Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Wikingów: Podpłomyki przysmakiem

Agnieszka Porada
Kobiety przez cały czas trwania festiwalu gotują potrawy z czasów Słowian i Wikingów. Jak mówią największym powodzeniem cieszą się podpłomyki, czyli naleśniki z wody i różnych mąk.
Kobiety przez cały czas trwania festiwalu gotują potrawy z czasów Słowian i Wikingów. Jak mówią największym powodzeniem cieszą się podpłomyki, czyli naleśniki z wody i różnych mąk. Fot. Sławomir Ryfczyński
Warsztaty średniowiecznych rzemiosł, koncert Norbiego na wolińskich błoniach, zabawy dla dzieci i oczywiście bitwy wojów. Festiwal Słowian i Wikingów w pełni.

Otwarcie festiwalu mamy już za sobą. Pierwsze bitwy i pokazy obrzędów już się odbyły. W sobotę uczestnicy imprezy pokażą życie chrześcijan.

- Tak jak codziennie będziemy prowadzić warsztaty rzemiosł, ale również i tańca - mówi Wojciech Celiński z wolińskiego skansenu. - Na godzinę 11 zaplanowaliśmy inscenizację bitwy morskiej w której weźmie rekordowa liczba łodzi. W tym roku przypłynęło ich aż 7.

Na godzinę 17 przewidziany jest też targ niewolników. Każdy będzie mógł sobie wylicytować na cały dzień niewolnika. Kobiety z równych bractw pokażą też techniki tańca wczesnośredniowiecznego. Po południu od godziny 17 rozpoczną się również warsztaty taneczne.

Po stronie miasta Wolin rozpocznie się III Międzynarodowy Festiwal Woliński Zapasów w Stylu Wolnym. Potrwa od godziny 10 do 17. Gwiazda wieczoru będzie Norbi.

- Koncert Norbiego planujemy na godzinie 21. Później o godzinie godzinie 22.15 zagra zespół Shannon Band - mówi Ewa Grzybowska, z ośrodka kultury w Wolinie. - Najlepsze jednak dopiero późnym wieczorem o godzinie 23. Zespół Abbadio przedstawi fantastyczne widowisko z elementami tańca ognia.

Niedziela jest już dniem całkowicie poświęconym chrześcijaństwu. W skansenie odbędą się inscenizacje pierwszych chrztów.

- Nie będą już pokazywane żadne obrządki pogańskie - mówi Wojciech Celiński. - Natomiast inscenizacje dotyczyć będą już czasów chrześcijan. Mamy zaplanowane bitwy misjonarzy z poganami.

Około południa na rzece Dziwnej odbędą się regaty starych łodzi. Na godzinę 16 zaplanowana jest bitwa wojów.

- W niedzielę będzie to już ostatnia bitwa. Na przeciw siebie już po raz trzeci stanie 500 wojowników - mówi Wojciech Celiński. - Nie jest to żadna inscenizacja. Wszystko się dzieje naprawdę. Wygra oczywiście najlepsza drużyna.

Na wolińskich błoniach przez cały dzień odbywać się będą koncerty, konkursy i zabawy dla dzieci. Początek w samo południe. Pierwszy koncert już o godzinie 15. Wystąpi świnoujski zespół Moderato.

- Na godzinę 18 planujemy niezwykły koncert muzyki celtyckiej - mówi Ewa Grzybowska. - Natomiast gwiazdą ostatniego festiwalowego wieczoru ma być zespół Ivona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński