MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dawne stroje pomorskie będzie można od czwartku oglądać w Muzeum Narodowym

Małgorzata Klimczak
Kolorowa różnorodność dawnych ubiorów, którą możemy podziwiać na ekspozycji, jest doskonałą odskocznia od zunifikowanej i jednorodnej odzieży XXI wieku
Kolorowa różnorodność dawnych ubiorów, którą możemy podziwiać na ekspozycji, jest doskonałą odskocznia od zunifikowanej i jednorodnej odzieży XXI wieku MK
W Ratuszu Staromiejskim, czyli w Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina, 13 czerwca otwarta zostanie wystawa „Ze starej skrzyni. Dawne stroje pomorskie”.

Ubiór ludowy był jednym z podstawowych elementów wyróżniających grupę regionalną. Jego geneza i forma zależały przede wszystkim od warunków geograficznych, gospodarczych, społecznych, a także od wydarzeń historycznych.

Strój – odświętny ubiór – stanowił swoistą legitymację informującą o pochodzeniu i pozycji społecznej właściciela. Określał jego sytuacje majątkową, stan cywilny, profesję. Był jednym z nielicznych przejawów ludowej kultury, w którym zaznaczał się zbytek i luksus. Zanik strojów ludowych, który na terenie Pomorza rozpoczął się już w drugiej połowie XIX wieku, w dużej mierze związany był z rozwojem przemysłu i odchodzeniem od tradycyjnego stylu życia, a proces ten przebiegał często szybko.

- To siódma wystawa Działu Etnografii Pomorza, która pokazuje mało znane zbiory z naszego regionu. Nie ulega wątpliwości, że te wystawy czasowe powinny być wystawami stałymi, niestety, nie ma na to miejsca i Dział Etnografii Pomorza jest jedynym, który nie posiada wystawy stałej - mówi Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Do czasów współczesnych zachowały się nieliczne świadectwa odzieży noszonej niegdyś przez mieszkańców pomorskich wsi (po obu stronach obecnej granicy). Muzeum Narodowe w Szczecinie na wystawie „Ze starej skrzyni. Dawne stroje pomorskie” na archiwalnych fotografiach, przedstawieniach ikonograficznych oraz poprzez oryginalne, zachowane do dziś, elementy ubiorów przedstawia odzież mieszkańców: bogatego, rolniczego południa -– Ziemi Pyrzyckiej, oraz z nadmorskiej, rybackiej północy – z Jamna, okolic Trzebiatowa i półwyspu Mönschgut na Rugii/Niemcy. Wiele obiektów i fotografii jest publiczne prezentowanych po raz pierwszy.

- Wszystkie obiekty pochodzą z naszego muzeum, zarówno elementy strojów, jak i fotografii - mówi Iwona Karwowska, kuratorka wystawy. - Stroje ludowe na Pomorzu Zachodnim w drugiej ćwierci XX wieku prawie całkowicie zanikły. Rozwój stroju ludowego to jest wiek XIX. Bardzo szybki zanik stroju ludowego na naszych terenach wystąpił z 3 przyczyn: po pierwsze rozwój przemysłu, po drugie I wojna światowa i po trzecie obserwacje mieszkańców, którzy zaczęli wychodzić ze swoich małych wiejskich społeczności. W pasie nadmorskich mieszkańcy mogli obserwować, jak się ubierają letnicy, którzy mają pieniądze.

Kolorowa różnorodność dawnych ubiorów, którą możemy podziwiać na ekspozycji, jest doskonałą odskocznia od zunifikowanej i jednorodnej odzieży XXI wieku.

Wystawa będzie otwarta do 8 września 2024.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński