MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Arkadiusz Czerwiński, burmistrz Reska: Czyste i zadbane Resko ma same zalety

Grzegorz Świstak
Grzegorz Świstak
Arkadiusz Czerwiński
Arkadiusz Czerwiński archiwum prywatne
Rozmowa z Arkadiuszem Czerwińskim, burmistrzem Reska.

Jak to jest, że nikt oprócz pana nie chciał zostać burmistrzem Reska. Coś z tą gminą jest nie tak, że nie ma chętnych do rządzenia?

Pytanie dotyczy też mnie, więc nie byłbym obiektywny, udzielając na nie odpowiedzi. Mogę jednak stwierdzić, że zarządzanie gminą Resko nie różni się szczególnie od zarządzania innymi gminami, a ponieważ większość obowiązków, jakie nakładają na gminę ustawy, została już spełniona, stąd zagrożeń dla zarządzającego jest raczej mniej niż w innych gminach.

Mimo że byłą pan jedynym kandydatem uzyskał pan poparcie głosujących. Spodziewał się pan takiego wyniku?

W wyborach w roku 2018 również byłem jedynym kandydatem, wtedy była to dla mnie nowa sytuacja i nie byłem pewny co do wielkości poparcia dla mnie podczas głosowania. Tegoroczne wybory były jakby powtórką tych sprzed pięciu lat i oczekiwałem podobnego wyniku. W rezultacie wynik był o jeden punkt procentowy lepszy, czyli w praktyce taki sam.

Jaką gminą jest Resko? Czym może zachęcić inwestorów, turystów?

Jest gminą turystyczną, bo lasy, Rega i spływy kajakowe z niezłą infrastrukturą, ale jest również gminą przemysłową, bo IKEA i kilku innych dużych, dobrych pracodawców jak Nadleśnictwo Resko, DPS, ZOL, ZUBIK, ZUBWIT czy BAMOR. Dla nowych inwestorów Resko jest korzystnie położone - 10 km od drogi szybkiego ruchu S6 - i stwarza korzystne warunki do życia dla pracowników.

Jakie plany na nową kadencję ma burmistrz Czerwiński? Jakich inwestycji możemy się spodziewać?

Plany na nową kadencję to oczywiście kontynuacja działań w zakresie infrastruktury drogowej, oświetleniowej, wodno-kanalizacyjnej i rekreacyjnej. Jednak największe nowe wyzwanie to Międzypokoleniowe Centrum Aktywności Lokalnej, które powstanie w nowym budynku przy sali gimnastycznej w Resku. W planie jest też uruchomienie Muzeum Regionalnego w Resku.

Gmina jest atrakcyjna turystycznie, jednak można dostrzec, że brak tu infrastruktury do rozwoju turystyki. Poza zorganizowaną turystyką kajakową można zauważyć brak ścieżek rowerowych, których mogłoby tu powstać wiele kilometrów. Czy gmina ma na to jakieś plany?

Mamy plany budowy ścieżek rowerowych w granicach miasta, natomiast ścieżki rowerowe, które łączyłyby Resko z okolicznymi miejscowościami, mogą być zrealizowane jedynie przez urząd marszałkowski. I na to czekamy. Są też plany dalszego rozwoju bazy dla turystyki kajakowej.

Co prawda nie jest to inwestycja gminna, a powiatowa, ale rozpoczęła się przebudowa ul. Żeromskiego i odcinka ul. Jedności Narodowej. Kiedy pytałem mieszkańców, wszystkich interesowała sprawa skrzyżowania ul. Żeromskiego, Szpitalnej i Jedności Narodowej. Czy powstanie tam rondo?

Ronda przy komisariacie policji nie będzie, ponieważ nie ma tam wystarczająco dużo miejsca, natomiast powstaną dwa odrębne skrzyżowania z ul. Buczka i z ul. Żeromskiego.

Kolejna sprawa, o której wspominają mieszkańcy, to wandalizm w parku. Czy można temu jakoś zapobiec?

Nie ma takiej możliwości, żeby przy każdej ławce była kamera. Niszczenie mienia publicznego to raczej problem społeczny i u samych mieszkańców i ich dzieci trzeba szukać rozwiązania problemu. Edukacja i wychowanie.

Dość nietypowe pytanie: o ławki ustawione za boiskiem Mewy nad Regą. Jaki był cel umieszczenia ich tam? Wielu mieszkańców jest tym zdziwionych, nie mówiąc już o tym, że są one tam niszczone.

Dzięki tym ławkom dostaliśmy dofinansowanie na budowę skateparku. Zagospodarowanie brzegu rzeki dawało dodatkowe punkty przy ocenie wniosku.

Na koniec zapytam: dlaczego warto odwiedzić Resko?

To oczywiste, dlaczego warto odwiedzić Resko: nasze miasto ma same zalety. Jest pięknie położone na Regą wśród lasów. Zawsze czyste i zadbane. Z atrakcyjną historią, którą można poznać, wędrując po mieście. Oferujemy najbardziej atrakcyjne spływy kajakowe i wędrówki rowerem po naszych lasach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński