MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Na sesji absolutorium, wybory i konsolidacja spółek

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Na ostatniej przed wakacjami zwyczajnej sesji rady miasta radni zajmą się kilkoma ważnymi dla mieszkańców i funkcjonowania miasta sprawami.

Dzisiejsza sesja rozpocznie się od wyboru przewodniczącego sesji. Wakat na tym stanowisku trwa od dwóch miesięcy, kiedy ówczesny przewodniczący Michał Wilkocki zrezygnował z pełnionej funkcji, po tym jak został zatrzymany przez policję za kierowanie samochodem pod wpływem alkoholu.

Miesiąc temu na wniosek Koalicji Obywatelskiej radni przełożyli wybór nowego przewodniczącego na dzisiejszą sesję.

- Jesteśmy w toku rozmów z klubem Bezpartyjnych nad tym, by wybrać bardzo dobrego przewodniczącego RM. Dziś nie był to najlepszy czas na dokonanie takiego wyboru - tłumaczył wówczas Łukasz Tyszler, szef klubu KO.

Klub Bezpartyjnych na przewodniczącą proponuje radną Renatę Łażewską.

- Nic się w tej kwestii nie zmieniło. Uważamy, że jest to najlepsza kandydatka na to stanowisko - mówi Mirosław Żylik, przewodniczący klubu Bezpartyjnych.

Szczecińska sesja w krzywym zwierciadle

We wtorek odbyła się kolejna sesja szczecińskiej rady miasta. Jak zwykle najciekawiej było podczas kuluarowych rozmów, których mikrofony nie wychwyciły. My postanowiliśmy spróbować odgadnąć o czym radni mówili, albo dlaczego nie mówili.Oto nasze ustalenia.

Szczecińska sesja w krzywym zwierciadle

Raport i absolutorium

Uchwała absolutoryjna to ocena działalności prezydenta miasta w zakresie prawidłowości wykonania budżetu za rok poprzedni. Podczas wtorkowej sesji radni zapoznają się m.in. ze sprawozdaniem prezydenta Szczecina z wykonania budżetu za 2018 rok, Stanowiskiem Komisji Rewizyjnej oraz Opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej.

RIO pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2018. Z uzasadnienia można wyczytać, że Gmina Miasto Szczecin zrealizowała 101,34% założonego planu w zakresie dochodów budżetowych na łączną sumę 2 288 818 260,90 zł, oraz 92,99 % założonego planu w zakresie wydatków budżetowych na łączną sumę 2 543 937 327,15 zł. W 2018 roku na wydatki majątkowe przeznaczono kwotę 571 729 106,30 zł co stanowi 80,59% planu, z czego aż 525 102 905,00 zł to inwestycje i zakupy inwestycyjne. Rok budżetowy został zakończony deficytem w niższej od planowanej wysokości, tj. w kwocie 255 119 066,25 zł. Opinia RIO podkreśla również zachowanie reguły bilansowania budżetu, wskazując że suma wykonanych dochodów bieżących wraz z wolnymi środkami i nadwyżką budżetową z lat ubiegłych, przekroczyła wykonane wydatki bieżące o 519 312 446.06 zł. Nadmienić również należy, że zgodnie z ustawą o finansach publicznych, indywidualny wskaźnik zadłużenia gminy na koniec 2018 r. był niższy od wskaźnika dopuszczalnego o 10,89%.

Fabryka wody i konsolidacja

Kolejnym z punktów sesji będzie uchwała w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego spółki Fabryka Wody - odpowiedzialnej za budowę szczecińskiego Aquaparku. Fabryka Wody, czyli szczeciński Aquapark i centrum edukacyjne, to projekt na wiele lat. Żeby wystartować z inwestycją prowadząca ją spółka powinna mieć długoletnie zabezpieczenie finansowe.

Zgodnie z przyjętym i założeniami, w tym roku spółka Inwestycje Miejskie Stadion stanie się częścią spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie. Planowane jest także połączenie dwóch spółek mieszkaniowych, tj. Towarzystwa Budownictwa Społecznego Prawobrzeże oraz Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński