MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Finał konkursu o morskiej energetyce wiatrowej. Zwycięzcy otrzymali indeksy Politechniki Morskiej [ZDJĘCIA]

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Wideo
od 7 lat
Marcel Ćwikła z trzeciej klasy Zespołu Szkół im. Tadeusza Kościuszki w Łobzie zdobył pierwsze miejsce w konkursie wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej zorganizowanym przez Politechnikę Morską i ORLEN Neptun. Choć Marcel jeszcze nie zdał matury (podejdzie do niej dopiero za dwa lata) już ma obiecane miejsce na Politechnice - jedną z nagród w konkursie był bowiem indeks naszej renomowanej uczelni.

Zwycięzców konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej tak naprawdę było trzech - obok Marcela indeksy na dowolny, wybrany kierunek studiów Politechniki Morskiej uzyskali jeszcze Tomasz Jankowski i Paweł Chruściński (wyróżnienie otrzymała Aleksandra Ejsmont).

- Mieliśmy bardzo duży problem z wyłonieniem zwycięzców, bo poziom uczestników był na naprawdę bardzo wysokim poziomie - przyznał prof. Wojciech Ślączka. - Dlatego gratuluję wszystkim uczestnikom dzisiejszego finału i zapewniam, że chciałbym was wszystkich widzieć w przyszłości jako moich studentów.

- Jestem pod wrażeniem bardzo, bardzo wysokiego poziomu wiedzy uczestników konkursu - dodał prof. Artur Bejger. - Jestem zafascynowany ich zaangażowaniem i błyskotliwością odpowiedzi. To jest wspaniała młodzież. Cieszę się, że część z nich do nas trafi.

Finał konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej odbył się w Światowy Dzień Wiatru (15 czerwca) - w sali Senatu przy Wałach Chrobrego w Szczecinie. Wzięło w nim udział dziesięcioro uczniów zachodniopomorskich szkół ponadpodstawowych, którzy przeszli przez dwa wcześniejsze etapy eliminacyjne.

- Pierwszy etap konkursu odbył się w kwietniu - mówi dr inż. Piotr Brożek, współorganizator konkursu. - Wzięło w nim udział ponad stu uczniów.

Uczestnicy mieli (online) rozwiązać zadania testowe. Wtedy liczył się też czas rozwiązania zadania.

- Do dalszego etapu konkursu dostało się 30 półfinalistów - opowiada Piotr Brożek. - 28 maja wzięli udział w egzaminie, który się odbył w dwóch szkołach, które włączyły się w organizację konkursu: w Zespole Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespole Szkół nr 4 w Szczecinie.

Uczniowie dostali pięć pytań otwartych, na których rozwiązanie mieli 70 minut. Zadania dotyczyły działania i budowy morskich farm wiatrowych oraz sposobu pozyskiwania energii ze źródeł offshore wind. Półfinaliści mierzyli się zarówno z pytaniami obliczeniowymi jak i sprawdzającymi ogólną wiedzę o energetyce wiatrowej. Ostatecznie do finału awansowali uczniowie ze Szczecina, Świnoujścia, Łobza i Białego Boru.

Dziesięciu finalistów walczyło o trzy indeksy Politechniki Morskiej i nagrody pieniężne ufundowane przez ORLEN Neptun: 10 tys. zł za pierwsze miejsce oraz 5 tys. zł i 2,5 tys. zł za zajęcie drugiego i trzeciego miejsca. Zadaniem uczestników konkursu było opracowanie konkretnego zagadnienia obejmującego ogólną wiedzę o morskiej energetyce wiatrowej jak i kwestii związanych z rozwojem tej branży w Polsce. Następnie każdy uczeń musiał zaprezentować swoją pracę przed komisją konkursową, udzielając odpowiedzi na dodatkowe pytania.

Zwycięzcą został Marcel Ćwikła z Łobza.

- Bardzo się cieszę z wygranej - przyznał zaraz po ogłoszeniu wyników konkursu. - Muszę przyznać, że emocje były ogromne.
Marcel od lat interesuje się energetyką odnawialną, szczególnie wiatrów. I z tym wiążę swoją przyszłość - podkreślił.

Tematy były trudne?

- Nawet nie były takie trudne. Większym problemem było zmieszczenie odpowiedzi na cały temat w zaledwie dziesięciu minutach.

Z Łobza Marcel przyjechał z tatą i panią od przedmiotów technicznych, Małgorzatą Konstantą.

Cała finałowa dziesiątka otrzymała certyfikat uczestnictwa w konkursie i drobne upominki od ORLEN Neptun.

- Brawa dla wszystkich finalistów - gratulowała uczestnikom Maria Stępniewska, dyrektor Pionu Biznesowego ORLEN Neptun. - Zaprezentowaliście wielką wiedzę. Cieszę się, że część z was będzie mogła ją rozwijać na najlepszej uczelni kształcącej w tym zawodzie, czyli w Politechnice Morskiej.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Infrastruktury, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz prezydenci Szczecina i Świnoujścia.

ORLEN Neptun odpowiada za rozwój inwestycji offshore wind w Grupie ORLEN. W 2023 r. koncern otrzymał decyzję o przyznaniu pięciu lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 5,2 GW. ORLEN Neptun rozpoczął też budowę w Świnoujściu pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego offshore wind. Po zakończeniu prac na przełomie 2024/2025 roku, będzie to jedna z najnowocześniejszych tego typu inwestycji w Europie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński