Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy Jeziorko Słoneczne będzie czyste? Naukowcy wskażą metodę wydobycia osadu z dna

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Skażone na początku września Jeziorko Słoneczne na szczecińskich Gumieńcach będzie oczyszczone.
Skażone na początku września Jeziorko Słoneczne na szczecińskich Gumieńcach będzie oczyszczone. archiwum gs24.pl
Skażone na początku września Jeziorko Słoneczne na szczecińskich Gumieńcach będzie oczyszczone. W jaki sposób? Wszystko zależy od wyników badań dna jeziora wykonywanych obecnie przez certyfikowaną firmę wybraną przez Wody Polskie. Nie wiadomo więc jeszcze, kiedy mieszkańcy pobliskich bloków będą mogli bez obaw zbliżać się do brzegów zbiornika.

Wszystko rozstrzygnie się już za dwa tygodnie. Jak się dowiedzieliśmy, 18 października mają być znane wyniki badań dna jeziora. Wybrana firma, która na co dzień zajmuje się przeprowadzaniem analiz laboratoryjnych, pobrała z dna skażonego zbiornika sześć próbek mułu. Teraz są one badane. Natalia Chodań, rzeczniczka prasowa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Szczecinie poinformowała, że w zależności od ich wyników, zostanie wybrany odpowiedni sposób wydobycia i późniejszej utylizacji urobku - już można się więc domyślać, że sposobem na pozbycie trucizny jest usunięcie osadów z dna jeziora.

Przypomnijmy, że Jeziorko Słoneczne i wpadająca do niego rzeka Bukowa zostały skażone na początku września - spacerowicze zaalarmowali służby, że tafla wody pokryła się żółto-brązową zawiesiną. Jest bardzo prawdopodobne, że przyczyną zanieczyszczenia wody był pożar w niedalekim Mierzynie, gdzie paliła się hala magazynowa firmy "Mabo" zajmującej się produkcją ocynkowanych konstrukcji stalowych. Nienaturalne wybarwienie jeziora jest efektem gaszenia tego pożaru - użyta przez strażaków woda spłynęła do kanalizacji i rowów melioracyjnych a z nich do cieku Wierzbak, który płynie w pobliżu hali. Zapewne właśnie Wierzbakiem zanieczyszczenia dotarły do rzeki Bukowa zasilającej Jezioro Słoneczne.

Wody Polskie natychmiast po zaobserwowaniu zanieczyszczenia zamknęły za pomocą urządzeń pneumatycznych przepływ wody z rzeki Bukowa do jeziorka przy ul. Europejskiej.

- Zaraz po zgłoszeniu pracownicy Zarządu Zlewni i Nadzoru Wodnego przybyli na miejsce. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska pobrał do analizy próbki - tłumaczyła Natalia Chodań.

Rzeczniczka podaje krok po kroku działania podjęte w celu ratowania zbiornika.

- 9 września na Jeziorku Słonecznym rozpoczęto rozprzestrzenianie środka koagulującego. Wykonywali to pracownicy RZGW, Zarządów Zlewni i Straży Pożarnej (po wprowadzeniu tego środka było widać wytrącanie osadu i klarowanie się wody).

- 12 września pracownicy Wód Polskich wraz z innymi służbami przygotowali możliwość awaryjnego odpływu wody z Jeziora Słonecznego, zabezpieczonego do tej pory korkami pneumatycznymi na odcinku rzeki Bukowej.

Od godziny 13 prowadzone były rozmowy z naukowcami z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego dotyczące zbudowania filtrów na rzece. Zastosowanie filtrów węglowo-piaskowych podyktowane było zamiarem poprawienia parametrów wody - zmniejszenia występowania metali ciężkich w próbkach wody.

Po godzinie 17 zapadła decyzja o stworzeniu zapór filtrujących (z worków z mieszaniną piasku i węgla aktywnego) poniżej wylotu z jeziora w ciągu ul. Europejskiej.

Po godzinie 19 pracownicy Wód Polskich i Państwowej Straży Pożarnej przystąpili do układania zapór filtrujących na rzece Bukowej. Jednocześnie zamontowano dodatkowe uszczelnienie w przepuście w ciągu ul. Europejskiej.

O godz. 21 zakończono układanie filtrów.

O godz. 23 przystąpiono do rozluzowania pierwszego uszczelnienia w rejonie ronda Gierosa. Spływająca w ten sposób woda w kierunku ujściowym była filtrowana.

Mimo to, mieszkańcy okolicznych bloków narzekają, że jeziorko nie jest właściwie ratowane. Ich zdaniem, działania związane z jego oczyszczaniem powinny być podejmowane szybciej. Choć nie ma już tabliczek ostrzegających przed kontaktem z wodą (są zniszczone), to jednak niewiele osób decyduje się na spacery wokół jeziora.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński