Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Joanny i Jana Kulmów powstaje na Uniwersytecie Szczecińskim

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Książnica Pomorska
Uniwersytet Szczeciński i Książnica Pomorska podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze upowszechnianie twórczości Joanny i Jana Kulmów, artystów, którzy mieszkali i tworzyli w naszym regionie.

Książnica Pomorska posiada rzeczy związane z osobami Joanny i Jana Kulmów, znajdujące się w Dziale Zbiorów Specjalnych Książnicy, a Uniwersytet Szczeciński ma zbiory zgromadzone w Sali Joanny i Jana Kulmów. Obie instytucje pragną podjąć merytoryczną współpracę przy tworzeniu i późniejszym funkcjonowaniu uczelnianego Muzeum Joanny i Jana Kulmów, instytucji ważnej na mapie Szczecina, Pomorza Zachodniego, ale i całego kraju oraz zainicjować kooperację mającą na celu upowszechnianie twórczości Joanny i Jana Kulmów.

Joanna Kulmowa to aktorka, reżyserka, poetka, doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego i honorowa obywatelka miasta Szczecina. Jan Kulma to pianista, filozof, reżyser, żołnierz AK. Para zagościła w podgoleniowskich Strumianach jesienią 1961 roku. Opuszczając je w roku 1996 roku, pozostawili w Szczecinie wiele cennych pamiątek. Większość z nich znalazła się w Sali Strumiańskiej w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Tarczyńskiego 1. Pierwsza transza darów nastąpiła w 2002 roku, druga – w roku 2018, po śmierci Joanny Kulmowej.

W zbiorach uniwersyteckich znajdują się obrazy: Jerzego Dudu-Gracza, Nikifora Krynickiego, Bronisława Linkego; Konrada Nałęckiego, Marcina Stańca, Jan Kulmy, Stefana Kulmy; Romana Cieślewicza, Marii Ekier, Krystyny Sienkiewicz, Wojciecha Zielińskiego, Anny Januszewskiej; liczne legitymacje, dyplomy, nagrody, statuetki, pamiątki osobiste oraz elementy wyposażenia domu w Stumianach i mieszkania w Warszawie (kinkiety, lampy, sekretarzyk, ława, lampa stojąca. Osobny zbiór stanowi podarowany przez Joannę i Jana Kulmów Bibliotece Głównej US księgozbiór, liczący 480 egzemplarzy.

Joanna Kulmowa dokonała donacji na rzecz Książnicy Pomorskiej w latach 90. XX wieku (1992, 1994, 1997, 1998), ale różnej wielkości (np. dar z 1998 to obecnie 17 jednostek, a ten z 1992 to tylko jeden wolumin).

Biblioteka zakupiła też od autorki część zbiorów w latach 80. i 90. (1985, 1990, 1996). Zbiory to przede wszystkim maszynopisy Kulmowej z jej poprawkami, ale także rękopisy, fotografie, papiery osobiste (jedna teczka związana z przynależnością do Związku Literatów Polskich, kalendarze osobiste), makieta tomiku poetyckiego wykonana w Oddziale Poligrafii Książnicy Pomorskiej, rysunki. Są to więc zbiory piśmiennicze i ikonograficzne. Zawierają twórczość Kulmowej (autobiografia, bibliografia twórczości, adresowniki, kalendarze osobiste, drobne notatki, korespondencja, dramaty sceniczne, słuchowiska, wiersze, opowiadania, teksty piosenek, fotografie, drobne rysunki autorki i ilustracje dzieci zainspirowanych twórczością poetki, druki o tematyce religijnej, podziemne druki okolicznościowe, wycinki prasowe).

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński