Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Warpno dla żeglarzy

Piotr Jasina, 20 kwietnia 2006 r.
Obecnie trwają prace rozbiórkowe starej konstrukcji pirsu pasażerskiego.
Obecnie trwają prace rozbiórkowe starej konstrukcji pirsu pasażerskiego. Tomasz Łój
W ciągu pół roku w Nowym Warpnie, w miejscu starego, powstanie nowy pirs - miejsce, gdzie będą mogły cumować jachty i małe statki wycieczkowe. Gospodarze liczą, że miasto stanie się atrakcyjniejsze dla żeglarzy.

- Stare nabrzeże w Nowym Warpnie, w formie pirsu, nikomu już nie służyło. Było zdewastowane, zbudowane na drewnianej ściance szczelnej - przyznaje Andrzej Borowiec, zastępca dyrektora ds. eksploatacji Urzędu Morskiego w Szczecinie. - Pirs w kształcie nieregularnego prostokąta był niepraktyczny. Linia cumownicza była niby długa, ale łamana, niewygodna. Dlatego zdecydowaliśmy się rozebrać stary i w jego miejsce wybudować nowy pirs. Nie bez znaczenia jest fakt, że w Nowym Warpnie nie ma publicznie dostępnego nabrzeża dla jachtów czy małych statków. Jest tu jedynie mały, ciasny port rybacki i morskie przejście graniczne.

Liczą na turystów

Tadeusz Szafran, burmistrz Nowego Warpna nie ukrywa zadowolenia. Przypomina, że stary pirs, zbudowany jeszcze przed 1939 rokiem, to już od kilku lat tylko zbędna atrapa. Stan techniczny nie pozwalał na jego eksploatację. Nikt z niego nie korzystał. Stały tu co najwyżej łodzie rybackie, czekające na złomowanie.

- Dla nas jest to inwestycja na dziesiątki lat - podkreśla burmistrz. - Liczymy, że spowoduje, iż ruch turystyczny w tym rejonie wzrośnie. Będą do nas zawijać jachty, statki pasażerskie. Będą miały gdzie zacumować. Żeglarzom potrzebne są miejsca atrakcyjne i z całym zapleczem socjalnym, bezpieczne. Takie właśnie powstaje.
Samorząd wierzy, że do Nowego Warpna niebawem zaczną przybijać jednostki ze Skandynawii, Niemiec.

- Jeśli będzie ruch, nie będzie problemu ze znalezieniem dzierżawców obiektu - dodaje Szafran. - W dalszej perspektywie myślimy o marinie z prawdziwego zdarzenia. Na razie robimy krok w tym kierunku.

Burmistrz nie ukrywa, iż Nowego Warpna przy budżecie rocznym wielkości niespełna 4 mln zł nie stać na tak kosztowne inwestycje. Rozbiórka starego i budowa nowego pirsu pochłonie w sumie ok. 2 mln zł. Pieniądze wykłada w całości Urząd Morski w Szczecinie.

Myślą o zalewie

Przedstawiciele Urzędu Morskiego W Szczecinie mają nadzieję, iż kompleksowy remont nowowarpieńskiego pirsu nie tylko podniesie atrakcyjność samej miejscowości Nowe Warpno, ale przyczyni się do wzrostu zainteresowania turystyką jachtową w ogóle Zalewie Szczecińskim.

Takie przedsięwzięcia cieszą, jak zapewnia jeden z internetowych rozmówców. Dodaje jednak, iż wzrostu zainteresowania żeglugą rekreacyjną po zalewie nie osiągnie się tylko modernizując porty i przystanie.

Trzeba wreszcie zmodyfikować polskie prawo, dotyczące możliwości uprawiania żeglarstwa, obarczone jeszcze komunistycznym rodowodem.

- Zezwolenie na pływanie zwane patentem żeglarskim w całym świecie jest w zasadzie wymaganiem nieobowiązkowym, posiadaczowi daje jedynie prestiż i np. możliwość zniżek w ubezpieczeniu czy czarterze - zauważa. - Administracja morska innych krajów uważa żeglarzy za ludzi inteligentnych i odpowiedzialnych za swoje bezpieczeństwo i mienie, a nie za szaleńców, których jedynym pragnieniem jest utopić siebie, swoją rodzinę i mienie warte ładnych parę tysięcy. Dlatego nie ma tam obowiązkowych przeglądów technicznych, a zalecane wyposażenie jachtu nie musi spełniać, wymaganych u nas prawem kaduka, wymagań stawianych dla urządzeń stosowanych w żegludze profesjonalnej.
Firma Energopol, wykonawca wyłoniony w przetargu, wybuduje całkowicie nową, czworoboczną konstrukcję o długości 58 m i szerokości 16 m, a także przyległe umocnienia brzegowe o łącznej długości ponad 55 m. Wykorzysta także ok. 5800 m sześciennych urobku wydobytego przy pogłębianiu toru. Średnia projektowana głębokość przy pirsie wyniesie 3,5 m.
Na pirsie powstaną trzy punkty poboru wody dla jednostek pływających wraz z hydrantem przeciwpożarowym. Obiekt będzie w pełni zelektryfikowany. Estetyki miejscu dodadzą trawniki i krzewy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński