MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Finał konkursu wiedzy o energetyce wiatrowej już wkrótce

Redakcja online
Redakcja online
Mat. prasowe
Poznaliśmy dziesięciu finalistów konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego. W połowie czerwca laureaci powalczą o trzy indeksy Politechniki Morskiej w Szczecinie i nagrody finansowe ufundowane przez ORLEN Neptun.

Po pierwszym etapie internetowym konkursu, z którego wyłoniono trzydziestu półfinalistów, tym razem rywalizacja przeniosła się do Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespołu Szkół nr 4 w Szczecinie. Uczniowie dostali pięć pytań otwartych, na których rozwiązanie mieli 70 minut. Zadania dotyczyły działania i budowy morskich farm wiatrowych oraz sposobu pozyskiwana energia ze źródeł offshore wind. Półfinaliści mierzyli się zarówno z pytaniami obliczeniowymi jak i sprawdzającymi ogólną wiedzę o energetyce wiatrowej. Ostatecznie do trzeciego etapu konkursu awansowali uczniowie ze Szczecina, Świnoujścia, Łobza i Białego Boru.

Wielki finał odbędzie się 15 czerwca, w Światowym Dniu Wiatru na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Zadaniem najlepszych dziesięciu uczestników konkursu będzie opracowaniu konkretnego zagadnienia obejmującego ogólną wiedzę o morskiej energetyce wiatrowej jak i kwestii związanych z rozwojem tej branży w Polsce. Następnie każdy uczeń będzie musiał zaprezentować swoją pracę przed komisją konkursową, udzielając odpowiedzi na dodatkowe pytania.

Na laureatów konkursu czekają trzy nagrody. Będą to indeksy na dowolny, wybrany kierunek studiów na Politechnice Morskiej w Szczecinie. Dodatkowo ORLEN Neptun ufundował nagrody pieniężne. Zwycięzca otrzyma 10 tys. zł, a laureaci drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 5 tys. i 2,5 tys. zł.

Organizatorami konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej są: Politechnika Morska w Szczecinie, ORLEN Neptun, Zespół Szkół Morskich w Świnoujściu i Zespół Szkół nr 4 w Szczecinie.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Minister Infrastruktury, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego oraz prezydenci Szczecina i Świnoujścia.

ORLEN Neptun odpowiada za rozwój inwestycji offshore wind w Grupie ORLEN. W 2023 r. koncern otrzymał decyzję o przyznaniu pięciu lokalizacji pod budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy 5,2 GW. ORLEN Neptun rozpoczął też budowę w Świnoujściu pierwszego w Polsce terminala instalacyjnego offshore wind. Po zakończeniu prac na przełomie 2024/2025 roku, będzie to jedna z najnowocześniejszych tego typu inwestycji w Europie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński