Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polimery Police: Zamontowano już najwyższą konstrukcję. Znamy aktualny stan prac w kompleksie chemicznym [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Grupa Azoty Polyolefins S.A.
Na placu budowy zamontowaną najwyższą konstrukcję, czyli 128-metrową flarę. Trwa montaż urządzenia przypominającego gigantyczną maszynkę do mięsa, a jest to Extruder, z którego będzie wychodził polipropylen w kształcie kilkumilimetrowych granulek.

- Zaawansowanie rzeczowe projektu przekroczyło 90%. Na wszystkich podprojektach trwa montaż kluczowych urządzeń i aparatów oraz estakad i rurociągów – mówi Kinga Wełyczko, kierownik Biuro Public Relations i CSR Grupa Azoty Polyolefins S.A. - Zostały zakończone dostawy urządzeń wymagających długiego terminu dostaw tzw. Long Lead Items. Ostatnim elementem były Turbo Expandery. Będą one wykorzystywane w systemie separacji kriogenicznej niezbędnej do oddzielenia wodoru z mieszaniny poreakcyjnej w procesie PDH (odwodornienia propanu). Oddzielony wodór będzie podlegał dalszemu oczyszczaniu i będzie wykorzystywany na potrzeby wewnętrzne procesu PDH. Będzie również ekspediowany do Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

Na Terminalu Przeładunkowo - Magazynowym zakończono montaż dwóch zbiorników propanu o łącznej pojemności 80 000 metrów sześciennych oraz zbiornika etylenu o pojemności 12 000 metrów sześciennych. Zostały również przeprowadzone próby hydrostatyczne zbiorników. Na instalacji odwodornienia propanu PDH, zakończono prace montażowe pochodni (flary), która ma wysokość 128 metrów i jest najwyższym elementem znajdującym się na terenie projektu Polimery Police.

Nadal trwa montaż jednego z najważniejszych urządzeń do produkcji polipropylenu – Extrudera

To urządzenie które schematem przypomina ogromną maszynkę do mielenia mięsa, z tym że produktem finalnym wychodzącym z Extrudera jest polipropylen w kształcie kilkumilimetrowych granulek o kształcie cylindrycznym. Nominalna produkcja granulatu polipropylenowego w Extruderze wynosi 50 ton na godzinę.

Dodajmy, że 1 marca 2022 Spółka otrzymała pozwolenie na użytkowanie nowego budynku czerpni powietrza, rurociągów, drogi zew. instalacji, kanalizacji deszczowej, elektroenergetycznej i zagospodarowania terenu. Grupa Azoty Polyolefins – spółka stowarzyszona Grupy Azoty Zakładów Chemicznych Police (ZCh Police) zawarła na początku 2022 r. aneks do umowy z Hyundai Engineering o kompleksową realizację projektu „Polimery Police”. Aneks zwiększył wynagrodzenie wykonawcy o 72,48 mln euro i wydłużył harmonogram realizacji projektu o 6 miesięcy. Całkowity szacowany budżet projektu wynosi ponad 1,5 mld euro (ok. 7 mld zł), tym samym jest to największa inwestycja w polskiej branży chemicznej. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest obecnie na 2023 rok.

Docelowa wydajność produkcyjna kompleksu Polimery Police, czyli po uzyskaniu pełnych mocy produkcyjnych, będzie wynosiła 429 tysięcy ton propylenu i 437 tysięcy ton polipropylenu rocznie.

ZOBACZ TEŻ:

Polimery Police rosną w oczach. Na placu budowy pojawiły się...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński