Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Uniwersytecie Szczecińskim zakończył się projekt Herbarium Pomeranicum

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
W wyniku realizacji projektu 468 000 alegatów (pierwotnych zbiorów) zostało zdigitalizowanych​ i udostępnionych cyfrowo w internecie.​
W wyniku realizacji projektu 468 000 alegatów (pierwotnych zbiorów) zostało zdigitalizowanych​ i udostępnionych cyfrowo w internecie.​ archiwum/Andrzej Szkocki
Uniwersytet Szczeciński wraz Uniwersytetem Gdańskim i Akademią Pomorską w Słupsku (od 1 czerwca 2023 Uniwersytet Pomorski) zrealizowali wspólnie projekt Herbarium Pomeranicum. Zasoby czterech herbariów, dwóch ze Szczecina, po jednym z Gdańska i Słupska, zostały zdigitalizowane i udostępnione online.

Herbarium Pomeranicum to projekt cyfrowego zielnika, czyli kolekcja zasuszonych okazów roślin, które zostały w odpowiedni sposób ułożone, opisane oraz sklasyfikowane. Herbarium Stetinense, czyli szczecińskie zbiory, powstało w 2013 r. z inicjatywy prof. dr hab. Adama Zająca, em. prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. dr hab. Agnieszki Popieli z Uniwersytetu Szczecińskiego. Pełni funkcje jedynego syntetycznego źródła o zasobach Pomorza Zachodniego w odniesieniu do roślin naczyniowych, grzybów i porostów.

W wyniku realizacji projektu 468 000 alegatów (pierwotnych zbiorów) zostało zdigitalizowanych​ i udostępnionych cyfrowo w internecie.​

- W Polsce mamy 4 mln alegatów, z czego półtora miliona jest zdigitalizowanych. 30 procent z nich stanowi nasz projekt - mówi prof. Agnieszka Popiela. - Te zasoby będą dostępne dla wszystkich poprzez specjalną stronę internetową, ale myślę, że będą z nich korzystać przede wszystkim naukowcy. Dzięki Herbarium będzie można się dowiedzieć, jak wygląda bioróżnorodność naszego terenu. Około 80 proc. kolekcji to okazy pochodzące z Pomorza Zachodniego, pozostałe to kolekcje z innych terenów Polski, a także ze Skandynawii (Bornholm, Norwegia), obszaru basenu Morza Śródziemnego (Baleary, Sardynia, Płw. Apeniński, Peloponez) oraz Armenii i Rosji (porosty). Dysponujemy również okazami z wymiany (głównie z Azji południowo-wschodniej).​ Szczególnie cenne są zbiory historyczne uczonych niemieckich (np. zbiory niemieckie z XIX, zielnik Baenitza) i polskich uczonych badających Pomorze po 1945 r.

Ponadto kolekcja obejmuje gatunki naczyniowe i grzyby makroskopowe torfowisk Pomorza, porosty kserotermiczne Pomorza, porosty Puszczy Bukowej, Drawieńskiego i Wolińskiego Parku Narodowego, Puszczy Goleniowskiej i Puszczy Wkrzańskiej. Wiele z nich to okazy referencyjne cytowane w publikacjach.

Dotychczas, by skorzystać z materiału zielnikowego, zainteresowany naukowiec musiał umówić się na spotkanie i przyjechać, teraz będzie miał wszystko dostępne w internecie. Zgromadzone dane naukowe skierowane są do szerokiego grona odbiorców – kadry naukowej, studentów i uczniów, jak również administracji publicznej i użytkowników indywidualnych.​

W ramach promocji projektu jesienią na budynku Instytutu Biologii US powstał mural przyrodniczy, a na zakończenie przy ul. Felczaka 3c powstał zielony przystanek, który ma służyć mieszkańcom.

Digitalizacja zbiorów zielnika była możliwa za sprawą jedynego na Pomorzu Zachodnim skanera trzeciej generacji. SupraScan Quartz A1. Dzięki innowacjom optycznym i oświetleniowym, skaner ten pozwala na doskonałe odwzorowanie alegatów zielnikowych, w tym również tych przestrzennych jak szyszki roślin czy grzyby. Czas skanowania w formacie A1 – 6 sekund. Rozdzielczość do 1000 dpi.

Projekt trwał 3 lata i 9 miesięcy, pracowało przy nim 61 osób, w tym 22 z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Koszt projektu to ponad 25 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński