Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy, kto przebuduje wjazd do Szczecina od strony Stargardu. To będzie wielka zmiana dla kierowców

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Obecnie skrzyżowanie Szosy Stargardzkiej z ulicą prof. Tomasza Żuka to jedno z najruchliwszych i zarazem najbardziej niebezpiecznych miejsc w Szczecinie. Sytuację trochę poprawił fotoradar ustawiony tuż przed skrzyżowaniem na Zdunowo, ale docelowo powstanie tu bezkolizyjny układ drogowy bez sygnalizacji.
Obecnie skrzyżowanie Szosy Stargardzkiej z ulicą prof. Tomasza Żuka to jedno z najruchliwszych i zarazem najbardziej niebezpiecznych miejsc w Szczecinie. Sytuację trochę poprawił fotoradar ustawiony tuż przed skrzyżowaniem na Zdunowo, ale docelowo powstanie tu bezkolizyjny układ drogowy bez sygnalizacji. Archiwum
To gigantyczna inwestycja warta ponad 187 mln złotych. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę ważnego odcinka S10 w Szczecinie. To dobra wiadomość dla kierowców wjeżdżających do Szczecina od strony Stargardu: zniknie kłopotliwa krzyżówka na Zdunowo.

- W przetargu na realizację S10 Szczecin Kijewo-Zdunowo wybraliśmy ofertę konsorcjum NDI i NDI Sopot o wartości 187,43 mln zł. Inwestycja o długości 4,4 km - poinformował szczeciński oddział GDDKiA.

Inwestycja, zapisana w Rządowym Programie Budowy Dróg krajowych do 2030 roku, prowadzona będzie w formule Projektuj i buduj. Wykonawca będzie miał 10 miesięcy od podpisania umowy na opracowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o wydanie decyzji ZRID. Zakładamy, że jej procedowanie zajmie 7 miesięcy, a na prace w terenie przypadną kolejne 22 miesiące. Z czasu realizacji robót wyłączone będą okresy zimowe od 16 grudnia do 15 marca.

Zgodnie z powyższymi terminami budowa w terenie powinna rozpocząć się w 2025 r. Przy sprawnym przebiegu całego procesu administracyjno-budowlanego kierowcy z nowej trasy skorzystają w 2028 r. 

Jak będzie wyglądał nowy wjazd od Szczecina?

- Rozwiązanie będzie dużo lepsze niż obecnie. Generalnie rzecz biorąc, droga do Zdunowa, czyli od DK nr 10, będzie przeprowadzona wiaduktem nad nową S10 - mówi Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Inwestycja obejmuję budowę odcinka S10 o długości 4,4 km omijającego od północy szczecińskie osiedle Płonia. Trasa pozwoli na wyprowadzenie tranzytu z obszaru zabudowanego na terenie miasta Szczecin, na którym jest szereg skrzyżowań i przejść dla pieszych.

Na nowej trasie zaplanowano realizację dwóch węzłów drogowych Szczecin Zdunowo i Szczecin Płonia. Powstanie również most na rzece Płonia, dwa wiadukty i trzy przejścia dla zwierząt, w tym dwa górne przejścia dla dużych zwierząt.  Obecne skrzyżowanie będzie obsługiwało wyłącznie ruch lokalny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński