MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PGZ Stocznia Wojenna na 4 tygodnie przed terminem kończy naprawę główną i dokową ORP Necko. Okręt wraca do służby w Marynarce Wojennej RP

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
PGZ Stocznia Wojenna na 4 tygodnie przed terminem kończy naprawę główną i dokową ORP Necko. Okręt wraca do służby w Marynarce Wojennej RP
PGZ Stocznia Wojenna na 4 tygodnie przed terminem kończy naprawę główną i dokową ORP Necko. Okręt wraca do służby w Marynarce Wojennej RP Polska Grupa Zbrojeniowa
Na cztery tygodnie przed terminem, 5 stycznia 2024 roku zakończono naprawę główną i dokową ORP Necko. Jak informuje Polska Grupa Zbrojeniowa podczas pobytu okrętu w PGZ Stoczni Wojennej m.in. zamontowano nowoczesne silniki główne wraz z mechanizmami pomocniczymi, wymieniono również agregaty prądotwórcze oraz zmodernizowano centrum sterowania siłownią.

Zakończono remont ORP Necko. W stoczniach znajdują się inne trzy okręty Marynarki Wojennej RP

Remont ORP Necko trwał od 28 czerwca 2022 roku. Konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej, PGZ Stoczni Wojennej i Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni otrzymało zlecenie od Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu na przeprowadzenie napraw głównych trzech trałowców projektu 207P/M - ORP Nakło (640), ORP Mamry (643) oraz ORP Necko (639), którego remont właśnie zakończono.

Okręt powróci do służby w 12. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Porcie Wojennym w Świnoujściu.

Naprawę okrętu udało się zakończyć na 27 dni przed terminem przewidzianym w umowie. Jak informuje Polska Grupa Zbrojeniowa, w trakcie prac stoczniowych wymieniono agregaty prądotwórcze i systemy nawigacyjne, zamontowano silniki główne wraz z mechanizmami pomocniczymi, zmodernizowano centrum sterowania siłownią, a także przeprowadzono konserwację kadłuba i nadbudówki.

Podobne naprawy przeszedł ORP Drużno, trałowiec służący również w 8.FO w Świnoujściu. Ponadto w stoczniach znajdują się także ORP Nakło i ORP Mamry. Remont okrętów i naprawy wynikające z umowy odbywają się w Gdyni w PGZ Stoczni Wojennej oraz w Stoczni Remontowej "Nauta".

Trałowce w Marynarce Wojennej RP stanowią najliczniejszą grupę okrętów, których w służbie znajduje się siedemnaście. Są to trałowce projektu 207, należące do podserii 207D, 207P i 207M. Wszystkie okręty powstały w latach 1982-1994 w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni (obecnie PGZ Stocznia Wojenna).

W skład trałowców w polskiej Marynarki Wojennej wchodzą: ORP Gopło, ORP Gardno, ORP Bukowo, ORP Dąbie, ORP Jamno, ORP Mielno, ORP Wicko, ORP Resko, ORP Sarbsko, ORP Necko, ORP Nakło, ORP Drużno, ORP Hańcza, ORP Mamry, ORP Wigry, ORP Śniardwy, ORP Wdzydze.

Okręty te wytwarzają bardzo małe pole magnetyczne, wszystko to dzięki zastosowaniu kadłubów z laminatów poliestrowo-szklanych. Jednostki mają długość 38,47 metra, wyporność 216 ton i osiągają maksymalną prędkość 14,6 węzła (25,93 km/h).

Skład 12. i 13. Dywizjonu Trałowców, wchodzących w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i 3. Flotylli Okrętów zostanie wkrótce powiększony o trzy nowe niszczyciele projektu 258. W Stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku w latach 2026-2027 powstaną ORP Jaskółka, ORP Rybitwa i ORP Czajka.

Okręty te zostaną wyposażone m.in. w system obrony przeciwminowej o kryptonimie "Głuptak".

Przeznaczeniem systemu OPM Głuptak jest identyfikacja i neutralizacja obiektów niebezpiecznych znajdujących się w zbiornikach wodnych, w tym zarówno spoczywających na dnie, jak również zagrzebanych w mule, czy ukrytych za przeszkodami terenowymi. Głuptak może operować na głębokości od 5 do 200 metrów. Dla zwiększenia zasięgu jego działań można go zainstalować na zdalnie kierowanym pojeździe podwodnym Morświn – również skonstruowanym na Politechnice Gdańskiej, podobnie jak głębinowy obrony przeciwminowej OPM Głuptak. Łącznie takie wsparcie zostanie zamontowane na wszystkich sześciu okrętach typu Kormoran.

Czytaj również w serwisie dziennikbaltycki.pl:

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński