MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto podpisało list intencyjny o współpracy z inwestorem z Hiszpanii

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Orlando Alonso Villaron, prezes Windar Renovables i Piotr Krzystek, prezydent Szczecina podczas podpisania listu intencyjnego
Orlando Alonso Villaron, prezes Windar Renovables i Piotr Krzystek, prezydent Szczecina podczas podpisania listu intencyjnego Andrzej Szkocki
W październiku ubiegłego roku hiszpańska firma Windar oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisały przedwstępną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim. Nowoczesna fabryka produkująca wieże wiatrowe ma powstać na terenie należącym do Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście. Dziś (środa), czyli pół roku później, Hiszpanie podpisali list intencyjny z miastem Szczecin o współpracy.

Pół roku temu Hiszpanie umówili się z poprzednim Zarządem Morskich Portów Szczecin Świnoujście, że ich fabryka powstanie na Ostrowie Grabowskim. To tam Hiszpanie mają postawić nowoczesną fabrykę produkującą wieże wiatrowe.

Na obszarze o pow. ok 17 ha, położonym w szczecińskim porcie, będą produkowane elementy wież wiatrowych dla morskich lub lądowych farm wiatrowych. Poza tym w fabryce będą powstawać także m.in. konstrukcje fundamentów dla offshore i onshore, konstrukcje masztów lub wież metalowych, itp.

Windar już pół roku temu deklarował, że rozpocznie działalność w pierwszej połowie 2026 roku i zatrudni przynajmniej 400 osób.

- Bardzo się cieszymy, że firma Windar wybrała Szczecin i że w naszym mieście powstanie tak ważna dla branży offshore i onshore fabryka – mówił wtedy Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.

A dziś Orlando Alonso Villaron, prezes Windar Renovables podtrzymał deklarację, że w 2026 roku fabryka na Ostrowie Grabowskim powstanie.

- Jak uporamy się ze wszystkimi dokumentami, to już we wrześniu, październiku tego roku rozpoczniemy budowę naszej fabryki - mówił podczas podpisywania listu intencyjnego z miastem.

Podziękował też władzom Szczecina za wsparcie i pomoc przy organizacji inwestycji w Szczecinie.

Z kolei Piotr Krzystek zadeklarował pomoc ze strony miasta w realizacji np. pozwoleń na budowę, dostosowania infrastruktury, łańcuchów dostaw, nawiązania współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami czy też projektów szkoleniowych i edukacyjnych.

- Chcemy na przykład jeszcze bardziej znacząco rozwijać projekty offshorowe w szkołach - podał Michał Przepiera.

- Rozwijanie biznesu, który tworzy niezależne od węgla źródła energii to jest przyszłość, której częścią jesteśmy. Biznes rozwija się tam, gdzie są źródła energii, dlatego będziemy wspierać ten projekt dla dobra naszej gospodarki – powiedział Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

Podkreślił przy tym, że jest to nie tylko dla Szczecina, regionu biznes rozwojowy.

- Rozważaliśmy różne lokalizacje, ale zaangażowanie i wsparcie władz Szczecina zadecydowało o tym, że wybraliśmy właśnie wasze miasto - powiedział Orlando Alonso Villaron, prezes Windar Renovables. - Przed nami ogromne wyzwanie, które oznacza zarówno wsparcie transformacji energetycznej Polski i jednocześnie wzmocni pozycję naszej firmy w Europie.

Przypomnijmy, Hiszpanie inwestycją w Szczecinie byli zainteresowani ponad dwa lata temu, ale nie znaleźli przychylności ze strony przedstawicieli szczecińskiego i świnoujskiego portu. Z pewnym niepokojem podchodzili nawet do ostatnich wydarzeń w Polsce - wyborów parlamentarnych, samorządowych, zmiany władz w Zarządzie Morskich Portów Szczecin I Świnoujście. Podpisany dziś list intencyjny daje im nadzieję, że prace związane z powstaniem fabryki w szczecińskim porcie ruszy lada moment.

W kuluarach mówi się, że przedstawiciele Szczecina mają apetyt na powtórzenie sukcesu z wizytą Króla Danii w związku z inwestycją duńskiej firmy Vestas i chętnie zaprosiliby do Szczecina Króla Hiszpanii.

Firma Windar jest globalnym podmiotem działającym w sektorze odnawialnych źródeł energii, posiadającym zakłady produkcyjne na całym świecie. Inwestor zamierza otworzyć w Szczecinie swoją pierwszą polską fabrykę, która będzie produkować najnowszej generacji morskie wieże wiatrowe. Oprócz fabryki, w granicach Portu Morskiego Szczecin posadowiony zostanie plac magazynowy i budynki pomocnicze. Windar deklaruje, że rozpocznie działalność w stolicy zachodniopomorskiego w pierwszej połowie 2026 roku. W związku z inwestycją firma planuje zatrudnić przynajmniej 450 osób. Wartość przedsięwzięcia po stronie inwestora szacowana jest na 70 mln euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO PO HOLANDII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński