MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pechowe tężnie solankowe w Koszalinie. Przetarg znowu nie został rozstrzygnięty

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Tężnia solankowa pomaga w leczeniu m.in. chorób górnych dróg oddechowych, alergii, infekcji czy też nadciśnienia
Tężnia solankowa pomaga w leczeniu m.in. chorób górnych dróg oddechowych, alergii, infekcji czy też nadciśnienia archiwum
Już było blisko, już nawet zaproponowana cena była do przełknięcia, ale kwestie techniczne, związane ze specyfikacją zamówienia spowodowały, że przetarg na budowę tężni solankowych w Koszalinie znowu nie doszedł do skutku.

Minęły już dwa lata od terminu, w którym tężnie miały stanąć w mieście. Nadal jednak nie wybrano nawet wykonawcy.

- To nadal jest dla miasta bardzo ważna inwestycja, więc zrobimy wszystko, by projekt doczekał się jak najszybciej realizacji - mówi nam Agnieszka Grodzka, rzeczniczka prezydenta Koszalina. - Niestety, kolejny przetarg musieliśmy unieważnić. Oferenci nie spełnili pewnych kwestii, zawartych w specyfikacji przetargu, a były one konieczne, jeśli przetarg ma być rozstrzygnięty - tłumaczy.

Przypomnijmy, tężnie solankowe wygrały w konkursie na najlepszą inwestycję ogólnomiejską w Budżecie Obywatelskim na 2022 rok. To był projekt wyceniony na 650 tysięcy złotych, a zakładał budowę dwóch ogólnodostępnych tężni solankowych. Pierwsza miała być zlokalizowana u podnóża Góry Chełmskiej, nieopodal Parku Wodnego, natomiast druga miała być zlokalizowana w samym centrum miasta, przy Bulwarach Młyńskich, na zielonym skwerze przy skrzyżowaniu ulic Młyńskiej z Batalionów Chłopskich. Tężnie miały działać każdego roku od kwietnia do końca września i miały być ogólnodostępne, drewniane, z oświetleniem i oczywiście odpowiednimi siedziskami.

"Tężnia solankowa pomaga w leczeniu m.in. chorób górnych dróg oddechowych, alergii, infekcji czy też nadciśnienia. Dostarcza wielu niezbędnych mikroelementów: jodu, bromu, wapnia, magnezu, potasu. Tężnia solankowa to rodzaj naturalnego inhalatora zbudowanego z drewna oraz gałęzi tarniny, po których spływa solanka" - to z opisu przedsięwzięcia, które spodobało się koszalinianom i dlatego na nie zagłosowali.

Tyle że minęły już dwa lata, a nawet jedna tężnia nie powstała. Dodajmy, że na projekt zagłosowały wtedy 3.223 osoby. Jak powiedział nam jeszcze w zeszłym roku ówczesny rzecznik ratusza Robert Grabowski, ze względu na rosnące koszty tej inwestycji, za zgodą autorów, miasto zdecydowało się zrealizować tylko jedną tężnię, tę u podnóża Góry Chełmskiej. Budowa tężni, wraz z monitoringiem, ma zostać zrealizowana w formule zaprojektuj i wybuduj. Ale na poprzednim przetargu nie pojawił się żaden oferent. Teraz dwóch, tyle że nie spełnili wymagań.

Co dalej? - Prowadzimy rozmowy o przyszłości tego projektu i zapewniam, że robimy wszystko, by został zrealizowany. Nie chcę wybiegać za bardzo w przyszłość, ale sądzę, że kolejny przetarg jest już tylko kwestią czasu - słyszymy.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pechowe tężnie solankowe w Koszalinie. Przetarg znowu nie został rozstrzygnięty - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński