MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe wrota do hangaru Szczecińskiego Aeroklubu. Rozpoczyna się modernizacja [ZDJĘCIA]

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Rozpoczyna się kolejny etap modernizacji infrastruktury lotniskowej w Dąbiu
Rozpoczyna się kolejny etap modernizacji infrastruktury lotniskowej w Dąbiu UM Szczecin
Rozpoczyna się kolejny etap modernizacji infrastruktury lotniskowej w Dąbiu. Tym razem wykonane zostaną nowe wrota hangaru Szczecińskiego Aeroklubu.

Informację ogłosił dziś Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

- Wiecie, że w Szczecinie znajdziecie drzwi, które mają aż sto metrów długości? Mowa o wrotach hangaru do Aeroklubu Szczecińskiego. Niebawem rozpoczyna się ich wymiana. Swoje już wysłużyły i nie dość, że nie wyglądają, to jeszcze nie działają tak jak potrzeba. To kolejny etap modernizacji aeroklubu. Wcześniej remontowano dach, wymieniano okna czy fasadę - ogłosił prezydent.

Inwestycję realizuje Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie. Znamy szczegóły.

- Wymiana wrót jest konieczna, bo ich stan techniczny pozostawia wiele do życzenia. Brama i cała infrastruktura z nią związana są skorodowane i nie działają jak należy. Wrota otwierają się tylko częściowo i do ich otwarcia konieczny jest ciężki sprzęt - wyjaśnia Tomasz Klek z magstratu.

Wykonawca prac związanych z wymianą bramy przejął już plac budowy i rozpoczął przygotowania do wykonania inwestycji. Skala tego przedsięwzięcia jest ogromna, adekwatna do rozmiarów lotniska i hangaru. Długość wrót wynosi aż 100 metrów, a ich wysokość to 8 metrów. Z uwagi na istniejącą konstrukcję hali wymiana bram podzielona została na dwie części. Pierwsza obejmuje wymianę połowy wrót wraz z montażem instalacji elektrycznej i sterowania bram.

Zakres prac obejmuje m.in:

  • demontaż istniejących wrót wraz z istniejącym torowiskiem,
  • wykonanie i montaż nowej bramy wraz z systemem kotwienia górnego i torowiskiem,
  • wykonanie rynny odwadniającej z budową instalacji kanalizacji deszczowej.

- W wyniku prac każda część przesuwna wrót bramowych uruchamiana będzie niezależnymi napędami umożliwiającymi indywidualne sterowanie sekcjami. Zawieszenie górne oraz prowadnice dolne wykonane będą w taki sposób aby uniemożliwić kleszczenie się bram - dodaje Tomasz Klek.

Prowadnice dolne wyposażone będą w „inteligentny” system ogrzewania, zapobiegający przed zamarzaniem wody oraz w kanalizację odwadniającą. W przypadku awarii będzie możliwa ręczna obsługa poszczególnych sekcji.

Przewidziano także sygnalizację ostrzegawczą od wewnątrz i zewnątrz hali (lampy ostrzegawcze wraz z sygnalizacją akustyczną).

Zakres robót został przygotowany w oparciu o projekt pracowni MILO 7 ze Szczecina. Projekt został uzgodniony z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Prace realizuje spółka BRAMAR. Termin wykonania zadania to sierpień tego roku. Wartość zadania - ok 2 mln zł brutto.

Wymiana wrót hangarowych to drugi etap modernizacji lotniska w Dąbiu. Pierwszy etap odbył się w 2019 roku. ZBiLK wykonał wtedy m.in. remont dachów i wymianę obróbek blacharskich w hangarze i budynku administracyjnym, a także wyremontował sufit podwieszony w hali. Poza tym wymieniono okna w budynku administracyjnym i od strony ul Przestrzennej, a także dokonano zmiany istniejącej fasady (nad wrotami hangarowymi) na fasadę aluminiowo-szklaną. Wykonano również nowy napis - Aeroklub Szczeciński. Koszt tego etapu wyniósł ok 6 mln zł.

- ZBiLK jeszcze w tym roku planuje wykonać wymianę drugiej części wrót hangarowych. Poza tym przygotowuje się do kolejnych etapów modernizacji infrastruktury lotniskowej. W najbliższych miesiącach zamierza ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji związanej z remontem płyty lotniska przed hangarem i posadzki wewnątrz - dodaje Tomasz Klek.

Zespół lotniskowy w Dąbiu wybudowany został w 1927 r. Współpracował ze szkołą pilotów i portem dla wodnosamolotów (port był zlokalizowany przy jeziorze Dąbskie – obecnie marina - po drugiej stronie ul Przestrzennej). Hangar wybudowano w 1936 r.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński