MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Okręt FGS Donau w Świnoujściu. W Porcie Wojennym dojdzie do przekazania dowodzenia nad SNMCMG1. Kolejny pokaz współpracy sił NATO na Bałtyku

OPRAC.:
Kamil Kusier
Kamil Kusier
Okręt FGS Donau w Świnoujściu. W Porcie Wojennym dojdzie do przekazania dowodzenia nad SNMCMG1. Kolejny pokaz współpracy sił NATO na Bałtyku
Okręt FGS Donau w Świnoujściu. W Porcie Wojennym dojdzie do przekazania dowodzenia nad SNMCMG1. Kolejny pokaz współpracy sił NATO na Bałtyku Marynarka Wojenna RP
Do Portu Wojennego w Świnoujściu wszedł okręt zaopatrzeniowy Deutsche Marine, FGS Donau (A516). Obecność okrętu sojuszniczego NATO w Polsce związana jest z uroczystością przekazania dowodzenia nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (SNMCMG1) od polskiego sztabu obecnego na ORP Kontradmirał Xawery Czernicki. To wydarzenie zaplanowano na poniedziałek, 8 stycznia 2024 roku.

FGS Donau swój port macierzysty w Kilonii opuścił 2 stycznia, a już następnego dnia zacumował do nabrzeża Portu Wojennego w Świnoujściu. Jak podkreślają strony niemieckie oraz polskie, kilka dni w polskim porcie będą doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i spotkań kadry Marynarki Wojennej RP oraz Deutsche Marine.

Z dowódcą niemieckiej jednostki kmdr ppor. Stefanem Huberem spotkał się zastępca dowódcy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr Jarosław Kukliński.

- Oczekiwania są wysokie zarówno w odniesieniu do nadchodzących manewrów, jak i możliwych rozmieszczeń. Współpraca w ramach międzynarodowego zespołu NATO, wymiana pomysłów, poznawanie innych krajów, miast, zawieranie nowych przyjaźni, to coś wyjątkowego. Nie mogę się doczekać, aby przeżyć to z moją załogą, która ciężko na to pracowała - mówił kmdr ppor. Stefanem Huber.

Jak informuje Bundeswehra, oprócz licznych manewrów na Morzu Północnym i Bałtyckim, w programie ćwiczeń i zadań przewidziano wizyty w portach międzynarodowych. Operacja NATO dla FGS Donau zakończy się udziałem w manewrach BALTOPS, które poprzedzą cykliczne i tradycyjne regaty żeglarskie, znane jako Tydzień Kiloński.

Przekazanie dowodzenia nad Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1

Od lipca do grudnia 2023 roku trzon SNMCMG1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1) stanowiły polskie okręty, w tym okręt dowodzenia obroną przeciwminową ORP Kontradmirał Xawery Czernicki oraz trałowce - ORP Drużno i ORP Hańcza. W ramach kontyngentu wojskowego służbę odbywało 140 Polaków.

FGS Donau (A516) to okręt zaopatrzeniowy typu Elbe. W służbie Deutsche Marine znajduje się od 1994 roku. Mierzy 100,5 m i ma 3 586 ton wyporności. Na jakiego pokładzie służbę pełni 40 żołnierzy niemieckich sił zbrojnych. W sumie na pokładzie niemieckiego okrętu może znaleźć się niemal 100 załogantów. FGS Donau wyposażony jest w dwa stanowiska rakiet przeciwpowietrznych Fliegerfaust 2 (MANPADS) i dwa zdalnie sterowane działka automatyczne MLG-27 27 mm.

Po 6 miesiącach kończy się okres polskiego dowodzenia w SNMCMG1. Od 8 stycznia na czele jednego z czterech stałych zespołów okrętowych NATO stanie niemiecki oficer, który wraz ze sztabem dowodzić będzie z pokładu okrętu FGS Donau, który podobnie jak ORP Kontradmirał Xawery Czernicki przez ostatnie miesiące, pełnić będzie rolę okrętu flagowego.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński