MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Premiera najnowszej książki o wizycie papieża w Szczecinie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
W księgarni IPN odbędzie się we wtorek spotkanie z dr Zbigniewem Stanuchem ze szczecińskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i ks. dr hab. Grzegorzem Wejmanem - autorami książki "Jan Paweł II w Szczecinie. Przygotowania do wizyty, jej przebieg i przesłanie".

W historiografii Kościoła katolickiego jest wiele opracowań poświęconych pielgrzymkom Jana Pawła II do Polski. Uwagę przykuwają nie tylko obszerne syntezy, w których wątek papieski ukazany został w szerszym kontekście relacji państwo–Kościół, ale również edycje źródeł. Pod tym względem Pomorze Zachodnie nie wypada gorzej od innych regionów Polski. Jedyna wizyta Ojca Świętego w Szczecinie, do której doszło 11 czerwca 1987 r., doczekała się wielu publikacji. Po co więc kolejna?

W tym wypadku nie chodzi jedynie o to, że dotychczas nie powstała jeszcze monografia na ten temat i najnowsze książka Zbigniewa Stanucha i Grzegorza Wejmana ma na celu wypełnienie tej luki. Zasadniczym powodem napisania tej książki jest decyzja metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi o udostępnieniu wszystkich dokumentów powstałych w związku z przygotowaniami do papieskiej wizyty, aktualnie przechowywanych w Archiwum Kurii Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w Szczecinie. Autorzy publikacji nie mogli nie skorzystać z okazji. Dotychczas ten ciekawy materiał historyczny był wykorzystywany w niewielkim stopniu - pojedyncze dokumenty wyzyskano przy okazji pisania artykułów naukowych lub popularnonaukowych. Nigdy jednak w tak dużym stopniu jak przy opracowaniu najnowszej monografii.

Premierowe spotkanie z książką "Jan Paweł II w Szczecinie. Przygotowania do wizyty, jej przebieg i przesłanie" i jej autorami odbędzie się we wtorek (11 czerwca) w Księgarni IPN w Szczecinie przy al. Wojska Polskiego. Początek o godz. 16:30. Spotkanie i dyskusję oprowadzi szczecińska dziennikarka Anna Świtalska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński