MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Król Danii Fryderyk X już w Polsce. Powitał go prezydent Andrzej Duda

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Adam Kielar
Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Prezydent Andrzej Duda powitał na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego króla Danii. Fryderyk X przyjechał do Polski z trzydniową wizytą. To pierwsza zagraniczna podróż niedawno koronowanego monarchy.
Prezydent Andrzej Duda powitał króla Danii. Fryderyk X przyjechał z wizytą do Polski
Prezydent Andrzej Duda powitał króla Danii. Fryderyk X przyjechał z wizytą do Polski Sylwia Dąbrowa / Polska Press

Spis treści

Król Danii Fryderyk X w Polsce

Po ceremonii powitania zaplanowano spotkanie w wąskim gronie oraz śniadanie oficjalne w Pałacu Prezydenckim.

Mieszko Pawlak, szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta przypomniał, że jest to pierwsza zagraniczna wizyta króla Fryderyka X. Jego zdaniem, to, że odbywa się ona w Polsce, to bardzo ważny sygnał.

Wskazał również na kluczową rolę Polski oraz Danii w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

– Wizyta przede wszystkim będzie miała charakter gospodarczy, głównymi poruszanymi zagadnieniami będą bezpieczeństwo, energetyka, klimat, żywność, rolnictwo. Król przybywa do Polski z dużą misją biznesową – mówił prezydencki minister i wskazywał, że podczas wizyty zostaną podpisane porozumienia dotyczące efektywności energetycznej, a także między Metrem Warszawskim a EIFO, duńskim funduszem inwestycyjnym.

Fryderyk X przyjechał do Polski

Ponadto, po zakończeniu rozmowy z prezydentem Polski, monarcha spotka się z marszałkami Sejmu i Senatu (Szymonem Hołownią oraz Małgorzatą Kidawą-Błońską). Król złoży również wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

W środę Fryderyk X, po zakończeniu rozmowy z prezydentem Dudą spotka się z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią oraz marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską. Monarcha złoży także wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Kolejnym punktem w planie jest udział w dyskusji poświęconej przyjaznej dla klimatu produkcji rolnej oraz produkcji biogazu.

Plan wizyty króla Danii w Polsce

W kolejnych dniach król ma rozmawiać z wiceprezydentem Warszawy Michałem Olszewskim. Ponadto będzie uczestniczył w debacie o karbonizacji oraz odwiedzi Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego.

W piątek Fryderyk X ruszy do Szczecina. Uda się do fabryki turbin Vestas Offshore, spotka się z wojewodą zachodniopomorskim Adamem Rudawskim, marszałkiem województwa zachodniopomorskiego Olgierdem Geblewiczem i prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem. Duński monarcha złoży też wizytę w Wielonarodowym Korpusie Północno-Wschodnim NATO.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Król Danii odwiedza polskie miejsca pamięci

W środę, w Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli duński monarcha wziął udział w otwarciu Forum Biznesu.

"Dla Muzeum Historii Polski wizyta króla Danii Fryderyka X wiąże się z ogromnym honorem i prestiżem, ponieważ jest to pierwsza głowa innego państwa, która wizytuje nasze muzeum. Jest to również potwierdzenie tego, że ten gmach jest intersujący, a samo muzeum jest ważną instytucją" - dodał. Zwrócił także uwagę, że "bardzo wiele osób i instytucji, również zagranicznych przedstawicielstw, jest zainteresowanych współpracą z nami lub wykorzystywaniem tych wspaniałych postrzeżeni, które muzeum posiada" – powiedział PAP dyrektor MHP Robert Kostro.

Jednym z kolejnych punktów wizyty w Polsce było również złożenie kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Wizyta króla Danii Fryderyka X w Polsce to świadectwo doskonałego stanu relacji polsko-duńskich - ocenił prezydencki minister Mieszko Pawlak. Podkreślił, że głównym celem wizyty jest rozwój relacji ekonomicznych między Polską a Danią.

Zdaniem Pawlaka, wybór Polski na pierwszy cel podróży zagranicznej nowego króla, to "znaczący gest i świadectwo doskonałego stanu relacji polsko-duńskich".

"Dania jest naszym ważnym partnerem w UE i sojusznikiem w NATO. Współpracujemy z Danią przede wszystkim w zakresie energetyki, a polsko-duński gazociąg Baltic Pipe jest projektem kluczowym dla naszego bezpieczeństwa" - mówił Pawlak.

Franciszek X o współpracy polsko-duńskiej

Podczas otwarcia Forum Biznesu duński monarcha opowiadał o relacjach pomiędzy Polską i Danią.

"Jestem niezwykle szczęśliwy, że ponownie mogę być w Polsce, w Warszawie. Nasze kraje mają długą wspólną historię współpracy dyplomatycznej, kulturalnej i gospodarczej. Od mojej ostatniej wizyty w Polsce w 2019 roku, świat, który znaliśmy, jednak się zmienił. Musimy mierzyć się z wieloma zmianami, m.in. rosyjską agresją na Ukrainie oraz kryzysem na Bliskim wschodzie. Musimy mierzyć się z konsekwencjami tych globalnych kryzysów" – powiedział Fryderyk X.

Dodał, że "nasze kraje są bliżej siebie, są silniejsze jak nigdy wcześniej".

Podkreślił, że "zmiany klimatyczne to temat, który jest niezwykle dla nas ważny".

"Widzimy, jak możliwości energii, nowe technologie mogą wywrzeć wpływ na przyszłość, na przyszłe pokolenia. Ta wizyta ma na celu pokazać, jakie zmiany możemy wprowadzić, aby wykorzystywać więcej odnawialnych źródeł energii, a także jak wpłynąć na odpowiedzialne sposoby produkcji oraz zachowania konsumencie. To daje niezwykłą okazję do współpracy, również biznesowej, między Polską a Danią" - oznajmił król.

W jego ocenie szczególną wagę należy przyłożyć do dekarbonizacji oraz zielonej energii. Odniósł się również do rolnictwa. "Tego obszaru dotyczy m.in. biomasa, zielona energia oraz miks energetyczny. W Danii ten obszar intensywnie współpracuje z nowymi technologiami" – wyjaśnił.

"Polska i Dania od wielu lat współpracuje ze sobą w tych obszarach. W kolejnych dniach chciałbym tę współpracę pogłębić, zwłaszcza w kontekście opracowania strategii dotyczącej dekarbonizacji. Polski i duński biznes może ze sobą współpracować. W dobie współczesnych kryzysów, współpraca między przyjaciółmi jest niezwykle ważna, jak nigdy wcześniej" – podkreślił Fryderyk X.

Franciszek w Sejmie

Po wizycie u prezydenta i złożeniu kwiatów król Danii spotkał się w Sejmie z marszałkiem Sejmu oraz marszałkiem Senatu.

Po spotkaniu marszałek Sejmu powiedział dziennikarzom, że z Fryderykiem X rozmawiali na temat obszarów możliwej współpracy.

"Takim polem współpracy jest na pewno kwestia energii odnawialnej, oni mają na tym obszarze olbrzymie doświadczenia, zarówno jeżeli chodzi o energię wiatrową jak i o technologię biogazową, mają bardzo rozbudowane rolnictwo" - mówił marszałek Sejmu.

Ponadto podczas spotkania rozmawiano również o ogólnym klimacie, jaki jest obecnie na świecie i w Europie. Marszałek Sejmu poinformował też, że został zaproszony przez duńskiego monarchę na forum demokratyczne, które - jak wyjaśnił - jest czymś w rodzaju duńskiego Campusu.

"Jestem bardzo ciekaw, czego będziemy mogli się tam dowiedzieć o sytuacji, która ma miejsce w duńskim społeczeństwie, ale też dowiedzieć się, jak patrzymy dziś na Unię" - podkreślił.

Marszałek zaznaczył, że choć politykę zagraniczną prowadzi MSZ oraz prezydent, jako marszałek również prowadzi różnego rodzaju spotkania i te rozmowy są bezcenne.

"Korzystając z tego, że mam też te spotkania, widzę jak bardzo dzisiaj w Europie i na świecie patrzy się na Polskę" - dodał.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Król Danii Fryderyk X już w Polsce. Powitał go prezydent Andrzej Duda - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński