć, że do Parlamentu Europejskiego może startować osoba mająca czynne prawo wyborcze, która najpóźniej w dniu głosowania skończy 21 lat i od pięciu lat stale zamieszkuje na terytorium Polski lub innego państwa Unii. Głosować mogą natomiast pełnoletni polscy obywatele oraz obywatele Unii, którzy stale mieszkają w Polsce.

Mandatu posła do PE nie można łączyć ze sprawowaniem mandatu posła na Sejm albo senatora, co stanowi dodatkowe ograniczenie dla osób zaangażowanych w krajową politykę.

Tegoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego, które w Polsce odbędą się 9 czerwca 2024 stanowią nie tylko okazję do wyrażenia swoich politycznych preferencji, ale także do wpływania na kierunek, w jakim będzie zmierzać Unia Europejska w najbliższych latach. Zarejestrowane komitety wyborcze reprezentują szeroki przekrój polskiej sceny politycznej, co zapowiada zaciętą rywalizację o miejsca w Parlamencie Europejskim.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W wyborach do PE zarejestrowano 40 komitetów. Na rejestrację list kandydatów mają czas do 2 maja - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński