Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Udało się zakupić XVIII-wieczną panoramę Szczecina i mapę Pomorza z XVI wieku

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Zakupiony widok Szczecina z XVIII wieku. Pod numerem 2 widzimy kościół św. Jana Ewangelisty. 3 kościół św. Gertrudy na Łasztowni. 4 Katedra św. Jakuba. 5 Most Długi z Bramą. 6 Brama Parnicka przy moście parnickim, która umożliwiała wyjazd w kierunku Dąbia 7 Kościół Mariacki 8 Kościół św. Mikołaja 9 Zamek, 10 Kościół Zamkowy 11 Arsenał artyleryjski, czyli dawny kościół pocysterski. 12 Brama Panieńska 13 Tyczka do ćwiczeń bractwa kurkowego 14 Most Kłodny 15 Knochen-Hauer-Wiese (Łąka Rzeźników), czyli Wyspa Grodzka.
Zakupiony widok Szczecina z XVIII wieku. Pod numerem 2 widzimy kościół św. Jana Ewangelisty. 3 kościół św. Gertrudy na Łasztowni. 4 Katedra św. Jakuba. 5 Most Długi z Bramą. 6 Brama Parnicka przy moście parnickim, która umożliwiała wyjazd w kierunku Dąbia 7 Kościół Mariacki 8 Kościół św. Mikołaja 9 Zamek, 10 Kościół Zamkowy 11 Arsenał artyleryjski, czyli dawny kościół pocysterski. 12 Brama Panieńska 13 Tyczka do ćwiczeń bractwa kurkowego 14 Most Kłodny 15 Knochen-Hauer-Wiese (Łąka Rzeźników), czyli Wyspa Grodzka. Reprodukcja Radosław Skrycki
Zbiórka na zakup wyjątkowego dzieła kartografii zakończyła się sukcesem. Do Szczecina dotarła nie tylko nowożytna panorama miasta, ale również mapa Pomorza i Brandenburgii z końca XVI wieku.

W ramach publicznej zbiórki udało się zebrać ponad 3570 złotych i zrobić zakupy w jednym z niemieckich antykwariatów. Kwota wystarczyła, by wzbogacić zbiory kartograficzne Uniwersytetu Szczecińskiego o rzadki okaz. To miedzioryt przedstawiający widok miasta wydany przez Martina Engelbrechta w Augsburgu, według rysunku Friedricha Bernharda Wernera. To panorama Szczecina tuż po zakończeniu rozbudowy szczecińskich fortyfikacji przez Prusaków, czyli w pierwszej połowie XVIII wieku.

Jednak to nie był jedyny zakup.

- Dzięki twardym negocjacjom, za niewielką dopłatą 30 euro, udało się zakupić nie tylko widok Szczecina F.B. Wernera (w wersji kolorowanej), ale także mapę Pomorza i Brandenburgii Quadta/Bussemechera - mówi dr hab. Radosław Skrycki, kustosz zbiorów kartograficznych w Bibliotece Głównej US.

Wspomniana mapa to kopia podobnej mapy Gerarda Mercatora, wydanej przez Johanna Bussemechera w dziele "Europae totius orbis terrarum..." Matthiasa Quadta w Kolonii w 1594 roku. Na mapie jest portret Jana Jerzego Hohenzollerna, elektora brandenburskiego (1525-1598). Wprawne oko zauważy na mapie zachodnie kresy dawnej Rzeczypospolitej z opactwem w Paradyżu.

Oba nabytki będzie można zobaczyć.

- W styczniu będziemy chcieli zaprosić do zobaczenia "na żywo" zakupionych w tym i ubiegłym roku map Pomorza i widoków Szczecina - zapewnia Radosław Skrycki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński