MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mapa Wielkiej Germanii i Sarmacji Europejskiej z XV wieku trafiła do Książnicy Pomorskiej w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
To pierwsza w zbiorach Książnicy mapa z XV wieku.
To pierwsza w zbiorach Książnicy mapa z XV wieku. Andrzej Szkocki
Magna Germania według Nicolausa Germanusa pochodzi z wydanej w Rzymie w 1478 roku Geografii Ptolemeusza. To pierwsze dzieło kartograficzne z XV wieku w Książnicy Pomorskiej.

Jest to pierwsze wyd

- Ptolemeusz był wszechstronnie wykształcony, a swoje dzieło wydał w 150 roku n.e., ale przez całe średniowiecze było to dzieło niedoceniane - mówi Ewa Pierzchała, starszy kustosz, opiekun zbiorów kartograficznych w Książnicy Pomorskiej. - Na przełomie średniowiecza i renesansu dzieło to zostało wydane we Włoszech i dało początek rozwojowi kartografii. Magna Germania ma 8 ksiąg i 27 map. Ta, która trafiła do nas, jest 4 mapą w księdze 2.

anie rzymskie, które ukazało się rok po wydaniu w Bolonii najstarszej drukowanej mapy regionu ptolemejskiego. Nowe miedziane płyty wygrawerowane przez Arnolda Buckincka w Rzymie na potrzeby tej edycji, uchodzą za znacznie lepsze pod względem przejrzystości i rzemiosła od tych z wydania bolońskiego.

Jest to pierwsza w zbiorach Książnicy mapa z XV wieku. Przedstawia ziemie Wielkiej Germanii i Sarmacji Europejskiej. Oba obszary przecina rzeka Wisła (Vistula), zaznaczona jest rzeka Odra (Viadus) i miasto Darłowo (Rugium).

Mapa była w posiadaniu jednego z antykwariuszy w Berlinie, dowiedział się o niej prof. Radosław Skrycki z Uniwersytetu Szczecińskiego i dzięki temu doszło do zakupu.

Mapa jest cennym materiałem do badań naukowych, historycznych, językoznawczych. Podane nazwy miast, rzek są aktualnie przedmiotem prowadzonych badań i dyskusji. Mapa jest wciąż zagadką i łamigłówką dla wielu uczonych na świecie i w Polsce dotyczącej przedstawionych ziem i nazw topograficznych.

Mapa została zakupiona przez Urząd Marszałkowski za 5,5 tys. euro i przekazana Książnicy Pomorskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński