Muzeum Joanny i Jana Kulmów powstaje na Uniwersytecie Szczecińskim

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Książnica Pomorska
Uniwersytet Szczeciński i Książnica Pomorska podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze upowszechnianie twórczości Joanny i Jana Kulmów, artystów, którzy mieszkali i tworzyli w naszym regionie.

Książnica Pomorska posiada rzeczy związane z osobami Joanny i Jana Kulmów, znajdujące się w Dziale Zbiorów Specjalnych Książnicy, a Uniwersytet Szczeciński ma zbiory zgromadzone w Sali Joanny i Jana Kulmów. Obie instytucje pragną podjąć merytoryczną współpracę przy tworzeniu i późniejszym funkcjonowaniu uczelnianego Muzeum Joanny i Jana Kulmów, instytucji ważnej na mapie Szczecina, Pomorza Zachodniego, ale i całego kraju oraz zainicjować kooperację mającą na celu upowszechnianie twórczości Joanny i Jana Kulmów.

Joanna Kulmowa to aktorka, reżyserka, poetka, doktor honoris causa Uniwersytetu Szczecińskiego i honorowa obywatelka miasta Szczecina. Jan Kulma to pianista, filozof, reżyser, żołnierz AK. Para zagościła w podgoleniowskich Strumianach jesienią 1961 roku. Opuszczając je w roku 1996 roku, pozostawili w Szczecinie wiele cennych pamiątek. Większość z nich znalazła się w Sali Strumiańskiej w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Tarczyńskiego 1. Pierwsza transza darów nastąpiła w 2002 roku, druga – w roku 2018, po śmierci Joanny Kulmowej.

W zbiorach uniwersyteckich znajdują się obrazy: Jerzego Dudu-Gracza, Nikifora Krynickiego, Bronisława Linkego; Konrada Nałęckiego, Marcina Stańca, Jan Kulmy, Stefana Kulmy; Romana Cieślewicza, Marii Ekier, Krystyny Sienkiewicz, Wojciecha Zielińskiego, Anny Januszewskiej; liczne legitymacje, dyplomy, nagrody, statuetki, pamiątki osobiste oraz elementy wyposażenia domu w Stumianach i mieszkania w Warszawie (kinkiety, lampy, sekretarzyk, ława, lampa stojąca. Osobny zbiór stanowi podarowany przez Joannę i Jana Kulmów Bibliotece Głównej US księgozbiór, liczący 480 egzemplarzy.

Joanna Kulmowa dokonała donacji na rzecz Książnicy Pomorskiej w latach 90. XX wieku (1992, 1994, 1997, 1998), ale różnej wielkości (np. dar z 1998 to obecnie 17 jednostek, a ten z 1992 to tylko jeden wolumin).

Biblioteka zakupiła też od autorki część zbiorów w latach 80. i 90. (1985, 1990, 1996). Zbiory to przede wszystkim maszynopisy Kulmowej z jej poprawkami, ale także rękopisy, fotografie, papiery osobiste (jedna teczka związana z przynależnością do Związku Literatów Polskich, kalendarze osobiste), makieta tomiku poetyckiego wykonana w Oddziale Poligrafii Książnicy Pomorskiej, rysunki. Są to więc zbiory piśmiennicze i ikonograficzne. Zawierają twórczość Kulmowej (autobiografia, bibliografia twórczości, adresowniki, kalendarze osobiste, drobne notatki, korespondencja, dramaty sceniczne, słuchowiska, wiersze, opowiadania, teksty piosenek, fotografie, drobne rysunki autorki i ilustracje dzieci zainspirowanych twórczością poetki, druki o tematyce religijnej, podziemne druki okolicznościowe, wycinki prasowe).

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie