Mała Ojczyzna: Gmina Bierzwnik. Spełniamy potrzeby mieszkańców

red.
Gmina Bierzwnik jest gmina wiejską w powiecie choszczeńskim. Na fotelu wójta gminy od 2018 roku zasiada Aneta Kołuda - była Wicestarosta Powiatu Choszczeńskiego i wieloletni samorządowiec a z wykształcenia prawnik- ekonomista. Obecnie nominowana przez Głos Szczeciński do tytułu „Osobowość roku 2020”

Gmina Bierzwnik jest położona w całości na obszarze objętym programem ochrony przyrody Natura 2000. Tereny leśne zajmują 53% powierzchni gminy, a użytki rolne 36%. Na obszarze gminy znajduje się 38 jezior. Na turystów czekają liczne ścieżki ekologiczne, trasy rowerowe, szlaki turystyczne oraz największa perełka, którą jest Klasztor Pocysterski w Bierzwniku. Dawne założenie klasztorne stanowi obecnie dziedzictwo kulturowe o randze ponadregionalnej. W planie gminy jest zagospodarowanie turystyczno-krajobrazowe terenu browaru gotyckiego, otaczającego kompleks Klasztoru Pocysterskiego w Bierzwniku. Złożono wniosek na realizację zadania do Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 1 918 868,99 zł.

Determinacja i ciężka praca sprzyjają realizacji wielu inwestycji w Gminie Bierzwnik, jednak ostatnie dwa lata były trudnym momentem dla samorządu. Pandemia COVID-19 generująca ogromne koszty przy spadku dochodów gminy i wzroście wydatków, w wielu innych obszarach, skutecznie redukuje plany inwestycyjne do niezbędnego minimum. Gmina dokłada wszelkich starań, aby przedsięwzięcia były realizowane przy maksymalnym udziale środków zewnętrznych a minimalnym zaangażowaniu środków własnych.

Mała gmina – duże projekty

Dzięki dobrej współpracy z Radą Gminy i ciężkiej pracy pracowników administracji udaje się zrealizować duże projekty. Przy skromnym budżecie Gmina stara się odpowiadać na potrzeby mieszkańców i korzysta z wszelkich możliwych dofinansowań. W 2019 roku złożono wnioski na pozyskanie funduszy ze źródeł zewnętrznych na 16 350 255, 32 zł a w 2020 roku na 11 654 649,68 zł.

Wizjonerskie spojrzenie w przyszłość obecnej władzy oraz dobre relacje z sąsiadami „ zza miedzy” tworzy dobrą perspektywę dla rozwoju Bierzwnika.

Punktem wyjścia do podjęcia nowych działań, było przyjęcie „Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Bierzwnik na lata 2019 – 2023” na podstawie którego opracowano koncepcja zagospodarowania terenów przy Klasztorze Pocysterskim. Zwieńczeniem było nawiązanie współpracy i zawarcie porozumienia z Gminą Neuhardenberg, co stwarza możliwości pozyskania środków zewnętrznych w ramach współpracy transgranicznej.

Spełniamy potrzeby mieszkańców

W 2019 roku oddano do użytku mieszkańców Zieleniewa nowo wybudowaną świetlicę wraz z pełnym wyposażeniem. Koszt przedsięwzięcia 1 210 000,00 zł.

Wyremontowano budynek przeznaczony na miejsce spotkań mieszkańców w Kolsku oraz gminny budynek w Wygonie z przeznaczeniem na mieszkania. Kwotą 5 000 zł doposażono domek sołecki dla mieszkańców Płoszkowa.

Świetlica w Zieleniewie
Świetlica w Zieleniewie

„Zaczarowany Żłobek w Bierzwniku ”

To nie czary to rzeczywistość…. Od marca bieżącego roku funkcjonuje w Bierzwniku pierwszy żłobek. Instytucja opieki nad dziećmi do lat 3 była odpowiedzią na potrzeby wielu rodziców a szczególnie pracujących matek. Utworzono miejsce opieki dla piętnaściorga pociech, a także miejsce pracy dla mieszkańców. Budowa „Zaczarowanego Żłobka” z programu Maluch + to koszt 946 100,00 zł.

Otwarcie żłobka
Otwarcie żłobka

Drogownictwo

Zrealizowano plany w zakresie przebudowy dróg w miejscowości Klasztorne wraz z budową chodnika, drogi gminnej na odcinku Breń Klasztorne. Zapewniając bezpieczeństwo mieszkańców postawiono wiaty przystankowe w miejscowościach: Pławno, Ostromęcko, Górzno wraz z przygotowaniem podłoża oraz oznakowano drogi gminne w miejscowościach: Jaglisko, Strumienno, Bierzwnik.

Na bieżąco przeprowadza się naprawy dróg lokalnych ale mimo licznych remontów stan infrastruktury drogowej nadal stanowi duży problem. Gmina wnioskowała o pomoc na przebudowę drogi Breń-Klasztorne II Etap oraz przebudowę drogi gminnej w Pławnie - z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 dla gmin i powiatów – dofinansowanie jednak nie zostało przyznane.

Otwarcie drogi w miejscowości Klasztorne
Otwarcie drogi w miejscowości Klasztorne

Sport to zdrowie

Dbając o dobrą formę mieszkańców w Gminie Bierzwnik powstały boiska w miejscowości Breń, Jaglisko wraz z ogrodzeniem i wyposażeniem placu zabaw a także boisko wielofunkcyjne w Bierzwniku. Modernizacji wymagało oświetlenie i dach hali sportowej w Bierzwniku, które pochłonęło ponad 126 000 zł. Dla spacerowiczów zagospodarowano przestrzeń turystyczną w obszarze jeziora „Kuchta” w Bierzwniku – ścieżka edukacyjno- historyczna z tablicami informacyjnymi.

Źródełko na ścieżce edukacyjnej
Źródełko na ścieżce edukacyjnej

Dbamy o środowisko

W kwietniu br. zakończono rozbudowę sieci kanalizacyjnej przy ul. Mickiewicza w Bierzwniku - w planach są dalsze przyłącza. W trakcie realizacji jest zakup ciągnika z wozem asenizacyjnym a także przygotowywana jest dokumentacja na budowę wodociągu do Sołectwa Strumienno wraz z modernizacją oczyszczalni ścieków na kwotę 3 mln zł.

Realizujemy Rządowy Program – „Czyste Powietrze- Mój Prąd.” Poprawiono efektywność energetyczną budynku OSP w Bierzwniku dzięki Programowi „REMIZA” – montaż paneli fotowoltaicznych. Skutecznie usuwamy wyroby azbestowe.

Edukacja i bezpieczeństwo

Jednym z wielu priorytetów obecnego samorządu jest zapewnienie edukacji na wysokim poziomie. Nie jest to łatwe zadanie w czasie pandemii ale udało się uzyskać wsparcie w ramach programów mających na celu wsparcie uczniów i nauczycieli podczas edukacji zdalnej. Dzięki projektowi „Bezpieczna edukacja” , „Zdalna szkoła”, „ Zdalna szkoła + „ - zakupiono 68 komputerów oraz środki ochrony i dezynfekcji dla uczniów naszych szkół na blisko 166 tys. zł. Pozytywnie oceniono wniosek, „Dostępna Szkoła” na stworzenie odpowiednich warunków w dwóch szkołach, dla uczniów niepełnosprawnych. Oczekujemy na audyt i przejście do kolejnego etapu - Fundacja Fundusz Współpracy na 750 tys. zł.

Pomoc Społeczna

Gmina realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Rozwój usług społecznych na terenie gminy Bierzwnik”, którego celem jest poprawa specjalistycznego poradnictwa rodzinnego, a także wsparcie rodzin w zakresie pełnienia ról opiekuńczo-wychowawczych.

Uruchomiono usługi indywidualnego transportu door-to-door. W tym celu zostanie zakupiony nowy bus, który ułatwi rozwój aktywności w życiu społecznym, zawodowym i publicznym osób niepełnosprawnych lub osób o ograniczonej mobilności. W trakcie realizacji jest Program Ministerstwa PiPS „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” edycja 2021.

Zagraniczne relacje

W 2020 roku odbyło się pierwsze Polsko-Niemieckie seminarium i warsztaty turystki kulturowej Wspólny region-wspólne dziedzictwo-wspólna przyszłość - realizowane podczas cyklicznej imprezy „3 Dni na Cysterskim Szlaku”. Przy organizacji pomógł Fundusz Małych Projektów Interreg V A kwotą dotacji 12 tys EURO.

Wiejski charakter gminy sprawia, że jest ona dotknięta strukturalnym bezrobociem wskutek likwidacji gospodarstw rolnych. Następstwem tego jest trudna sytuacja w sektorze rolniczym, pociągająca za sobą zubożenie wielu rodzin. Liczba bezrobotnych osób w Gminie Bierzwnik na dzień 31 marca 2021 r. wynosi 261 osób w tym 140 kobiet przy liczbie 4 769 mieszkańców.
Trudności dla gminy stanowi pozyskanie obiecanych środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Do Gminy Bierzwnik trafiło z tej puli bardzo niewiele – informuje wójt Aneta Kołuda.

Sporym problemem jest również gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zdaje się, że ten problem nie dotyczy tylko Bierzwnika. Mieszkańcy skarżą się i w dużej mierzej nie uiszczają opłat za wywóz odpadów. Co miesiąc gmina musi jednak zapłacić odbiorcy odpadów niemałą sumę. Od kilku lat obserwujemy również brak konkurencyjności w tej branży. Do przetargu na obsługę wywozu nieczystości staje jedna firma więc nie mamy możliwości negocjacji ceny
a na tą składa się drastyczny wzrost opłaty środowiskowej oraz wciąż rosnące koszty paliwa, energii i płacy minimalnej.
Od kilku lat rosną koszta utrzymania szkół. Podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli nie zostały pokryte przez budżet państwa a możliwości ciągłego dokładania z budżetu gminy już dawno się wyczerpały.

Nowinka

W kwietniu br. podpisano porozumienie w sprawie budowy ścieżki pieszo – rowerowej na odcinku Bierzwnik-Jaglisko. Umowa na przygotowanie dokumentacji została już podpisana. Przystąpienie do realizacji inwestycji w kolejnym roku budżetowym.
Kolejnym ważnym celem jaki stawia sobie obecny włodarz jest adaptacja części budynku usługowego na Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej i bibliotekę. Wniosek o wsparcie oczekuje na kolejne rozpatrzenie

Ważnym wydarzeniem dla mieszkańców Bierzwnika są organizowane od wielu lat „ 3 Dni na Cysterskim Szlaku” oraz „ Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych”. Niesamowity klimat targów sprzyja wymianie doświadczeń, nawiązywaniu kontaktów i uczenia się wieloletniej tradycji, a dla zwiedzających jest to możliwość skosztowania regionalnych potraw.

Planowany termin tego wydarzenia na ten rok to 9-11 lipca.
Zapraszamy serdecznie do Bierzwnika

Jan Błachowicz, konferencja mistrza UFC

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie