MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto przeprowadzi testy zwycięskiej koncepcji na rewitalizację placu Orła Białego w Szczecinie

Oskar Masternak
Miasto przeprowadzi testy zwycięskiej koncepcji na rewitalizację placu Orła Białego. Taki jest główny wniosek płynący z czterogodzinnego posiedzenia "okrągłego stołu", które zostało zwołane po kontrowersjach, jakie wzbudził zwycięski projekt w konkursie na zagospodarowanie tego centralnego punktu szczecińskiego Starego Miasta.

Żadne konsultacje społeczne w ostatnich latach nie wzbudziły takiego zainteresowania mieszkańców, co spotkanie dotyczące przyszłości placu Orła Białego. Odbyło się w środę późnym popołudniem.

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU:

Z zaproszenia władz miasta skorzystali zwycięzcy konkursu, mieszkańcy, radni oraz miejscy aktywiści.

- Debata dotyczy doskonale wszystkim znanego tematu. Sąd konkursowy dokonał wyboru, z którym różne środowiska się nie zgodziły. Musimy znaleźć dobre rozwiązania, które zmienią obraz tej ważnej części miasta. Dlatego ta debata jest ważna dla nas wszystkich - rozpoczął spotkanie Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina.

Po trwającej ponad godzinę prezentacji założeń zawartych w koncepcji przygotowanej przez biuro architektoniczne Orłowski-Szymański głos zabrał Marcin Charęza, kierownik referatu ds. organizacji ruchu UM Szczecin.

- Proponujemy czasowe wprowadzenie przyjętych w zwycięskim projekcie rozwiązań. Jesteśmy w stanie przygotować tę organizację ruchu w dwa miesiące. Dlatego możliwe jest w wprowadzenie w życie tych rozwiązań w maju - zapowiedział Marcin Charęza.

Oznacza to, że od maja do lipca czasowo zostanie ograniczony ruch w okolicach placu Orła Białego, zostanie zmniejszona liczba miejsc parkingowych (z obecnych 130 do zaledwie 30).

- Jezdnia zostanie zastawiano donicami lub specjalnymi kubikami, które uniemożliwią kierowcą wjazd. Oczywiście mieszkańcy oraz dostawcy będą mogli dojechać do swoich posesji pod warunkiem, że mają tam wyznaczone miejsca do parkowania. Zostaną ustawione tablice informacyjne dotyczące możliwości dostawy towaru w wyznaczonych godzinach - informuje kierownik referatu ds. organizacji ruchu UM Szczecin.

CZYTAJ:

ZOBACZ TAKŻE:

Kolejnym wnioskiem płynącym ze środowej dyskusji jest wizja powstania modelu komunikacyjnego całego miasta.

- W związku z wieloma inwestycjami jesteśmy w takim momencie zmian w szczecińskiej komunikacji i transporcie, w którym powinniśmy rozważyć wprowadzenie modelu komunikacyjnego dla całego miasta. Taki dokument jest koniecznością. Powinniśmy myśleć całościowo o całym mieście i stąd ta propozycja. Wydaje mi się, że jest to w tej chwili najważniejsza sprawa. Prace nad tym dokumentem muszą rozpocząć się jak najszybciej. Sam dokument powstawałby nawet dwa lata - podkreślił Daniel Wacinkiewicz.

Wśród zebranych przedstawione propozycje obudziły mieszane uczucia. Z jednej strony pojawiły się głosy mówiące o tym, że prototypowanie, czyli sprawdzenie danej możliwości organizacji ruchu, zostało ogłoszone za późno.

- Takie działanie powinno mieć miejsce przed ogłoszeniem samego konkursu. Poza tym pokaże nam to tylko jak będą zachowywać się kierowcy. Potrzebne są też działania związane z ożywieniem samego placu. Być może powinno się w czasie tego prototypowania ustawić na tym miejscu na przykład food trucki, które przyciągnęłyby mieszkańców - zaproponował Marek Duklanowski, polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Kolejną propozycją była możliwość sprawdzenia w realnym świecie innych rozwiązań komunikacyjnych na obszarze okalającym plac Orła Białego.

Władze miasta po zapoznaniu się ze wszystkimi uwagami ogłosiły, że przez najbliższy miesiąc będzie można pisemnie zgłaszać swoje propozycje dotyczące przyszłości placu Orła Białego. W tym celu w ciągu kilku dni zostanie uruchomiony specjalny adres mailowy.

CZYTAJ TEŻ:

Konkurs na zagospodarowania placu Orła Białego:

POLECAMY: Subiektywny ranking wydarzeń lutego, czyli "Szczecin na 3 głosy" [WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński