MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Hiszpanie chcą wybudować nową fabrykę za 70 mln euro w szczecińskim porcie

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Windar Renovables S.A. to hiszpańska firma z branży offshore, lider w produkcji wież do turbin wiatrowych (onshore i offshore).
Windar Renovables S.A. to hiszpańska firma z branży offshore, lider w produkcji wież do turbin wiatrowych (onshore i offshore). Andrzej Szkocki
Po prawie dwóch latach rozmów i negocjacji wczoraj Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście podpisał przedwstępną umowę dzierżawy gruntu portowego z Windar Renovables S.A.

Windar Renovables S.A. to hiszpańska firma z branży offshore, lider w produkcji wież do turbin wiatrowych (onshore i offshore). Wczoraj podpisała z ZMPSŚ umowę dzierżawy terenów portowych położonych na Ostrowie Grabowskim w szczecińskim porcie.

Przejmie na 30 lat działkę o powierzchni ponad 17 ha, gdzie chce wybudować fabrykę produkującą elementy wież wiatrowych dla morskich albo lądowych farm wiatrowych, konstrukcje fundamentów dla wież morskich albo lądowych turbin wiatrowych oraz lądowych farm wiatrowych, konstrukcje masztów lub wież metalowych. Produkowane elementy transportowane będą z wykorzystaniem m.in. drogi wodnej do powstającego właśnie w Świnoujściu portu instalacyjnego.

Fabryka ma produkować nowej generacji morskie turbiny wiatrowe (14-16 MW) o wadze jednostkowej do 450 ton, średnicy 10 metrów i długości 50 metrów. Rynkiem docelowym będzie głównie Polska, a także inne kraje na Morzu Bałtyckim i Północnym, gdzie popyt wzrośnie w nadchodzących latach.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem fabryka rozpocznie działalność w pierwszej połowie 2026 roku. Wartość przedsięwzięcia po stronie inwestora szacowana jest na 70 mln euro.

- Możemy powiedzieć, że właśnie w tej chwili Szczecin i Świnoujście staje się polskim centrum offshorowym - podkreślił obecny przy podpisywaniu umowy Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej. Dodał przy tym, że produkcja komponentów dla farm wiatrowych i całego offshoru w szczecińsko-świnoujskim porcie przeznaczona będzie przede wszystkim dla polskich morskich farm wiatrowych powstających na Bałtyku.
Z kolei Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin Świnoujście zaznaczył, że w nowej fabryce w szczecińskim porcie pracę znajdzie ponad 400 osób.

- To będzie nowoczesna fabryka - podkreślił Krzysztof Urbaś. - I będzie to kolejny krok do powstania w tym rejonie całego przemysłu związanego z offshorem.

Wcześniej fabryka miała zostać wybudowana w porcie w Świnoujściu (przy ul. Sołtana na Warszowie) w pobliżu portu instalacyjnego. Jednak prezydent miasta, Janusz Żmurkiewicz odmówił (maj 2023 roku) wydania decyzji środowiskowej, a z karty informacyjnej przedsięwzięcia wynika, że planowaną fabrykę zakwalifikowano jako mogącą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (chodziło o jakość gruntów, a także o plan zagospodarowania przestrzennego z 2004 roku, w którym nie uwzględniono tego typu inwestycji).

Hiszpańska firma Windar, która chce rozpocząć inwestycje w Szczecinie, posiada już podobne fabryki w Indiach (od 2011 r.), a także w Brazylii (2013 r.), Meksyku (2016 r.), Rosji (2018 r.) oraz 6 zakładów w Hiszpanii, którymi firma zarządza od momentu jej założenia w 2007 r.

Windar wraz ze swoim partnerem strategicznym Navantia, jest również aktywnie zaangażowany w produkcję podkonstrukcji dla morskiej energetyki wiatrowej (jackety, monopale i floating).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński