Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zapłacimy więcej za kurs? Szczecińscy taksówkarze chcą podwyżki opłat

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Na najbliższej sesji rady miasta odbędzie się głosowanie nad obywatelskim projektem uchwały podwyższającej dotychczas obowiązujące stawki za kurs. Pod projektem podpisało się ponad czterysta osób.

Obecnie obowiązujące stawki reguluje uchwała przyjęta szesnaście lat temu i jak mówią pomysłodawcy podniesienia opłat, należą one do najniższych w kraju.

- W Szczecinie obowiązują jedne z najniższych stawek w Polsce. Aby zarobić na życie około 2200 złotych kierowca musi utargować około sześciu tysięcy. Z tego opłata za paliwo wynosi około 200 zł, ZUS - 1300zł, opłata miesięczna do korporacji - 540 zł (kierowca dzienny) lub 650 zł (kierowca nocny); w kosztach tych nie ma już mowy o naprawie samochodu, jego ubezpieczeniu, wymaganych przeglądach, amortyzacji, które to koszty jeszcze uszczuplają budżet domowy - pisze w uzasadnieniu wniosku Danuta Falkowska.

ZOBACZ TEŻ:

Pomysłodawcy podwyżki chcieliby, aby maksymalna opłata początkowa wynosiła siedem złotych, zamiast obecnie obowiązujących pięciu złotych. Jeśli uchwała weszłaby w życie, to w pierwszej taryfie (obowiązującej w dni powszednie w godzinach od 6 do 22) za przejechany kilometr zapłacilibyśmy trzy złote (obecnie 2,4 zł). Natomiast w drugiej taryfie (obowiązującej w dni powszednie w godzinach od 22 do 6 oraz w niedziele i święta) 4,5 zł za kilometr (obecnie maksymalna stawka wynosi 3,6 zł). Podwyższeniu uległaby również opłata za godzinę postoju. W tej chwili są to 32 złote, a może być 45 zł.

Radni składają interpelacje w sprawie postoju taksówek przed dworcem, a miasto odpowiada, że wie swoje. Podróżni szukają taksówek, biegając po jezdni. Radni ponawiają apele do prezydenta.Po remoncie dworca praktycznie taksówkarze nie mają gdzie stanąć, a podróżni zaczynają biegać w poszukiwaniu taksówek, których nie widać tuż po wyjściu z dworca. Na ten problem już w ubiegłym roku zwrócił uwagę radny PO, Paweł Bartnik.- W wyniku mojej interwencji w sprawie postoju taksówek przy dworcu PKP, prezydent miasta zamiast postarać się rozwiązać problem pasażerów i kierowców, skierował tam podległą mu Straż Miejską, która bezprawnie zażądała zmiany sposobu parkowania przez samochody naprzeciwko wyjścia z dworca głównego - napisał radny w swojej interpelacji.Zwrócił uwagę, że podróżni opuszczający dworzec głównym wyjściem „nie widzą oczekujących taksówek, gdyż są przysłonięte autobusami i bardzo oddalone od głównego wejścia”.CZYTAJ DALEJ ---->>>Zobacz również: Co słychać na przebudowie dworca PKP w Szczecinie? [ZDJĘCIA]Zobacz także: Szczecińska Kolej Miejska - dokąd dojedziemy? Ile zajmie to czasu?

PKP. Bałagan z taksówkami przed dworcem. Miasto milczy

- Na listach poparcia zebraliśmy 411 podpisów mieszkańców Gminy Szczecin, z których aż 408 to podpisy kierowców taksówek, których ten projekt osobiście dotyczy. Taksówkarze od kilku lat bezskutecznie wnioskują o zmianę stawek urzędowych za przewozy w Szczecinie. Skutecznie blokowani są przez jednego lub dwóch właścicieli korporacji - tłumaczy Falkowska.

ZOBACZ TEŻ:

W pierwszej kolejności projekt uchwały trafi do komisji ds. Budżetu i Rozwoju, która będzie musiała go zaopiniować. Następnie wszyscy radni podejmą decyzję na zaplanowanej na wtorek siedemnastej zwyczajnej sesja Rady Miasta Szczecin, która odbędzie się zdalnie.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Tak oszukują mechanicy. Kierowcy – miejcie się na baczności!

Tak oszukują nas mechanicy. Sprawdź 8 chwytów perfidnych mec...

Chcesz kupić używany samochód? Zwróć uwagę na te modele - starzeją się z gracją i nie dostarczają wielu problemów swoim właścicielom nawet po latach użytkowania.

Kupujesz starsze auto? Te modele będą w najlepszym stanie! O...

Ranking miast przyjaznych kierowcom 2019. Jak wypadł Szczecin? Zobacz raport! [WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński