MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hakerzy włamali się do systemu Strefy Płatnego Parkowania w Szczecinie! Ponad 70 tysięcy mogło wpłynąć na konto złodziei

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Do zhakowania systemu doszło prawdopodobnie 17 kwietnia, bo zawiadomienia z fałszywymi numerami bankowymi pojawiły się w dniach 17-22 kwietnia
Do zhakowania systemu doszło prawdopodobnie 17 kwietnia, bo zawiadomienia z fałszywymi numerami bankowymi pojawiły się w dniach 17-22 kwietnia Andrzej Szkocki
Ktoś włamał się do systemu zarządzania Strefy Płatnego Parkowania i zmienił numer konta bankowego do wnoszenia opłaty za nieopłacony postój. Na konta oszustów mogło wpłynąć prawie 73 tys. zł! Sprawą zajmuje się już policja.

Chodzi o numer rachunku, który widnieje na papierowym zawiadomieniu o tzw. opłacie dodatkowej, który kontroler SPP wkłada za wycieraczkę pojazdu bez ważnej opłaty za postój. Do zhakowania systemu doszło prawdopodobnie 17 kwietnia, bo zawiadomienia z fałszywymi numerami bankowymi pojawiły się w dniach 17-22 kwietnia.

Jak ustalono, w tym czasie kontrolerzy wystawili 541 zawiadomień w SPP i 94 zawiadomienia za postój bez ważnego biletu na PPN-ach (płatnych parkingach niestrzeżonych).

Przestępca, bądź przestępcy, rachunek NiOL zastąpili trzema różnymi rachunkami bankowymi – dwoma oddziału Banku PKO BP w Świdnicy i jednym należącym do banku z siedzibą w Belgii. Potencjalnie na konta oszustów mogło wpłynąć dokładnie 72,9 tys. zł. Dokładnie jeszcze nie wiadomo, ponieważ nie wszyscy kierowcy wpłacają od razu. Poza tym nie jest jeszcze pewne, czy fałszywe rachunki są aktywne. Jak podaje Wojciech Jachim, rzecznik prasowy szczecińskiej spółki Nieruchomości i Opłaty Lokalne, są sygnały, że wpłacane na nie pieniądze, wracają.

- Wczoraj spółka NiOL powiadomiła policję o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na próbie wyłudzenia środków pieniężnych z zawiadomień o nieopłaconych postojach - zapewnia Wojciech Jachim. - Podobne zawiadomienie NiOL przekazał wspomnianym bankom.

Kierowcy, którzy wpłacili pieniądze na fałszywe konta i ich nie odzyskali, zostaną zwolnieni z konieczności wpłaty na rzecz Gminy Szczecin NiOL z tytułu podrobionych zawiadomień. Ponadto spółka NiOL zamierza poinformować listownie wszystkich kierowców, którzy otrzymali zawiadomienia w dniach 17-22 kwietnia o zaistniałej sytuacji i podjętych przez spółkę działaniach.

System zarządzania SPP koordynuje pracą wszystkich programów, aplikacji obsługujących działanie SPP (e-sklep, e-kontrola, parkomaty, bazy danych, terminale kontrolerów pieszych itp.). Obsługuje go firma Nextivo Technologies.

Nextivo w porozumieniu z NiOL niezwłocznie po wykryciu oszustwa wdrożyła dodatkowe zabezpieczenia w systemie.

- Ponadto kontrolerzy SPP zostali zobowiązani do sprawdzania numeru rachunku na drukowanych zawiadomieniach - podkreśla Wojciech Jachim.

NiOL prosi kierowców, którzy otrzymali zawiadomienia w dniach 17-22 kwietnia o weryfikację numeru rachunku do opłaty dodatkowej.

Właściwy numer opłat dodatkowych za postój

  • SPP: 40 1020 4795 0000 9802 0259 3069
  • PPN: 15 1020 4795 0000 9202 0447 0084
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński