MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest decyzja w sprawie rządowego programu in vitro. Kobiety będą mogły wykupić badanie preimplantacyjne

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Pary starające się o dziecko metodą in vitro mogą wykonać diagnostykę preimplantacyjną zarodka. Resort poinformował wczoraj, że korzystający z rządowego programu leczenia niepłodności mogą dokupić sobie to badanie
Pary starające się o dziecko metodą in vitro mogą wykonać diagnostykę preimplantacyjną zarodka. Resort poinformował wczoraj, że korzystający z rządowego programu leczenia niepłodności mogą dokupić sobie to badanie freepik
Jest decyzja Ministerstwa Zdrowia. Pary starające się o dziecko metodą in vitro mogą wykonać diagnostykę preimplantacyjną zarodka. Resort poinformował wczoraj, że korzystający z rządowego programu leczenia niepłodności mogą dokupić sobie to badanie.

O rządowym programie o nazwie: "Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028" pisaliśmy niedawno w "Głosie Szczecińskim". Przypomnijmy, że wszedł w życie 1 czerwca. Warto o nim wiedzieć, bo dla planujących powiększenie rodziny jest niezwykle korzystny. Państwo bowiem finansuje cały przebieg procedury in vitro (łącznie z wizytami u specjalisty) - od momentu kwalifikacji aż do wizyty, w czasie której dochodzi do rozpoznania wczesnej ciąży.

To tłumaczy ogromne zainteresowanie. Funkcjonujące wciąż regionalne programy in vitro są odpłatne, a dofinansowanie w praktyce pokrywa jedynie około jednej trzeciej kosztów leczenia. Teraz starający się o dziecko nie będą płacić nic.

Nic dziwnego więc, że działający zaledwie trzy tygodnie rządowy program zapłodnienia pozaustrojowego wzbudza takie emocje. W ciągu pierwszych dwóch tygodni do szczecińskich klinik, które prowadzą in vitro, zgłosiło się już 350 par.

- Spośród 150 par, które już się do nas zgłosiły, mamy ponad 80 zgłoszeń kompletnych, z podpisanymi dokumentami - mówi dr Anna Janicka, dyrektor kliniki Vitrolive w Szczecinie, jednej z dwóch klinik realizujących rządowy program zapłodnienia pozaustrojowego w naszym regionie.

Jak się jednak dowiedzieliśmy, do programu zgłosiłoby się dużo więcej osób. Wiele starających się o potomstwo (szczególnie kobiety w tzw. późnym wieku rozrodczym, czyli po 35 r. ż.), czekało na decyzję Ministerstwa Zdrowia dotyczącą finansowania diagnostyki preimplantacyjnej. Zdaniem ekspertów Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii, pacjenci zakwalifikowani do programu "Leczenia niepłodności..." powinni mieć możliwość wykonania takiej diagnostyki na zasadach komercyjnych, jeśli są ku temu wskazania medyczne. Choć badanie nie jest metodą in vitro, to jednak ściśle tej metodzie towarzyszy.

Jest diagnostyką genetyczną zarodków szczególnie ważną w przypadku nosicielstwa wad genetycznych przez parę lub kiedy pacjentki są w późnym wieku rozrodczym. Istnieje wtedy duże ryzyko nieprawidłowości genetycznej zarodka, co może doprowadzić do braku ciąży, zwiększonego ryzyka poronienia albo urodzenia dziecka z wadami.

- Pacjenci w zaawansowanym wieku rozrodczym chętnie poddają się diagnostyce preimplantacyjnej zarodków - przyznaje dr Anna Janicka. - Zwłaszcza w kontekście obowiązującego u nas prawa dotyczącego braku możliwości przerywania ciąży z przyczyn medycznych.

Problem jednak polegał na tym, że pacjenci zamierzający skorzystać z rządowego programu in vitro, nie wiedzieli, czy będą mogli wykonać diagnostykę preimplantacyjną (sami za nią płacąc!). Założeniem programu jest bowiem zasada, że pacjent do niego nie dopłaca.

MZ właśnie rozwiało wszelkie wątpliwości. Z wydanego komunikatu wynika, że program dopuszcza dokupienie sobie dodatkowej procedury, czyli diagnostyki preimplantacyjnej zarodka. Jej koszt (w przypadku zbadania trzech zarodków) wynosi około 7 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński