MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mediateka w Szczecinie ma spore opóźnienie. Znamy nowy termin zakończenia prac [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Budynek Mediatekii składa się z trzech części: A - sala główna (biblioteka z czytelnią), B wielofunkcyjna (lokal usługowy oraz część administracyjna), C sala spotkań
Budynek Mediatekii składa się z trzech części: A - sala główna (biblioteka z czytelnią), B wielofunkcyjna (lokal usługowy oraz część administracyjna), C sala spotkań Andrzej Szkocki
To jedna z najdłużej trwających inwestycji w Szczecinie. Pierwotnie miała zakończyć się w połowie 2023 roku, później w lutym 2024 roku. Teraz wiadomo, że pierwsi czytelnicy będą mogli skorzystać z placówki jesienią przyszłego roku.

Plac budowy został przekazany w styczniu 2022 roku, jak zapewniali wówczas urzędnicy, prace miały potrwać około półtora roku. Nie udało się. Następny termin zakończenia robót budowlanych przesunięto na 28 lutego 2024 roku. Tego terminu też nie udało się dotrzymać. Wiemy, na jakim etapie są obecnie prace.

- Aktualnie są zakończone prace konstrukcyjne żelbetowe na wszystkich częściach. Prawie w całości zakończona jest także konstrukcja stalowa dachu. Najbardziej zaawansowane prace toczą się w budynku B. Tam wykonano już m.in. pokrycie dachowe w zakresie konstrukcji i folii, położono instalacje elektryczne oraz tynki - informuje Tomasz Klek, rzecznik prasowy miasta ds mieszkalnictwa. - Na budynku A jest częściowo wykonana instalacja elektryczna. Z harmonogramu wynika, że w lipcu tego roku powinny rozpocząć się prace związane z zagospodarowaniem terenu (drogi, nawierzchnie, itp.) oraz instalacjami wewnętrznymi (wentylacja, instalacje sanitarne). Z kolei w sierpniu planowany jest montaż okien i witryn aluminiowych. Rozpoczęcie elewacji z płyt betonowych przewidziane jest od października. Roboty wykończeniowe wewnętrzne (ścianki, sufity, posadzki) rozpoczną się w listopadzie. Montaż wyposażenia zacznie się w maju przyszłego roku.

"Głos" poznał także powody opóźnienia i najnowszy terminarz.

- Umowa na realizację "Mediateki Prawobrzeże" została zawarta 3 stycznia 2022 r. Wkrótce po jej podpisaniu, rozpoczęła się agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, która wywołała poważne zawirowania w gospodarce narodowej Polski, w tym na rynku budowlanym. Ich przejawem były skokowe wzrosty cen materiałów budowlanych i kosztów robót oraz gwałtowny wzrost inflacji, utrzymujące się także w 2023 roku - tłumaczy Tomasz Klek. - Opóźnienia w realizacji projektu wynikały z wewnętrznej sytuacji generalnego wykonawcy, firmy HD Construction Sp. z o. o. , na którą rzutowały przedstawione powyżej zawirowania. O tym, że wykonawca miał kłopoty, potwierdza fakt złożenia w 2023 r. przez firmę do sądu wniosków restrukturyzacyjnych i ustanowienia przez sąd w styczniu 2024 roku tymczasowego nadzorcy sądowego w celu zabezpieczenia majątku dłużnika.

Wiadomo, że wykonawca nie otrzyma kar za opóźnienie. Znamy też nowe terminy zakończenia prac.

- W związku z tym, że były spełnione ustawowe przesłanki dokonania zmiany umowy w zakresie terminów i wynagrodzenia (waloryzacja), zostały podpisane aneksy do umowy z HD Construction. Na ich podstawie termin zakończenia robót i dostaw z montażem został ustalony na dzień koniec lipca 2025 r., a planowany termin odbioru końcowego inwestycji ustalono na 14 września 2025 r. W zaistniałej sytuacji nie było podstaw do naliczania kar umownych z tytułu opóźnienia - dodaje Tomasz Klek.

Co to za inwestycja?

Budynek Mediateki ma łączyć w sobie wiele funkcji, w tym multimedialne, widowiskowe, lokalnego centrum kultury i aktywności mieszkańców. Nowa filia Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie składała się z trzech połączonych ze sobą segmentów, o projektowanej powierzchni użytkowej 2 000 metrów kwadratowych.

Budynek czytelni ("A"), którego podstawową funkcją będzie funkcja wypożyczalni zbiorów, oferuje również m.in. przestrzenie dla dzieci, do pracy indywidualnej i w grupach czy strefy odpoczynku przy książce lub gazecie. Przewidziano również miejsce do spotkań lub pracy przy stolikach na parterze oraz tzw. cichą czytelnię. Jest to także strefa przeznaczona dla rodziców czekających na swoje dzieci, które odwiedzają bibliotekę. W tym miejscu zaplanowano również stanowiska komputerowe, odsłuchu oraz miejsca do pracy dla osób ze specjalnymi wymaganiami.

Z górnej kondygnacji zaplanowano wejście na otwarty taras znajdujący się nad holem wejściowym. Taras będzie pełnił również funkcję zewnętrznej sceny z miejscem przeznaczonym na widownię lub np. forum do spotkań czy organizowania kameralnych wydarzeń plenerowych.

W najmniejszej części budynku ("B") znajdzie się m.in. zaplecze sanitarne i szatniowe, niewielka sala projekcyjna oraz sale multimedialne do gry na konsolach i sale muzyczne do gry na instrumentach. W tej części umiejscowiona zostanie także część administracyjna obiektu. Na paterze zaprojektowano przestrzeń na lokal użytkowy mogący pełnić np. funkcję kawiarni.

W części "C" obiektu zaprojektowano salę spotkań na blisko 200 osób. Będzie się ona składać z kaskadowej widowni z fotelami zamontowanymi na stałe oraz z płaskiej części mogącej pełnić funkcję sceny. Sala widowiskowa może działać jako duża otwarta przestrzeń, ale zaprojektowano tam także możliwość podzielenia sali za pomocą systemowej, akustycznej ściany mobilnej. Sala widowiskowa zostanie wyposażona w system profesjonalnego nagłośnienia oraz podstawowej techniki scenicznej, co umożliwi organizację koncertów i przedstawień estradowych.

W sąsiedztwie budynku zaplanowano część parkową, dającą możliwość wypoczynku lub rekreacji oraz części z nasadzeniami drzew, oraz ławkami. Ponadto, nieopodal tej części umiejscowiony zostanie parking przeznaczony dla użytkowników obiektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński