Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Inwestycje w zamian za gazoport. Mieszkańcy chcą basen, będzie ogród dendrologiczny

Anna Starosta
Ogród dendrologiczny w Przelewicach odwiedza rocznie około 60 tysięcy turystów.
Ogród dendrologiczny w Przelewicach odwiedza rocznie około 60 tysięcy turystów.
PGNiG zaproponowało, że postawi na Warszowie arboretum. To ogród dendrologiczny. Ludzie mówią, że wolą basen albo drogę dojazdową do największych atrakcji turystycznych miasta - latarni i Fortu Gerharda.

Najbliższy ogród dendrologiczny w naszym regionie jest w Przelewicach. Tego typu atrakcje są w wielu innych miastach w Polsce. Najsłynniejsza w Krakowie.
Pracownicy Polskiego LNG potwierdzają, że taka idea się pojawiła.

- Budowa arboretum mieściła się we wstępnych planach byłego właściciela Polskiego LNG - PGNiG. Teraz takie działania konsultowane będą z obecnym właścicielem - OGP GAZ-SYSTEM S.A. - mówi Bogna Bartkiewicz z Polskiego LNG.

Basen przy hali i boisku

Mieszkańcy Warszowa podkreślają, że prawobrzeże (część miasta położona na wyspie Wolin) to dzielnica, która ma inne potrzeby, niż tego typu atrakcje.

- Poza tym, zanim tak ogród powstanie, zanim wszystko będzie gotowe, to miną lata - mówi Lucjan Gawryszewski.

Nasi rozmówcy podpowiadają, że w dzielnicy można zamiast tego wybudować basen.

- Mamy piękną nową halę sportową, boisko do piłki nożnej, w planach korty. Aby kompleks sportowy był sensowny i pełny, brakuje pływalni - tłumaczy Justyna Przegodzka.

Droga i wiadukt

Jest też pomysł, aby Polskie LNG sfinansowało budowę drogi do latarni i fortu.
- Przecież to największe skarby naszej dzielnicy w sensie zabytków i atrakcji turystycznych - podkreślają mieszkańcy dzielnicy.

Na razie dojazd do obiektów możliwy jest ulicą Ku Morzu. Jest w fatalnym stanie. Ułożono ją ze starych płyt betonowych, które pękają i kruszą się. Po rozpoczęciu budowy gazoportu firma będzie musiała też wybudować wiadukt, nad ich terenami, który będzie prowadził na plażę i do zabytków.

- Przy okazji całą drogę trzeba zrobić od nowa - mówi Marcin Sieradzki. - Najlepiej z chodnikiem i ścieżką rowerową. Przecież to miejsce gdzie wielu mieszkańców i turystów aktywnie spędza czas.

Szlak forteczny

Władze miasta przychylają się do pomysłów mieszkańców.
- Ogród dendrologiczny to oczywiście wspaniała sprawa -mówi Robert Karelus z urzędu miasta. - Ale to wymaga czasu i nakładów pieniężnych. Nie tylko jednorazowych. Miasto musiałoby potem utrzymać taki obiekt.

O konieczności remontu drogi dojazdowej do latarni i fortu prezydent rozmawiał także z dzierżawcą jednego z tych obiektów.

- Podkreślał, że poza remontem ulicy, przydałyby się też pieniądze na zagospodarowanie szlaku fortecznego - tłumaczy Robert Karelus. - To piękna turystyczna ścieżka, pokazująca militarne zabytki naszego miasta.

Prezydent rozmawiał już o tym z przedstawicielami Polskiego LNG.
- Na obecnym etapie przygotowania inwestycji jest jeszcze za wcześnie na deklaracje i ostateczne decyzje. Chcielibyśmy, aby takie inicjatywy były korzystne dla mieszkańców, będziemy brali pod uwagę ich opinię. Poza tym będą one dyskutowane również z władzami miasta - mówi Bogna Bartkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński