Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kukiz 15' proponuje osiedla modułowe na przesiedlenia [wideo]

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Nie milkną echa pomysłu wysiedlania z centrum Szczecina najbardziej uciążliwych mieszkańców. Kilka tygodni temu radna Małgorzata Jacyna-Witt zaproponowała, aby przeprowadzać ich do specjalnych kontenerów. W ten sposób można byłoby uniknąć dalszej dewastacji centrum Szczecina i rozpocząć odbudowę zniszczonych mieszkań.

Pomysł wywołał kontrowersje.

Dziś swój pomysł na rozwiązanie problemu przesiedlania przedstawili szczecińscy działacze Kukiz 15'. Według nich nieprzesiedlone osoby powinny zamieszkać na osiedlach zbudowanych z domów modułowych. Metr kwadratowy takiego domu to ok. 1,5 tys. zł (kontenera 1,2 tys. zł). Stawia się go w jeden dzień.

- To rozwiązanie można stosować wobec szczególnie uciążliwych mieszkańców centrum i innych dzielnic. Mowa o obywatelach ignorujących dobrosąsiedzkie praktyki, czyli tych,którzy notorycznie unikają uiszczania opłat oraz często zakłócają ciszę nocną, wszczynają awantury, nadużywają alkoholu, zaniedbują swoje otoczenie - Marcin Sajniak, radny osiedla Turzyn.

Według niego osiedla mogłoby służyć także osobom, które nie płaca czynszu z powodów problemów życiowych, ale nie niszczą mienia.

- Takie rodziny żyją często w trudnych warunków, gdzie w domu nie ma toalety, czy łazienki - dodaje Sajniak.

O szczegółach domów modułowych mówił Jakub Golon, inżynier budownictwa ze Stowarzyszenia Kukiz’15.

- Domy modułowe są bardziej energooszczędne niż kontener. Straty ciepła w ich przypadku są dużo mniejsze, gdyż prawie w całości składają się z izolacji termicznej. Są lekkie i szybkie w budowie, która trwa 1 dzień, gdyż posiadają własny fundament. Budowle do 35m kw. nie potrzebują pozwolenia na budowę. Można je piętrzyć. Ceny domów modułowych nie przewyższają kosztów kontenerów mieszkalnych, co przy tylu zaletach czyni takie budowle korzystniejszą propozycją – mówił.

Działacze Kukiz 15' zapewniali, że nie są lobbystami żądnego z producentów takich modułów.

- Przedstawiamy jedynie pomysł jak rozwiązać problem. To do miasta należy opracowanie koncepcji jak sobie poradzić z przesiedlaniem ludzi. Oczywiście, gdyby poparto nasz pomysł, to wykonawca takich domów musiałby zostać wybrany w przetargu – mówią.

Sprawa wysiedlania najemców z centrum Szczecina jest nie rozwiązana od lat i temat wraca co jakiś czas.

Długi najemców mieszkań komunalnych to prawie 200 mln zł. Cześć dłużników stara się, aby przynajmniej częściowo je spłacić.

Ale sporo jest osób, które nie tylko nie płaca, ale i niszczą mieszkania, klatki schodowe, podwórka i uprzykrzają życie pozostałym mieszkańcom.

Gs24.pl

Oglądaj nas na INSTAGRAMIE:

Post udostępniony przez gs24.pl - Szczecin i okolice (@gs24.pl)11 Cze, 2017 o 7:26 PDT

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński