MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Tydzień Szczepień w Szczecinie. Dlaczego dorośli powinni się szczepić?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie namawiali we wtorek pacjentów przychodni Evomed przy ul. Dubois do szczepienia się przeciwko chorobom zakaźnym. Akcja Sanepidu jest związana z trwającym od poniedziałku Europejskim Tygodniem Szczepień.

Europejski Tydzień Szczepień trwa od 21 do 27 kwietnia. W Szczecinie z tej okazji Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna organizuje kilka akcji propagujących ideę szczepień.

- Szczepienia to skuteczna metoda ochrony przed chorobami zakaźnymi wydłużająca życie i poprawiająca jego jakość - mówi Magdalena Stachel, kierowniczka sekcji oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia w PSS-E w Szczecinie. - Choć w dzieciństwie zostaliśmy zabezpieczeni przed niektórymi chorobami, to jednak ta ochrona nie zawsze będzie się utrzymywać przez całe życie. Poza tym pojawiają się nowe mutacje, przed którymi obronić nas mogą wyłącznie regularne szczepienia.

Stąd akcja Sanepidu promująca szczepienia i przypominająca dorosłym, że warto się szczepić. W holu przychodni stanęło stoisko, do którego zapraszani byli pacjenci.

- Przypominaliśmy im o szczepieniach skierowanych dla dorosłych - tłumaczy przedstawicielka Sanepidu. - I tłumaczyliśmy, jakie są ważne.

Przedstawiciele Sanepidu przyznają, że żadna szczepionka nie ma stuprocentowej skuteczności w zapobieganiu chorobie. A to oznacza, że są osoby, które mimo przyjęcia szczepionki i tak zachorują.

- Jednak średnio u ponad 90 proc. szczepionych uda się tego uniknąć - zapewnia Magdalena Stachel. - Ponadto, jeśli nawet szczepionka nie uchroni nas przed rozwojem choroby, to zwiększy szansę na jej łagodniejszy przebieg, zmniejszy ryzyko hospitalizacji i rozwoju groźnych powikłań.

Oprócz akcji informacyjnej w przychodni Evomed, PSS-E w Szczecinie w ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień przeprowadzi pogadanki i wykłady dla dzieci (w szkołach podstawowych) i dla dorosłych - w Środowiskowym Domu Samopomocy nr 1.

- Wyślemy tez link do szczecińskich żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych, który za pomocą dziennika elektronicznego zostanie udostępniony rodzicom, dla których zorganizowany zostanie w piątek, o godz. 11 Vebinarium: "Pamiętaj o szczepieniach - zadbaj o siebie i swoich najbliższych".

Choroby zakaźne dorosłych, przed którymi chronią szczepienia: (m.in.) grypa, błonica, tężec, krztusiec, ospa wietrzna, odra, świnka, różyczka, COVID-19, polio, Wirusowe Zapalenie Wątroby typu B, HPV, półpasiec, kleszczowe zapalenie mózgu i zakażenia meningokowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński