MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Plac Orła Białego w Szczecinie. Eksperyment trwa w najlepsze. Teraz czas na trzeci wariant prototypowania

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Andrzej Szkocki
Władze miasta postanowiły przedłużyć o miesiąc sprawdzanie różnych rozwiązań na placu Orła Białego w Szczecinie. Dobra wiadomość jest taka, że wraca kilka miejsc parkingowych.

Dodatkowy miesiąc jest potrzebny po to, by sprawdzić jak wygląda funkcjonowanie odmienionego placu w trakcie roku akademickiego.

Władze miasta i zespół odpowiedzialny za prototypowanie postanowiły przywrócić część wyłączonych we wrześniu z użytku miejsc parkingowych.

- Propozycja przywrócenia możliwości parkowania w tym obszarze często pojawiała się w postulatach mieszkańców, dlatego zdecydowaliśmy o wprowadzeniu nowego wariantu, który wraz z dodatkowymi zmianami w obszarze placu będzie testowany w trakcie roku akademickiego - mówi Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta miasta. - Odwracamy także układ miejsc postojowych na ul. Staromłyńskiej, ponieważ chcemy zabezpieczyć wąski chodnik w części zachodniej przed samochodami. Teraz zajmują dużą jego część, co utrudnia ruch pieszych.

CZYTAJ TEŻ:

Ponadto podyktowane względami bezpieczeństwa jest wprowadzenie strefy zamieszkania na ulicy Łaziebnej i w otoczeniu szkoły muzycznej.

- Wielokrotnie obserwowaliśmy, że z powodu niewystarczającej szerokości chodnika wiele osób schodziło na jezdnię ul. Łaziebnej - dodaje Daniel Wacinkiewicz. - Na problem dojścia do szkoły zwracała nam natomiast uwagę rada osiedla. W strefie zamieszkania to pieszy zawsze ma pierwszeństwo, a samochody mogą poruszać się z prędkością nie większą niż 20 km/godz.

Pchli targ na placu Orła Białego w Szczecinie

Pchli targ na placu Orła Białego w Szczecinie. Przyszły tłum...

CZYTAJ TEŻ:

Ważną korektą jest również wprowadzenie zakazu parkowania przy katedrze na ul. Grodzkiej, gdzie osoby idące w stronę zamku lub Bramy Portowej musiały przeciskać się między samochodami zajmującymi wąski chodnik.

Dzięki tym rozwiązaniom sprawdzone zostanie nie tylko jak plac będzie funkcjonował w październiku, ale i jak zaproponowane zmiany wokół placu wpłyną na komfort życia mieszkańców.

ZOBACZ TEŻ: Święto placu Orła Białego w Szczecinie. Piknik zamiast parkingu [ZDJĘCIA, WIDEO]

W związku z decyzją o przedłużeniu prototypowania placu Orła Białego do końca października, w czwartek odbędzie się spotkanie informacyjne zorganizowane przez Radę Osiedla Stare Miasto w siedzibie rady przy ul. Mariackiej 4, o godz. 18.00.

Podczas spotkania zaprezentowana będzie koncepcja zmian, które zostaną wprowadzone na placu Orła Białego w październiku jako element prototypowania. Mieszkańcy będą mogli podzielić się z władzami miasta swoimi odczuciami dotyczącymi wprowadzanych zmian oraz przekazać swoje uwagi.

Według wstępnych wyliczeń urbanistycznych, eksperyment ma kosztować 300 tys. złotych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Konkurs na plac Orła Białego w Szczecinie został unieważniony

Konkurs na plac Orła Białego w Szczecinie został unieważniony

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński