Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac Orła Białego: nie chcemy takiego projektu!

Paulina Targaszewska [email protected]
Zgodnie z planami budowa nowego placu Orła Białego ma się rozpocząć najwcześniej w 2014 roku. Pochłonie około 2 miliony złotych.
Zgodnie z planami budowa nowego placu Orła Białego ma się rozpocząć najwcześniej w 2014 roku. Pochłonie około 2 miliony złotych. Wizualizacja Biura Inżynierskiego Anna Gontarz-Bag
Niezadowoleni są szczecinianie. Negatywnie oceniają go także radni. Choć wydawać by się mogło, że nic zmienić się już nie da, my na prośbę Czytelników postanowiliśmy walczyć o zmianę projektu.

Napisz

Napisz

Czekamy na wasze opinie, propozycje i podpowiedzi. Co sądzicie o projekcie zagospodarowania placu Orła Białego? Jak według Was powinien on wyglądać? Co byście w nim zmienili? Piszcie na adres [email protected].

- A mieli tutaj przywrócić Szczecinowi Stare Miasto - pisze na naszym forum internautka mysza81. - Jakoś to starego miasta nie przypomina, nie pasuje kompletnie do Pałacu Pod Globusem ani do sąsiedniej zabudowy. Do tego część placu, w której stoi fontanna, wygląda jakby projektantowi przeszkadzała. Podejrzewam, że najchętniej fontannę by wyburzyli.
Niezadowolonych z projektu jest wielu Czytelników. - Widzę tutaj kolejną próbę chałtury, co w naszym mieście stało się już jakby marką - mówi rozczarowana internautka Gosiaczka. - No bo czego innego spodziewać się można po alei betonowej, bramie betonowej czy fontannie betonowej na pl. Zwycięstwa! Tylko i wyłącznie kolejnego betonowego wynalazku!

- Raj dla dreskorolkarzy za 2 bańki - pisze internauta kocurek. - Duża wybetonowana misa, kilka schodków... raj! A ile będzie zabawy gdy straż miejska zacznie ganiać! No i nowa fontanna...

Bez klimatu

Z projektu niezadowoleni są także radni. - Ten projekt jest słaby i banalny - mówiła tuż po prezentacji radna Małgorzata Jacyna-Witt. - Niczym nie zachwyca. Pokazuje, że w mieście powstanie kolejny plac, tym razem kamienny, a nie betonowy jak zniszczona Aleja Kwiatowa. Deptak, który ma powstać w ulicy Orła Białego, będzie oddzielony skarpą od placu, co odseparuje go od reszty placu. To wielki błąd. Plac nie jest mobilny pod kątem organizacji różnych wydarzeń. Przy takim rozwiązaniu plac Orła Białego będzie funkcjonował przez 2 miesiące latem, a przez pozostałą część roku w dalszym ciągu będzie pusty. Według mnie ten projekt to kolejne zmarnowane pieniądze i czas.

- Projekt jest bez klimatu - twierdzi radny Piotr Jania. - To nie jest Plac Czerwony, na którym można zrobić wszystko. Plac Orła Białego musi mieć swój klimat, w tym projekcie go zabrakło. Według mnie takie rozwiązanie to półprodukt. Wokół placu w dalszym ciągu będzie odbywał się ruch kołowy, plac nie będzie mógł więc spełniać swojej funkcji. Nie można stworzyć czegoś i czekać, co się stanie później. Trzeba umieć przewidywać. Utrzymanie ruchu wokół placu Orła Białego to bezsens.

Po co auta?

Jakie są główne zarzuty wobec nowego projektu placu Orła Białego? Przede wszystkim zbyt dużo kamienia, niebezpieczne schody wzdłuż ulicy Staromłyńskiej, odcięcie placu skarpą od mającego powstać nowego deptaka, brak parkingu podziemnego oraz brak oryginalnych rozwiązań. Zastrzeżenia są także do utrzymania ruchu kołowego wokół placu - choć projektowany teren nie obejmował ulic wokół placu, wiele osób jest zdania, że temat powinno się potraktować kompleksowo. Na liczne prośby Czytelników postanowiliśmy więc zawalczyć o lepszy projekt. Choć wykonawca został wyłoniony w przetargu, a projekt przeznaczony jest do realizacji, wspólnie z Czytelnikami będziemy się starać o stworzenie nowego projektu uwzględniającego wszelkie uwagi mieszkańców.

Czekamy na wasze opinie i pomoc. Piszcie na naszym forum.

Plac według aktualnego projektu

Przetarg na opracowanie projektu budowlano-wykonawczego placu Orła Białego wygrało Biuro Inżynierskie Anna Gontarz-Bagińska z Gdańska. Według stworzonego przez biuro projektu, plac Orła Białego ma być równym terenem.

Nierówne poziomy mają zostać wyrównane poprzez stworzenie, wzdłuż ulicy Staromłyńskiej, szerokich schodów. Za schodami ma się znajdować żywopłot, który ma oddzielać plac od zatoczki parkingowej.

Kolejne miejsca parkingowe zaplanowano wzdłuż ul. Grodzkiej - w miejscu, w którym znajdują się obecnie. Część historyczna placu, na której znajduje się fontanna Orła Białego, się nie zmieni. Pozostały fragment placu zostanie wyłożony granitową kostką. Pod wierzbą, która znajduje się w niemal centralnym miejscu placu, powstanie automatyczna, gasnąca, podświetlana fontanna. Będzie mieć 18 dysz.

Woda będzie z nich tryskać na wysokość do 6 metrów. W różnych częściach placu pojawić się mają ławki z siedzeniami z syntetycznego drewna i stoliki obłożone granitem. Niektóre odgrodzone będą od siebie żywopłotem. Rosnące na terenie placu lipy nie zostaną wycięte.

Pomnik Flory zostanie przeniesiony, wyeksponowany i oświetlony. Nie zabraknie małej architektury ze stali nierdzewnej, w tym śmietników, lamp i stojaków rowerowych. Ulica Orła Białego zostanie zamknięta dla ruchu kołowego i tym samym stanie się deptakiem. Przebudowa placu pochłonie ok. 2 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński