MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pamiątki ze stulecia niepodległej Polski w Centrum Dialogu Przełomy

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Wideo
od 16 lat
Centrum Dialogu Przełomy zaprasza na wystawę „Finał stulecia – depozyty pamięci”, która kończy ogólnopolskie pięcioletnie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na wystawie są prezentowane najciekawsze pamiątki związane z Dniem Niepodległości i epoką międzywojnia, która zaczęła się po Wielkiej Wojnie. To wyjątkowe obiekty, znajdujące się w zbiorach szczecińskich kolekcjonerów: Tomasza Glińskiego, Zuzanny Gonery, Cezarego Jankowskiego i Andrzeja Winczy, a także w kolekcji MNS–CDP.

Wielość i różnorodność gromadzonych artefaktów oraz dokumentów pokazuje, jak ważne dla zachowania pamięci są wydarzenia sprzed ponad stulecia, jak w poszukiwanie śladów przeszłości włączają się kolejne pokolenia. Przez ostatnie lata często takimi właśnie obiektami zasilane były zbiory MNS–CDP, a przekazujący opowiadali, jakie znaczenie miała pamięć o przedwojennej przeszłości, zachowana w PRL. Wtedy okres dwudziestolecia międzywojennego pokazywano wyłącznie w czarnych barwach. To właśnie te obiekty były nośnikami nie tylko konkretnych wspomnień z nimi związanych, ale też wartości, z którymi kojarzona jest tamta epoka.

- Po raz kolejny pokazujemy to, co najciekawszego jest w kolekcjach szczecinian oraz z naszych zbiorów. Przez ostatnie pięć lat przybyło bardzo dużo eksponatów z dwudziestolecia międzywojennego. Zaczynamy od momentu, kiedy Polska jeszcze nie jest wolna, a kończymy na roku 1937, kiedy nadciąga wojna, a ludzie jeszcze nie zdają sobie z tego sprawy - mówi Agnieszka Kuchcińska-Kurcz, kierownik Centrum Dialogu Przełomy w Muzeum Narodowym w Szczecinie.

Na wystawie istotne miejsce zajmą symbole walk o niepodległość, np. broń biała używana w Legionach, wyposażenie wojskowe, orzełki, obiekty związane z najważniejszymi postaciami epoki z marszałkiem Józefem Piłsudskim na czele. Można zobaczyć szable kawaleryjskie, a także kopie munduru Józefa Piłsudskiego ze słynną maciejówką. Poza tym jest także kilka przedmiotów z czasów zaborów np. kopie wojskowych nakryć głowy trzech armii zaborczych. Na ekspozycji są umieszczone obiekty cywilne, m.in. piękna suknia z końca lat 30., biżuteria, zdjęcia rodzinne.

Wystawę można zwiedzać do 15 stycznia 2024 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński