MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja torowa na Pomorzanach. Lada chwila ruszą prace na alei Powstańców Wielkopolskich, tramwaj na Kolumba jesienią

Marek Jaszczyński
Na placu Szyrockiego są już widoczne pierwsze przygotowania do przebudowy alei Powstańców Wielkopolskich
Na placu Szyrockiego są już widoczne pierwsze przygotowania do przebudowy alei Powstańców Wielkopolskich Andrzej Szkocki, Marek Jaszczyński
Niebawem rozpoczną się prace przy przebudowie alei Powstańców Wielkopolskich. Natomiast pierwszy tramwaj przez ulicę Kolumba ma wjechać na pętlę Pomorzany w październiku tego roku.

To spora zmiana w stosunku do tego, co było dotychczas komunikowane, że prace na alei Powstańców Wielkopolskich nie rozpoczną się wcześniej, niż przed zakończeniem prac na ul. Kolumba. Prace będą prowadzone jednocześnie na trzech ważnych ulicach.

- Prace w ciągu ul. Powstańców Wielkopolskich, od placu Szyrockiego do ul. Milczańskiej rozpoczną się na przełomie czerwca i lipca, i będą prowadzone równolegle z pracami odbywającymi się na ul. Kolumba oraz Dworcowej - informuje "Głos" biuro prasowe ZUE SA.

Przypomnijmy, że prace na al. Powstańców Wielkopolskich obejmą przebudowę trasy tramwajowej, a także wymianę sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, elektroenergetycznej, telekomunikacyjnej. Prace obejmą także dwa wiadukty nad liniami kolejowymi.

- Termin zakończenia prac w alei Powstańców Wielkopolskich to druga połowa 2025 roku - zapewnia wykonawca.

Firma ZUE zapewniła nas, że nigdy nie borykała się z problemami liczby pracowników na budowie, a wręcz kilkakrotnie musiał ograniczać ilość zatrudnionych pracowników, ze względu na fakt oczekiwania na zamienne projekty dotyczące stwierdzonych kolizji z niezinwentaryzowaną infrastrukturą podziemną. Skąd zatem opóźnienie na ulicy Kolumba? Pierwotny termin zakończenia inwestycji rozpoczętej pod koniec 2021 roku minął 6 listopada 2023 roku.

- Liczne problemy związane z sieciami podziemnymi, które spowodowały opóźnienia w realizacji kontraktu - odpowiada ZUE SA.
Znamy też bieżący stan prac. Prace na ul. Kolumba, poza odcinkiem pomiędzy Tamą Pomorzańską a ul. Zapadłą, są w dużym stopniu zaawansowania - wykonywane są nawierzchnie torowe, jezdnie i chodniki. Natomiast na odcinku pomiędzy ul. Zapadłą a Tamą Pomorzańską roboty budowlane rozpoczną się w okresie wakacyjnym.

Pierwszy przejazd tramwaju przez ulicę Kolumba do pętli Pomorzany nie odbędzie się we wrześniu tego roku, jak informowała spółka Tramwaje Szczecińskie. Kiedy?

- Roboty na odcinku od Dworca Głównego do Pętli Pomorzany Wykonawca planuje zakończyć w czwartym kwartale tego roku. Uruchomienie komunikacji tramwajowej jest przewidziane na koniec października tego roku - informuje ZUE SA.

Kiedy zamkną ruch na alei Powstańców Wielkopolskich?
28 czerwca wieczorem przestaną jeździć tramwaje, a 1 lipca dla ruchu kołowego zostanie zamknięty odcinek między Placem Szyrockiego a ul. Milczańską.

Zmiany w organizacji ruchu na Pomorzanach
Zmiany w organizacji ruchu na Pomorzanach

Komunikacja zastępcza – autobus 811 i tramwaj 4

28 czerwca wieczorem z al. Powstańców Wielkopolskich w kierunku zajezdni zjadą ostatnie tramwaje linii 11 i 12. Pętla Pomorzany zostanie wyłączona z użytku, dzięki czemu będzie możliwe zakończenie jej rozbudowy.

29 czerwca do obsługi relacji Pomorzany centrum Szczecina wejdzie autobus zastępczy 811, który w pierwszych dwóch dniach będzie kursował między ul. Dobrzyńską a Placem Szarych Szeregów – przez Budziszyńską – Powstańców Wielkopolskich – Plac Szyrockiego i Plac Kościuszki, a od 1 lipca między ul. Dobrzyńską a Placem Kościuszki, ale już objazdem: Budziszyńską, Powstańców Wielkopolskich, Milczańską, Mieszka I, Placem Szyrockiego i dalej Piastów.

Dodatkowo od 1 lipca komunikację tramwajową między centrum a Placem Szyrockiego obsługiwać będzie tramwaje dwukierunkowe. W tym celu powstanie tzw. przeplotka na Placu Szyrockiego, czyli rozjazd umożliwiający zmianę torowiska i kierunku jazdy. Tramwaje oznaczone numerem 4 będą jeździć po trasie: Plac Szyrockiego – Plac Żołnierza Polskiego przez Plac Kościuszki, Plac Szarych Szeregów, Plac Rodła, Wyzwolenia, Plac Żołnierza Polskiego (i nawrót przez Plac Hołdu Pruskiego).

Szczecin dysponuje sześcioma tramwajami dwukierunkowymi, które obecnie obsługują odcinek między ulicami Wawrzyniaka a Żołnierską. Dzięki zakończeniu prac na budowie nowego torowiska na ulicy Sosabowskiego „dwukierunki” będzie można przerzucić na trasę „czwórki”.

Objazdy dla pojazdów samochodowych będą wytyczone przez:

· ul. Milczańską do ul. Mieszka I (tu nastąpi zmiana programu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Mieszka z Milczańską),
· ul. Starkiewicza - Dąbrowskiego - Plac Szyrockiego,
· ul. Szpitalną - Połabską - Boczną - Starkiewicza - Dąbrowskiego - Plac Szyrockiego.
· ul. Włościańską (przy starym kościele) tu zostanie wprowadzona sygnalizacja wahadłowa z uwagi ma małą szerokość jezdni.

By ułatwić kierowcom orientację, tablice każdego objazdu będą oznaczone innym kolorem i odrębnym znakiem graficznym.

Dojazd do posesji znajdujących się na wyłączonym odcinku al. Powstańców Wielkopolskich będzie możliwy przez Milczańską, a dla części adresów przez teren budowy (czyli wytyczonym pasem ruchu w al. Powstańców Wielkopolskich od strony Placu Szyrockiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jakie gwiazdy wystąpią w Paryżu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński