MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Grożą blokadą

Maciej Janiak, 2 sierpnia 2006 r.
Przedstawiciele komitetu protestacyjnego z osiedla Somosierry wręczyli wiceprezydentowi Szczecina list podpisany przez 400 osób, w którym grożą blokadą drogi, jeżeli miasto nie wycofa się z pomysłu skierowania autobusów z ul. Reduty Ordona w Grota-Roweckiego.
Przedstawiciele komitetu protestacyjnego z osiedla Somosierry wręczyli wiceprezydentowi Szczecina list podpisany przez 400 osób, w którym grożą blokadą drogi, jeżeli miasto nie wycofa się z pomysłu skierowania autobusów z ul. Reduty Ordona w Grota-Roweckiego. Marcin Bielecki
Czterysta zebranych podpisów, wizyta u wiceprezydenta oraz zapowiedź blokady ulicy, to reakcja mieszkańców osiedla Somosierry na planowane uruchomienie tras dwóch linii autobusowych na ul. Grota-Roweckiego.

Na osiedlu Somosierry zawiązał się komitet protestacyjny. W ciągu dwóch dni zebrano 400 podpisów pod listem, który wczoraj trafił do wiceprezydenta miasta. Mieszkańcy nie chcą, żeby ulicą Grota-Roweckiego jeździły autobusy.

Ulica nie wytrzyma

- Jesteśmy przeciwni wprowadzeniu tu jakichkolwiek linii - tłumaczy Adam Ruciński, przewodniczący komitetu. - Grota-Roweckiego, to ulica wewnątrzosiedlowa, w ogóle nie przystosowana do ciężkiego ruchu. Niszczeje pod kołami aut osobowych.

To tylko jeden z zarzutów wobec zmian. Kolejne, to m. in. prędkość, z którymi zaczęły jeździć auta, kiedy zdemontowane zostały progi zwalniające, spadek bezpieczeństwa, złe umieszczenie przystanków.

10 lat walki

Od 7 sierpnia przez ul. Gorta-Roweckiego mają pojechać autobusy dwóch linii, nr 53 i 75. Miały także tamtędy jeździć wozy linii 60 i 521. Od 10 lat walczyli o to mieszkańcy ul. Reduty Ordona, którzy także mają swój komitet protestacyjny. Pojazdy komunikacji przejeżdżają tą jednokierunkową, wąską ulicą z zabudową jednorodzinną prawie 300 razy na dobę. Ludzie skarżą się na hałas jeżdżących pod oknami autobusów i ciężarówek. Z ulicą sąsiaduje także boisko szkolne.

Kolegium prezydenckie zadecydowało jednak, że na razie przez Grota-Roweckiego pojadą tylko dwie linie i jedynie przez trzy miesiące. Po tym czasie zapadnie decyzja, które zmiany zostaną wprowadzone na stałe.

Gdzie dwóch protestuje...

- Do 15 września będą obserwowane potoki pasażerskie i natężenie ruchu - zapowiada wiceprezydent Andrzej Grabiec. - Trudno to nazwać złotym środkiem, obie strony protestują, więc to próba kompromisu. O tym co będzie potem, zadecydują rzeczowe przesłanki.

Komitet protestacyjny w swoim liście do prezydenta miasta i wczoraj, podczas spotkania i bezpośrednich roznów w magistracie stanowczo zapowiadał, że jeżeli decyzja nie zostanie cofnięta, to mieszkańcy zablokują ulicę.

- My rozumiemy mieszkańców ul. Reduty Ordona - zapewnia Adam Ruciński. - Ale miasto uwzględniło racje tylko jednej strony. Nas nikt o zdanie nie pytał. Gdzie na świecie prowadzi się autobus przez środek osiedla? Jesteśmy zdeterminowani wyjść i blokować ulicę.

Na osiedlu Somosierry mieszka ok. 5 tys. osób, na Reduty Ordona ok. 600. Wczoraj rozmawialiśmy z komitetem protestacyjnym z ul. Reduty Ordona. Mieszkańcy tej ulicy do sprawy podchodzą spokojnie i czekają na rozwój wypadków. Podkreślają, że protestują przeciwko nienormalnej sytuacji na ich ulicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński