MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Deweloper postawi budynek przy ul. Szymanowskiego mimo protestów. Takich problemów w mieście może być dużo więcej

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Kontrowersje dotyczące inwestycji firmy Modehpolmo przy ul. Szymanowskiego, a także planów budowy mieszkań przy ul. Monte Cassino przyciągnęły tłumy na komisję ds. budownictwa i mieszkalnictwa
Kontrowersje dotyczące inwestycji firmy Modehpolmo przy ul. Szymanowskiego, a także planów budowy mieszkań przy ul. Monte Cassino przyciągnęły tłumy na komisję ds. budownictwa i mieszkalnictwa BS
Takich tłumów jak w środę na komisji ds. budownictwa i mieszkalnictwa Rady Miasta Szczecina, która odbyła się w magistracie, dawno nie było na żadnej komisji radnych.

A powodem tego tłumu były kontrowersje dotyczące inwestycji firmy Modehpolmo przy ul. Szymanowskiego, a także planów budowy mieszkań przy ul. Monte Cassino. Z radnymi ale też z urzędnikami magistrackimi, prezydentem miasta oraz z przedstawicielami inwestora spotkać się chcieli mieszkańcy ulic gdzie powstają nowe budynki. Przyszli więc mieszkańcy ul. Szymanowskiego, Herbowej, ale też rejonu ulic Monte Cassino, Królowej Korony Polskiej i Alei Wojska Polskiego.

- Dwa razy zapraszaliśmy prezesa Modehpolmo na naszą komisję, ale on się nie zjawił - żalił się Andrzej Radziwinowicz, przewodniczący komisji. - Nie przysłał nawet swojego przedstawiciela - dodał i podkreślił: - To właśnie świadczy o firmie, pokazuje jej butę i arogancję.

Przyszedł natomiast Ireneusz Lech, architekt, który jakiś czas temu na zlecenie innego inwestora przyglądał się możliwościom zabudowy działki przy ul. Szymanowskiego.

- I jak zapoznaliśmy się z planami i zrobiliśmy ekspertyzę, to deweloper zrezygnował z zabudowy - mówił Lech.

Identyczną decyzję podjął kolejny deweloper ze Szczecina.

- Bo zorientował się, że jego budynek zakłóciłby mir domowy mieszkańców już istniejących bloków - podkreślił inny architekt i jednocześnie mieszkaniec rejonu.

Mieszkańcy i sami radni mieli sporo pytań do urzędników odpowiedzialnych za wydanie pozwolenia na budowę firmie Modehpolmo. Zarzucali urzędnikom, że ci nie wzięli pod uwagę zakłóceń jakie powstaną przez nową inwestycję układu przestrzennego w tym rejonie, że wyraźnie obniżony zostanie standard warunków mieszkaniowych istniejących budynków, że zostanie zakłócony a nawet wyraźne przekroczony współczynnik, który reguluje ilość terenów zielonych w okolicy, że nie zakwestionowali w planach dewelopera parkingu podziemnego jako kondygnacji i tym samym pozwolili na wybudowanie wyższego budynku niż przewiduje to prawo zawarte w planie przestrzennym.

- Urząd nie może odmówić wydania pozwolenia na budowę jeśli wszystkie dokumenty przedstawione przez inwestora są poprawne - zaznaczył Łukasz Kadłubowski, wiceprezydent Szczecina.

Część radnych, ale przede wszystkim mieszkańcy chcieli się dowiedzieć, co w tej chwili mogą zrobić, aby inwestycję przy ul. Szymanowskiego wstrzymać.

- Nie mam dobrych informacji w tej kwestii - mówił prezydent Kadłubowski. - W tej chwili sprawą zajmuje się Sąd Administracyjny i co warto zauważyć, nie wstrzymał on inwestycji. A my w tej chwili musimy poczekać na jego decyzję. Ale już dziś powinniśmy wyciągnąć wnioski na przyszłość z całego zamieszania wokół inwestycji przy ul. Szymanowskiego - podkreślił.

Dodał przy tym, że takich działek, szczególnie w Śródmieściu miasta, na których jest możliwość powstania takich kontrowersyjnych inwestycji jest sporo.

- I my, urzędnicy musimy się nauczyć jak postępować w takich sytuacjach, co zrobić, aby nie dopuścić do niezadowolenia mieszkańców - Podsumował Łukasz Kadłubowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński