Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperci ze szpitala na Pomorzanach powiedzą o nowotworach ginekologicznych

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Wrzesień tradycyjnie poświęcany jest idei walki z nowotworami
Wrzesień tradycyjnie poświęcany jest idei walki z nowotworami Andrzej Szkocki
Szpital na Pomorzanach zaprasza w sobotę wszystkie pacjentki na spotkania z ekspertami od leczenia nowotworów ginekologicznych.

Wrzesień tradycyjnie poświęcany jest idei walki z nowotworami. W przypadku kobiet – głównie piersi, ale bardzo dużo do zrobienia jest w zakresie edukacji nt. profilaktyki, diagnozowania, leczenia nowotworów ginekologicznych i kompleksowej opieki nad pacjentkami ginekologicznymi. To temat bardzo delikatny, kobiety chorujące na te nowotwory często są stygmatyzowane, historie ich chorób są mało „medialne”, a to wszystko składa się również na bardzo niską świadomość możliwości profilaktyki i leczenia tych chorób.

Chcąc przeciwdziałać niskiej świadomości leczenia tych nowotworów i pomóc pacjentkom, Klinika Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt SPSK-2 razem z Polskim Towarzystwem Ginekologii Onkologicznej organizuje pierwsze warsztaty dla kobiet, pacjentek onkoginekologicznych - eksperckie spotkania ginekologiczno-onkologiczne „Dbam o siebie - dbam o swoje zdrowie”. Odbędą się: 9 września (sobota) 2023, godz. 10-13, w hali widowiskowo-sportowa Netto Arena. Podczas tych spotkań pacjentki dowiedzą się jakie są metody leczenia, na ile rak jajnika, rak szyjki macicy, czy endometrium jest wyleczalny, jak i gdzie go leczyć, jaka jest jakość życia po leczeniu, jak leczenie nowotworów ginekologicznych w Polsce wygląda na tle innych krajów Europy oraz szczegóły dotyczące pierwszych warsztatów onkologicznych dla pacjentek ginekologicznych.

- Naszym celem jest zwiększenie świadomości dotyczących tych chorób u pacjentek - mówi dr n. med. Anita Chudecka-Głaz, prof. PUM, lekarz kierująca Kliniką Klinika Ginekologii Operacyjnej i Onkologii Ginekologicznej Dorosłych i Dziewcząt SPSK-2. - Trzeba dużo mówić o diagnostyce, o badaniach genetycznych, o diecie, konieczności stosowania fizjoterapii, o urodzie pacjentek w czasie choroby.

Jeśli chodzi o zachorowania na nowotwory onkologiczne, największa zachorowalność jest na raka endometrium. W Polsce jest około 6 tys. zachorowań rocznie.

- Martwi nas obserwowana od kilku lat większa umieralność na tego raka - mówi dr Chudecka-Głaz. - Chcemy uświadamiać pacjentki, jakie są objawy tego nowotworu, ponieważ wczesne wykrycie daje możliwość pokonania tej choroby.

Mniejsza zachorowalność jest na raka jajnika - 4 tys. osób rocznie - ale ten rodzaj nowotworu ma gorsze rokowania i jest duża umieralność. Regularne wizyty u ginekologa i zwracanie uwagi na charakterystyczne objawy tej choroby mogą uratować zdrowie i życie pacjentki.

Trzeci rodzaj raka to rak szyjki macicy, na którego w Polsce choruje rocznie 2,4 tys. osób. Tutaj odnotowuje się spadek zachorować, ale jest wysoki stosunek zgonów do zachorowań. Niestety, mimo że jest tak dostępne i bezbolesne badanie jak cytologia, na badania te zgłasza się tylko 30 procent pacjentek. Pacjentki świadome wykonują te badania regularnie, ale problemem są pacjentki nieświadome, które ich w ogóle nie robią.

- W Finlandii rak szyjki macicy prawie nie istnieje, ponieważ tam zgłaszalność pacjentek na badania cytologiczne wynosi około 90 procent - mówi dr Chudecka-Głaz.

Podczas sobotniego spotkania w poszczególnych panelach będą prelekcje, prezentacje, wykłady, filmy, rozmowy z lekarzami, możliwość zadawania pytań. Będą też porady z kosmetologia – jak dbać o skórę onkologiczną oraz oferta sklepu z perukami.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński