Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile zapłacimy za taksówkę w Szczecinie? Radni za podwyżką cen. O ile? - 27.04.2020

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Będą podwyżki za taksówki w Szczecinie?
Będą podwyżki za taksówki w Szczecinie?
Ceny za przejazd taksówkami w Szczecinie nie zmieniły się od 2004 r. Teraz taksówkarze mają szansę na podwyżki.

Będą podwyżki za taksówki w Szczecinie?

Komisja budżetu i finansów szczecińskiej rady miasta jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała dziś projekt obywatelskiej uchwały o podwyżkach opłat za przejazd taksówkami.

Ostateczna decyzja zapadnie na wtorkowej sesji.

Projekt uchwały przewiduje, że:

  • tzw. opłata początkowa wyniesie 7 zł (obecnie 5 zł);
  • lażdy kilometr w dni powszednie w godz. 6-22 będzie kosztował 3 zł (tzw. taryfa I),
  • a w godz. 22-6 oraz w święta (w tym w sylwestra) - 4,5 zł za kilometr (taryfa II).
  • Godzina postoju kosztowałaby 40 zł.

ZOBACZ TEŻ:

Według wnioskodawców, obecne stawki są najniższe w Polsce i wymagają zmian. Pod uchwałą podpisało się ponad 400 osób.

- Aby zarobić na życie ok. 2,2 tys. zł, kierowca musi utargować ok. 6 tys. zł z czego opłata za paliwo wynosi ok. 2 tys. zł, ZUS -1,3 tys. zł, opłata dla korporacji od 540 do 640 zł. Z tych pieniędzy nie ma szans na naprawę samochodu, ubezpieczenie, przeglądy, co dodatkowo uszczupla budżety domowe taksówkarzy - wyjaśnia Danuta Falkowska, jedna z inicjatorek uchwały.

Radni z komisji podzielili jej argumenty.

- Jak zarabiają taksówkarze, tak rozwija się miasto. Taksówkarze zasługują na to, aby godnie zarabiać - mówił radny Robert Stankiewicz.

- Przez te 16 lat zmieniła się struktura zatrudnienia rynek transportowy. W Szczecinie jest zarejestrowanych 400 tys. aut, są rowery miejskie, hulajnogi, skutery, coraz nowsza komunikacja miejska, będzie kolej podmiejska. Osoby, które żyją z taksówek potrzebują naszej pomocy. Wydaje mi się, że ta propozycja rozsądna - mówił radny Paweł Bartnik, przewodniczący komisji.
Jeśli jutro radni uchwalą podwyżki na sesji, nowy cennik wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

Uzasadnienie podwyżek opłat za przejazd taksówką tu: bip.um.szczecin.pl.

ZOBACZ TEŻ:

Radni składają interpelacje w sprawie postoju taksówek przed dworcem, a miasto odpowiada, że wie swoje. Podróżni szukają taksówek, biegając po jezdni. Radni ponawiają apele do prezydenta.Po remoncie dworca praktycznie taksówkarze nie mają gdzie stanąć, a podróżni zaczynają biegać w poszukiwaniu taksówek, których nie widać tuż po wyjściu z dworca. Na ten problem już w ubiegłym roku zwrócił uwagę radny PO, Paweł Bartnik.- W wyniku mojej interwencji w sprawie postoju taksówek przy dworcu PKP, prezydent miasta zamiast postarać się rozwiązać problem pasażerów i kierowców, skierował tam podległą mu Straż Miejską, która bezprawnie zażądała zmiany sposobu parkowania przez samochody naprzeciwko wyjścia z dworca głównego - napisał radny w swojej interpelacji.Zwrócił uwagę, że podróżni opuszczający dworzec głównym wyjściem „nie widzą oczekujących taksówek, gdyż są przysłonięte autobusami i bardzo oddalone od głównego wejścia”.CZYTAJ DALEJ ---->>>Zobacz również: Co słychać na przebudowie dworca PKP w Szczecinie? [ZDJĘCIA]Zobacz także: Szczecińska Kolej Miejska - dokąd dojedziemy? Ile zajmie to czasu?

PKP. Bałagan z taksówkami przed dworcem. Miasto milczy

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński