MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miejska spółka chce kupić 14 autobusów elektrycznych. Oferty można składać do 22 maja

PAP
SPA "Klonowica", jedna z miejskich spółek autobusowych, chce powiększyć flotę o 14 nowych pojazdów z napędem elektrycznym
SPA "Klonowica", jedna z miejskich spółek autobusowych, chce powiększyć flotę o 14 nowych pojazdów z napędem elektrycznym archiwum
Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” planuje zakup 14 autobusów elektrycznych za ponad 71 mln zł. Na oferty producentów czeka do 22 maja. Zwycięzca przetargu będzie miał 480 dni na dostarczenie pojazdów.

SPA "Klonowica", jedna z miejskich spółek autobusowych, chce powiększyć flotę o 14 nowych pojazdów z napędem elektrycznym. Dostawca zostanie wyłoniony w przetargu. Termin składania ofert wyznaczono na 22 maja. Wybrany w postępowaniu przetargowym producent będzie miał 480 dni na dostarczenie autobusów. Kryteria udzielenia zamówienia to: cena (60), zużycie energii elektrycznej (15), gwarancja całopojazdowa (15), pojemność magazynu energii (10).

Zasilenie szczecińskiej komunikacji autobusowej kolejnymi 14 elektrykami to efekt ubiegłorocznego naboru do rządowego programu Zielony Transport Publiczny. Szczecin wnioskował o dofinansowanie w wysokości prawie 57,9 mln zł. Koszty zakupu 10 autobusów dwuczłonowych (przegubowców o długości 17,5-18 m) i czterech jednoczłonowych (do 12 m) szacowane są na 71,3 mln zł brutto.

SPA „Klonowica” zamierza kupić autobusy, które będzie można ładować i przez pantograf, i przez „wtyczkę” (plug-in). Pojazdy mają przejechać 120 km bez doładowywania. „Ilość zmagazynowanej energii w pojeździe powinna umożliwić przejechanie autobusu (w pełni obciążonego) przy zasileniu elektrycznym, co najmniej 120 km, bez doładowywania” – czytamy w opisie przedmiotu zamówienia. Układ napędowy musi być wyposażony w system odzyskiwania energii podczas hamowania i jazdy z góry i wykorzystywania jej do doładowania magazynu energii (tzw. rekuperacji).

Autobusy mają być niskopodłogowe, klimatyzowane. Przegubowce powinny być przystosowane do przewozu 120 osób, posiadać co najmniej 35 miejsc siedzących, w tym „8 miejsc bezpośrednio dostępnych z niskiej podłogi”. W 18-metrowych autobusach ma być „czworo drzwi dwuskrzydłowych o szerokości nie mniejszej niż 120 cm”, co najmniej siedem przycisków otwierania drzwi, sześć okien przesuwnych i m.in. przynajmniej trzy dwuportowe ładowarki USB w przestrzeni pasażerskiej. Obowiązkowym wyposażeniem wszystkich pojazdów są m.in. światła typu LED, podgrzewane lewe okno przy fotelu kierowcy, antyalkoholowa blokada uniemożliwiająca uruchomienie autobusu bez wykonania testu na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu,

Flota autobusów miejskich w Szczecinie liczy ponad 250 pojazdów, w tym 16 elektryków i 17 hybrydowych.

Pierwszy autobus hybrydowy został zakupiony w 2013 r. jako pojazd demonstracyjny przez spółkę SPA „Dąbie”. Pod koniec 2018 r. na ulice miasta wyjechały pierwsze z zamówionych 16 nowych pojazdów hybrydowych (8 krótkich i 8 dwuczłonowych).

W 2021 r. służbę rozpoczęło osiem autobusów Solaris 18 electric. W 2022 r. przybyło sześć Solaris Urbino 12 Electric, a w lutym br. kolejne dwa przegubowce.

W lipcu 2023 r. w Szczecinie testowany był pierwszy autobus wodorowy marki NesoBus.

Obsługą miejskiej komunikacji autobusowej zajmują się trzy spółki: SPA „Klonowica”, „SPA Dąbie” i Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Autobusowe. Niektóre linie wspomagane są – na zlecenie miasta – przez PKS Szczecin.

Program Zielony Transport Publiczny realizowany jest przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Budżet trzeciej edycji programu, do której w 2023 r. aplikowała m.in. Gmina Miasto Szczecin, wynosił 480 mln zł. Samorządy złożyły 79 wniosków, na zakup – w sumie - 900 pojazdów, o wartości ok. 3,5 mld zł.

Dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy budżet ZTP został zwiększony do ponad 2 mld zł, co umożliwi zakup ok. 550 autobusów zeroemisyjnych (elektrycznych, wodorowych, trolejbusów), w tym 14 pojazdów dla SPA „Klonowica” w Szczecinie.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miejska spółka chce kupić 14 autobusów elektrycznych. Oferty można składać do 22 maja - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński